- Az elkövetkezendő időszakban egyesével fogjuk bemutatni szövetségünk csapatait. A következő csapat, nem más, mint a 23. sz. Arany János cserkészcsapat, Nagymegyerről.
Nagymegyeren a cserkészmozgalom kezdetei az 1930-as évek elejéhez kötődnek. Több évi előkészület után Bottló Vince tanár 1933. április 30-án alapította meg a helyi cserkészcsapatot a a Csehszlovák Cserkészszövetség Magyar Alosztályán belül. Ekkor 36 fiatal tette le a cserkészfogadalmat. A három felekezetből - katolikus, református, izraelita - összekovácsolódott csapat az "Arany János" nevet vette fel. Bottló Vince először elemi-iskolai tanítóként, majd tanonc iskolai igazgatóként tevékenykedett, és az iskolai oktatás mellett tartott külön foglalkozást a fiúknak. Időnként tudósítás jelent meg róluk a Tábortűz és más korabeli lapok oldalain. Programjuk közt szerepelt a természetjárás, a népi hagyományok őrzése, a fiúkat acélossá edző torna. Az őrsi foglalkozások hetente kétszer voltak. Ezenkívül beindult az amatőr színjátszás is. A nyári táborozások már akkor is emlékezetessé és felejthetetlenné tették a cserkészéletet, ahogy a régiós és országos programokon való részvételek. Az 1933-as Jamboreen a fogadalomra készülő csapat legjobb cserkészei is részt vettek. Bottló aktívan részt vállal a Cserkészszövetség Magyar Alosztályának életében is.

Az 1935-ös Nyitramegyeri Cserkésznapokon, az 1935-ös lengyelországi (Spala) szláv jamboreen, 1936-ban Pozsonyban a csehszlovákiai magyar cserkészet 25 éves jubileuma alkalmából rendezett pünkösdi cserkésznapokon (ekkor pl. a szlovenszkói magyar cserkészek kerékpáros (!) különítményének vezetője) és az 1937-es hollandiai világjamboreen résztvevő szlovenszkói magyar küldöttség egyik vezetője. A parancsnok munkáját segítette az öttagú szülői tanács, amibe a csapat módosabb szüleit kérték fel. Bekerülni a szülői tanácsba nagy tisztességnek számított abban az időben. 1938 őszén Nagymegyer is visszakerült Magyarországhoz, a nagymegyeri cserkészcsapat ekkor igazolt le a Magyar Cserkeszszövetségbe, ahol a 708-as számot kapta meg. Ebben az időben a cserkészeten belül is elkezdődtek a levente foglalkozások. Ott voltak akkor is, amikor 1939. június 6-án a tápiógyörgyei leventék küldöttsége elhozta a Nagymegyeri Levente Szervezetnek az általuk készített levente zászlót. Sajnos a II. világháború fokozatosan lehetetlenné tette a cserkészkedést. A csapat utolsó otthona az un. "sárga-házban" volt, amit 1944-ben bombatalálat ért. Ebben az évben a 708-asok lilioma elszaradt, de addig Nagymegyeren (tudtunkkal) 130-140 fiú vállalta mindazon kötelességet, amit cserkészfogadalmában vállalt.

1990-ben, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség újjáalakulásának az évében már újraindult Nagymegyeren is a cserkészet. A csapat már ebben az évben fiatalokat küld az országos vezetőképzésre. Cserkészcsapatunk hivatalosan 1992. június 28-án alakult újjá a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség kötelékében, ahol ezúttal a 23. számot kapta. Nevéül az elődök iránti tiszteletből ismét felvette az Arany János nevet. A csapatszervezés Smola Jarosláv (Bence) cserkésztiszt kezdte el még 1990-ben, majd a csapatalakuláskor Takács Endre (Rizsa) cserkésztiszt lett a csapat parancsnoka. Utána Gasparecz Tihamér (Tihi), Ág Tibor (Tibor bá), Csémi Szilárd (Kismedve), Holényi Gergő (Holló), Csémi Ildikó (Vadmacs), Pónya Krisztián (Nyepe) adta egymásnak ezt a tisztséget. Több éve már Sörös Zoltán segédtiszt a csapat vezetője, igazán nagyszerűen és példamutatóan végzi önként vállalt szolgálatát! Értékes segítsége a csapat aktív vezetői, közülük is elsősorban Varga Zsolt (Kakas), Pónya Krisztián (Nyepe), Sörös Angéla, Csémi Ildikó, Ollé Tamás (Kapitány) diakónus. Sokat köszönhetünk néhai vezetőinknek, Vyberál Nándor (Nandi bá) és Ág Tibor cserkésztiszteknek. Tibor bát anno megválasztottuk csapatunk örökös csapatparancsnokának is.
Az újjáalakuláskor tagjaink kb. két tucatnyian voltak, jelenleg pedig 39 tagunk van. Két gyerekőrssel - Vörös Róka és Harcos Tigris - működünk, továbbá a felnőtt tagjaink a Csodaszarvas őrs tagjai és van vezetői őrsünk is nyolc fővel. Legfiatalabb tagjaink egy ikerpár, ők jelenleg három évesek. A legidősebb tagunk Velkei Ferenc öregcserkész, jelenleg 68 esztendőnyi tapasztalat van a háta mögött.
Családos cserkészeink rendszeresen részt vesznek a családos cserkészek programjain, amit nem egyszer maguk is társszervezőként segítik.
Cserkészeink hetente találkoznak az őrsi foglalkozásokon, de rendszeresek a csapatprogramjaink is. Nagyon szeretünk túrázni, métázni, ottalvós programokon részt venni. Felnőtt tagjaink közül többen bekapcsolódnak a vezetőképzésbe is, pontosabban a SETA részeként segítik azt. Nagymegyeren és Izsapon igyekszünk minél több partnerszervezettel tartani a jó kapcsolatot, akár társszervezőként is segíteni programjaikat. Lehetőség szerint igyekszünk képviseltetni magunkat a nagyobb helyi eseményeken, megemlékezéseken is. Ennek csak a vezetőink és tagjaink kötelezettségei szabnak korlátokat. Vezetőink többsége életszerűen nem is tartózkodik Nagymegyeren, így sokszor választanunk kell, mik azok a rendezvények, ahol lehetőség szerint ott a helyünk. A gyereknapon, nemzetünk főbb ünnepein, megemlékezésein, a legnagyobb egyházi alkalmakon igyekszünk ott lenni és tevékenyen bekapcsolódni. A Betlehemi Békelángot évente nemcsak Nagymegyeren, hanem az egész régióban terjesztjük, általában több mint egytucat településre jut el általunk a szeretetláng.

Az elmúlt 10 évben létrehoztuk és működtettük a Fészek Ifjúsági Központot, miután felújítottuk az egykori zárdaiskolát. Büszkék vagyunk felnőttprogramunkra is, ami során rendszeresen kamarakiállításokat és más programokat szerveztünk tagjainknak és a helyi közösségnek. Két éve cserkészeink két korosztályban is a dobogós harmadik helyen végeztek az Össze-szövő Kárpát-medencei Versenyen. Rendszeresen részt veszünk felvidéki mártirunk, Isten Szolgája Esterházy János emlékprogramjain, igy Morvaországban Mirovban, de legutóbb Torockón, Tordán és Nagyenyeden jártunk tápiógyörgyei barátainkkal, akikkel az Esterházy emlékkiállitást vittük el a helyieknek. A felnőtt tagjainkkal megalapítottuk a Kuckó polgári társulást és a Felvidéki Cserkészgyűjteményt, melynek máig fenntartói vagyunk. Működésünk alatt sikerült több emlékjelet is létrehozni, pl. a cserkészelődök előtt tisztelgő emléktáblát, az 1956-os emlékművet, a cserkész kopjafák vagy Isten Szolgája Esterházy János tanösvényes táblát, valamint kiadványokat is adtunk ki. Ezek közül legismertebb talán a csapatunk játékoskönyve "Fészek képes játéktára" cimmel.
Csapatunk egy generációkon átívelő, összetartó közösség, ahova mindig örömmel várunk új tagokat is, hogy céljaink, módszereink és iránymutatásunk szerint részt vegyen cserkészközösségünk életében. Minket a nagymegyericserkesz@szmcs.sk e-mail címen lehet legkönnyebben elérni.
Ezúton is köszönjük minden támogatónknak, pártolónknak, segítőnknek és partnerünknek, hogy az elmúlt bő három évtizedben mellénk álltak és segítettek minket! Isten fizesse meg nekik bőséggel, ahogy vezetőinknek is az önkéntes, önzetlen, odafigyelő szolgálatukat!
A megjelent szövegeket és fényképeket a csapatparancsnokok szolgáltatták nekünk.)