Csapataink: 32. sz. Szent Mihály cserkészcsapat - Szőgyén

SZMCS | 2025. április 4.
Az elkövetkezendő időszakban egyesével fogjuk bemutatni szövetségünk csapatait. A következő csapat, nem más, mint a szőgyéni 32. sz. Szent Mihály cserkészcsapat.

Csapatunk 1993. július 4-én tett ünnepélyes fogadalmat, melyet közel kétéves alakuló munka előzött meg. A csapatalapító Berényi Kornélia, a csapat első segédtisztje és a közel száz tagú csapat első parancsnoka Stégmár Katrin volt.  A csapat az első világháborúban elpusztult ősi magyar szőgyéni Szent Mihály-templom tiszteletére választotta a nevet. Az ünnepélyes fogadalomtétel is a templomkertben történt, ahol öt öregcserkész újította meg az 1937-ben tett fogadalmát. Kezdetben két raj működött, a Kiscserkészraj és a Cserkészraj, 7 őrssel. 

_
(forrás: csp)

A kezdetektől fogadtuk és osztottuk a Betlehemi Lángot, és bekapcsolódtunk a Szövetség rendezvényeibe. Községünkben aktívan bekapcsolódtunk a helyi programokba, történelmi emlékezésekbe és minden évben megszerveztük a csapattábort. Folyamatosan képeztük ki a vezetőket. Az első évtized című almanachban gyűjtöttük össze a csapat tevékenységét a kerek évforduló kapcsán. Fennállásunk huszadik évfordulója alkalmából cserkészkopjafát állítottunk az akkori Szakmunkásképző Iskola udvarán, ami később átkerült a Szent Mihály-templomkertbe. Fennállásunk 25. évfordulójára a Nagyboldogasszony-templomban helyeztük el a Magyar Cserkészliliom című alkotást, mely Nagy János öregcserkész munkája. 

A cserkészotthonunk 2014-ig a kultúrház alagsorában volt, majd a községi önkormányzat jóvoltából beköltözhettünk mostani helyünkre, amit 2020-ban saját erőből és az önkormányzat finanszírozásával teljesen felújítottunk. 

A csapatmunka parancsnokai az elmúlt 31 év folyamán így alakult:  Stégmár Katrin st., Berényi Kornélia cst., Gombás szül.Turcsik Anikó st., Skrován Boglárka st., Bálint szül. Svajcer Antónia st.. A csapat jelenlegi létszáma:  35 fő

Őrsök: Hód őrs, Bodza őrs, Róka őrs, Mókus őrs. 

_
(forrás: csp)

Ma is együttműködünk a községben működő intézményekkel, az önkormányzattal, a Tájház és Múzeum munkatársaival, az iskolával, az egyházközséggel és a Szőgyén Öröksége Társulással. Hagyományink közé tartozik az évente megrendezésre kerülő történelmi megemlékezések szervezése: Március 15-e, Aradi vértanúk emlékezete, Hősök napi emlékezés, Doni-katasztrófa emléknapja és más helytörténeti jellegű rendezvények. Minden novemberben temetőlátogatás alkalmával emlékezünk halottainkra, az öregcserkészekre, cserkészpapokra, és két fiatalon elhunyt cserkésztestvérünkre.

A szőgyéni televízió rendezvényeinkről gyakorta beszámol, és a helyi újságban a Nagy Dobra hasábjain is híranyaggal jelentkezünk munkánkról. Ez mellett a Felvidék. ma hírportálon és a Remény újság hasábjain is tudósítunk arra érdemes eseményeinkről. A liliomos „szentmihályos” lobogónk kísérte végig a harminc év munkáját, mely a legszebb és legértékesebb relikviánk. Csapatnévadónk, védőszentünk, Szent Mihály arkangyal oltalmával működött a csapat, melyben többszáz cserkész fordult meg az elmúlt évtizedek alatt. 

Mindig vannak körülöttünk segítő emberek, cserkészpártolók, akik támogatják munkánkat és figyelemmel kísérik tevékenységünket. Célunk a jövőben, hogy csapatunk által minél többen megismerjék Szőgyönben és a környező falvakban a cserkészetet, hogy egyre több felvidéki gyermek találkozhasson értékeinkel, és kapja meg a cserkészet élményeit. Szervezetünk, és ezáltal csapatunk missziója is a felelős állampolgárok nevelése a cselekedve tanuláson,  a nemzeti hagyományok megőrzésén és a keresztény értékrend átadásán keresztül.