Az étek, ami kiegészít

Köteles Ágnes | 2020. február 4.
Tekintettel a jelenleg tomboló influenzajárványra, megosztanék veletek pár hasznos tippet és egy kis útmutatót az étrendkiegészítőkkel kapcsolatban.

A hivatalos rendelet értelmezése szerint étrendkiegészítőnek minősül a hagyományos étrend kiegészítését szolgáló olyan élelmiszer, amely koncentrált formában tartalmaz tápanyagokat, vagy egyéb táplálkozási vagy élettani hatással rendelkező anyagokat, egyenként vagy kombináltan; adagolt vagy adagolható formában kerül forgalomba (például kapszula, pasztilla, tabletta, port tartalmazó tasak, adagolható por, ampulla, csepegtetős üveg vagy más hasonló por-, illetve folyadékforma, amely alkalmas kis mennyiség adagolására). (A 37/2004. (IV.26.) ESZCSM rendelet)

 

A táplálékkiegészítők az 1980-as években jelentek meg először árucikként a boltokban, kezdetben pezsgőtabletták formájában. Ezek korábban főként ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmaztak a napi javasolt fogyasztási mennyiségben.

 

medicine-pill-capsule_1388-256.jpg
(freepik.com)

Miért jelentek meg?

Sok kereskedő és gyártó szerint jelenlegi étrendünk nem tartalmazza megfelelő mennyiségben a szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat, rostokat és egyéb, a szervezetünk működéséhez szükséges  anyagokat. Azaz, állításuk szerint az ő termékeikkel tudjuk leginkább pótolni ezt a hiányt.

Ha hiányát érezzük valamelyik szükséges tápanyagnak, és ez a hiány étrendi úton nem elégíthető ki, abban az esetben érdemes az étrendkiegészítőket használni.

De vigyázzunk, hogy mennyit és melyik gyártó termékeit fogyasztjuk! Az igazság az, hogy az innovatívnak ható új termékek, – amelyek gyakran olcsóbbak a piaci árnál –  akár májkárosító hatásúak is lehetnek, tartalmazhatnak allergén anyagokat vagy tiltott gyógyszereket. Ezért mindig az ismert vagy a már bevált márkát válasszuk. 

 

Íme nehány megbízható étrendkiegészítő, amelyek nem csak a betegségek megelőzését szolgálják.

 

Klorella

A civilizációnkat sújtó, egyre nagyobb gondot jelentő élelmiszerhiány ösztönözte a kutatókat a klorella széleskörű tanulmányozására. Eredményeként rájöttek arra, hogy kitűnő és olcsó táplálékforrás. Granulátum és tabletta kiszerelésben is kapható. Kiváló vitaminforrás, de található még benne fehérje, vas, cink, magnézium és foszfor is. Fogyasztása erősíti az immunrendszert, és segít az elhízás elleni harcban is. A szárított változata az élelmiszerek többségéhez hozzáadható, növelve ezzel tápanyag- és antioxidáns tartalmukat.

 

Tejsavófehérje

A tejsavó a sajtkészítés egyik mellékterméke. Bioaktív alkotórészei miatt nagyon értékes, gyulladáscsökkentő és rákellenes ismérvei vannak. A tejsavóport gyakran keverik turmixokhoz, péksüteményekhez, gyümölcskenyerekhez, ezzel értékes fehérjéket adva hozzájuk. Kiváló fehérje, kalcium és foszforforrás.

Fogyasztása erősíti az immunrendszert, antioxidáns hatású, és szerepe van a testsúly szabályozásában is. A legismertebb étrendkiegészítő, protein shake formájában már lehet találkoztál vele.

 

Élesztő

Annak ellenére, hogy sok élesztőgomba-faj veszélyes az emberre, két fajtája, nevezetesen a pék- és sörélesztő évezredek óta használatos.

Vegetáriánusok körében kedvelt a kesernyés ízű sörélesztő, magas B-vitamin tartalma miatt. Ma már gond nélkül beszerezhetőek pehely és por kiszerelésben egyaránt. Fogyasztása jó hatással van az immunrendszerre, és az influenzás megbetegedések számát is csökkentette. Próbáljuk ki müzlihez, joghurthoz, vagy levesekhez, süteményekhez, egytálételekhez adagolva. Tárolása egyszerű, hűtőszekrényben akár három évig is eláll.

 

Összegezzük!

A természetes alapanyagok és az egészséges ételek számos krónikus betegség megelőzésében és  kezelésében is jelentős szerepet játszanak. Ide sorolhatók a szívbetegségek, a cukorbetegség, a rákbetegségek és még sok egyéb megbetegedés. Az egészségre gyakorolt pozitív élettani hatások az élelmiszerekben megtalálható vitaminok, ásványi anyagok, antioxidánsok, rostok és zsírsavak összetett rendszeréhez kapcsolódnak, vagyis mindezek harmóniája biztosítja a kellő hatást. Azonban a természetes élelmiszerekkel nem minden esetben tudja szervezetünk teljes mértékben kielégíteni a tápanyagigényét, ezért szükség van az étrendkiegészítőkre. Nem kell tőlük félni, de kiválasztásukban mindenképp szakember segítségére támaszkodjunk.

 

 

Források:
https://vitamed.life/etrend-kiegeszito-dilemma-mesterseges-vagy-termeszetes-a-hatekonyabb/
https://www.femcafe.hu/cikkek/egeszseg/4-egeszseges-taplalekkiegeszito
https://www.life.hu/
https://net.jogtar.hu