-
9. A cserkész takarékos.
10. A cserkész testben és lélekben tiszta.
9. A cserkész takarékos.
“Hogy ne kelljen másokra szorulnia, vagy hogy segíthessen másokon, mikor ők vannak szükségben.” Bi-Pi
Rengetegszer megesik velem, hogy járom suli után a boltokat, és sorra jönnek az “aj, veszek egy csokit”, aztán pedig a „nézd, akciós a csokifagyi!” és az ehhez hasonló jelenetek, mire oda az egész heti zsebpénzem. A cserkész persze minden helyzetet megold, de akkor is sokkal kényelmetlenebb így. Ha lenne egy kis önkontroll az emberben, akkor nem kellene a hét végére már koplalnia. Ugyanígy a táborban is: ha már az elején elhasználod az összes zoknid, akkor mi marad a tábor végére? Ha a túrán nem figyelsz a vízfogyasztásodra, hogyan tart kia túra végéig?
Ez a praktikusság törvénye, amire a cserkész törekszik. Persze, ez nem azt jelenti, hogy igénytelenek lennénk, mindenből a legolcsóbbat keresnénk. Nem.
Pont, hogy az igényességre ösztönöz. Hogy minél többet tegyünk hozzá a saját jólétünkhöz. Mondjuk azzal, hogy magunk keressük meg a zsebpénzünket, vagy magunk készítjük el azt, amit amúgy megvásárolnánk. Ne megvegyük az értékeket, hanem mi magunk legyünk az érték.
Legyünk takarékosak a szavakkal is, hogy értékük megmaradjon. Ne kiabáljuk mindenkinek, hogy „Szeretlek!” vagy „Bocsánat!”, hisz mikor igazán szükségünk lesz rájuk, már elfakulnak, és nem adják vissza az igazat.
A takarékosság, a mértékletesség fejleszti a jellemet és az akaratot. Ha ezeket kimaxolod, nem lesz előtted lehetetlen!
10. A cserkész testben és lélekben tiszta.
Mi a tisztaság? Mi számít ebben a világban annak? Gondolom a testi tisztaságot nem kell annyira részletezni. Rendszeresen mosunk hajat, fogat, zuhanyzunk. (Cserkészrendezvényeken is!) Viszont a lelki tisztaság már sokkal neccesebb, hisz erről nem szokásunk beszélni. Valahogy túl nehéz téma. Túlságosan meredek.
A szem a lélek tükre. Szerintem amíg az ember képes őszintén szembenézni a tükörképével, amíg nem hazudik saját magának, addig tiszta a lelke. Amíg vállalni tudja a hibái következményeit. Amíg tudja viselni tettei, döntései velejáróját úgy, hogy azt el tudja mondani szégyenérzet nélkül annak, akit a legrégebb óta ismer: az édesanyjának. „Csak akkora hülyeséget csinálj, amit még el mersz mondani anyunak.” (Pomichal Enikő)
A gyónás is valahol ezt a célt szolgálja, hogy be merd vallani az Úrnak a bűneid úgy, hogy megbántad őket. „Mielőtt megalkottalak volna anyád méhében, már ismertelek;” (Jer 1,4), az Úr tehát már szüleid előtt ismert téged.
Vigyázzunk lelkünk és testünk tisztaságára, mert legtöbbször későn vesszük csak észre, hogy mekkora sebeket ejtettünk saját magunkon. Legtöbbször későn fogjuk fel tetteink következményeit, és akkor egyszerre szakadnak ránk, fájdalmasan és nyomasztóan. Törvényeink és maga a cserkészet pont ettől szeretnének megóvni a következőképpen:
Azzal, hogy az első törvény tartást ad.
A második célt.
A harmadik életfelfogást.
A negyedik társakat.
Az ötödik kritikus gondolkodást.
A hatodik környezettudatosságot.
A hetedik vezetőket és odafigyelést.
A nyolcadik figyelmeztetést.
A kilencedik értéket.
A tizedik pedig pont arra a bizonyos i betűre teszi fel a pontot azzal, hogy megmondja: “Légy tiszta!”
Utoljára még itt egy játék, amivel ezeket a törvényeket jól a fejetekbe és szívetekbe véshetitek:
Játékszabály: Tíz cserkész ül egy körben, mindegyik egy törvényt képvisel. A tizenegyedik a kör közepére áll. A vezető a tíz cserkésztörvény közül kettőből egy szót, vagy részt kiált.
Például: "szigorú" az ötödik törvényből, "vidám" a nyolcadikból stb.
Azok a cserkészek, akik az adott törvényeket képviselik, úgy jeleznek egymásnak, hogy lehetőleg a középen ülő ne vegye észre, és azonnal helyet cserélnek, míg a középső megkísérli valamelyik üres hely elfoglalását. Ha ez sikerült, a hely nélkül maradt cserkész áll be a kör közepére, és az ő törvényét az kapja meg, akivel szerepet cserélt (tehát a középső).
Abban az esetben is szerepet és helyet cserélnek a játékosok a középsővel, ha nem ismerik fel a szóból a saját törvényüket.
Más változatban: Játszhatja hat cserkész is, ebben az esetben azonban mindegyik két törvényt képvisel.
Tipp: a játék végén beszéljétek meg, hogy kinek melyik törvény jelent most épp a legtöbbet, és miért.