- A cserkésztörvényeket már boncolgattuk, gyakran már túlságosan mélyen is. Viszont az, hogy tudjuk a törvényeket (Ki tudná most felsorolni mint a 10-et sorrendben?) nem azt jelenti, hogy könnyű is betartani őket.
Itt az iskola, a haverok, a sok feladat, a nyomás és a stressz. Rengeteg inger ér minket, sokszor este már lezuhanyozni sincs az embernek kedve, csak azért, hogy „testben és lélekben” tiszta legyen. Először lehet, hogy csak arról mondunk le, hogy elalvás előtt imádkozzunk, aztán már esetleg elbliccelünk egy anyának való segítést is, mert fáradtak vagyunk, tanulunk stb. „Csak minden héten adj magadból egyel lejjebb. A hónap végére már néggyel lejjebb leszel. Év végére ez 52. Onnan hogy fogsz kimászni?” – idézem a fizikatanáromat.
Emberek vagyunk, pont ezért kell egy korlát. És pont ezért vagyunk cserkészek.
Nem azért vagyunk cserkészek, mert ez a divat. Nem azért, mert kapunk menő felvarrókat, de még csak nem is azért, hogy sütit áruljunk.
Azért vagyunk cserkészek, mert hiszünk valamiben, egy jobb világban, ami csak a jobb emberek által jöhet létre. És jó embernek lenni nehéz.
Nehezebb, mint kiásni egy latrinát, körbeárkolni a sátrat, vagy tanévnyitóra menni egy cserkésztábor után. Mert mindenki maga dönti el, mi a jó és mi a rossz, általában. „Nem az a jó ember, aki mindig csak jót csinál. A jó ember inkább az, aki meg tudja érteni a másikat, ha az rosszat is tett, és igyekszik a jót keresni benne” – mondta egy 14 éves fiú egy cserkészrendezvényen.
Jó, akkor levonva a következtetést: a cserkészet által egy jobb világot szeretnénk teremteni, ezáltal pedig jobb embereket. Jónak lenni viszont nehéz, de a cserkésztörvények ebben segítenek és irányt mutatnak. Akkor mire fel a cím? Ha a cserkészet jobb emberré nevel, hogyan lehet ciki?
Sokakat csúfolnak, mert cserkészek, mert nem tudják elmagyarázni a sok „Mi a jó abban, hogy…?” kérdésre azt, amit akkor éreznek, mikor cserkészközösségben vannak. Erre én nem adhatok választ, de úgy igazán senki sem. Neked kell megtalálnod magadban a választ a kérdésekre.
Neked mi a jó abban, hogy hétvégente összejössz a veled hasonlóakkal? Neked mi a jó abban, hogy mások számára olykor haszontalannak tűnő készségeket sajátítasz el? Neked mi a jó abban, hogy a természetbe vágysz, hogy sátorban laksz, fából építkezel, gödröt ásol? Neked mi a jó abban, hogy cserkésznek mondhatod magad?
Olvasd át a cserkésztörvényeket akár a Cserkész újságban lévő cikkek alapján, és közben próbálj meg te magad választ találni a fenti kérdésekre. Ezeket nem találod meg a Google-be beütve, ezekről nem fog énekelni egy híresség sem, nem lesz benne a válasz egy ByAlex számban. Ez nem egy egy napos házi feladat, hanem egy egész életre szóló kutatás. Kérdezd erről őrsvezetődet és a körülötted lévőket! Ők miért cserkészek? Hogyan tartják be a törvényeket?,
Ne legyen egy cserkésznek elég válasz az, hogy „Mert csak!”, mint Celziusnak, mikor 100 egyenlő részre osztotta fel a hőmérőjét. Menjünk tovább a „Nincs kedvem” válaszoknál, mert ott az elsősök vannak leragadva.
Olvassunk sokat, nézzünk szét a világban és legyen véleményünk. „Menjetek szembe az árral!” – tanította Bi-Pi. Ő leírta nekünk a törvényeket, mégis ezt mondta, hogy vizsgáljuk őt felül, nézzünk a körmére, tényleg jó-e ez így? Miért jó az, ha teljesítem a kötelességeimet? Miért jó az, ha testvéremnek tekinthetek valakit? Miért jó segíteni?
Na ezek, már nem egyszerű kérdések. Beszélgessetek erről őrsi előtt, szünetekben, amikor feljön a téma. Szerintetek mi történne akkor, ha mindenki csak divatból lenne cserkész?