- Elgondolkoztatok már valaha azon, hogy a filmek végén miért írják ki annyi ember nevét? Egy profi film hatalmas projekt, amelyen rengeteg ember dolgozik. Ezek az emberek mind-mind más feladatot végeznek, egy valami mégis közös bennük: a színészekkel ellentétben ők azok, akik mind a kamera mögött vannak. A legfőbb kamera mögötti szereplők bemutatása következik.
Producer: A filmezés egyik legfontosabb embere. Ő a nagyfőnök. Egyfajta menedzsere az egész filmnek. A producer teremti elő a filmhez szükséges pénzt. Ezenkívül általában ő gyűjti össze a szakembereket is. Ő tárgyal a stúdiókkal, támogatókkal, kiadókkal, sajtóval.
Rendező: A másik nagyfőnök. A rendező a film művészi vonalának megalkotója. Ebbe nagyon sok minden beletartozik. Ő irányítja a szereplőket, az operatőröket, az egész forgatást. Ő az, aki a forgatástól a vágás végéig követi a filmet. Ő egyeztet az írókkal, a munkacsoportok vezetőivel és a producerrel.
Forgatókönyvíró: Az író az, aki a történetet kitalálja és filmes formátumban megírja. Ha a film egy könyv alapján készül, akkor azt is ő írja át. Folyamatosan konzultál a rendezővel. Gyakran előfordul, hogy többen vannak, és közösen írják a történetet. A legtöbb film kész forgatókönyvvel indul. Ez azt jelenti, hogy az írók többnyire már nincsenek jelen a forgatáson.
Dramaturg: Az író munkáját segíti. A történet és a szöveg drámaiságán dolgozik, vagyis hogy a szöveg és a történet felfogható, összeillő legyen.
Operatőr: A feladata a film művészi, képi világának megjelenítése. Ő készíti el a technikai forgatókönyvet, azaz azt, hogy melyik jelenet miként legyen felvéve, és melyik kamera mikor mit fog venni. Folyamatosan egyeztet a rendezővel. Irányítja az egész kameracsapatot.
Fővilágosító: Felügyeli az egyes jelenetek fénybeállításait. Irányítja a csapatát, hogy melyik lámpa miként és mikor világítson. Az operatőr legfontosabb társa.
Látványtervező: A díszlet és a jelmeztervező főnöke. Az egyes helyszínek és jelenetek látványbeli összhatásának a megvalósítása a feladata. A helyszínek kiválasztásában is részt vesz.
Gyártásvezető: A film pénzügyeit kezeli. Az előkészítés, a forgatás, az utómunkálatok költségeire figyel. Intézi a szerződéseket, a kifizetéseket, és kezeli az adminisztrációs ügyeket. Asszisztense a felvételvezető.
Produkciós koordinátor: A gyártásvezető segítője, úgynevezett „mindenes“, aki a filmforgatás során felmerülő technikai és logisztikai feladatokat és problémákat oldja meg, például beszerzi a szükséges eszközöket, lefoglalja a színészek és a stáb szállását, szükség esetén adminisztratív vagy pénzügyi feladatokat is ellát.
Hangmérnök: A forgatáson az egyes felvételek hangrögzítésén, illetve a vágás során a tökéletes hangminőség megalkotásán dolgozik. Gyakran előfordul, hogy bár a kép jó, a hang mégsem az. Ilyenkor utószinkronizálják a filmet, azaz a hangot külön veszik fel.
Szkriptes/Naplóvezető: A jelenetek közötti kapcsolódásra, folyamatosságra figyel. Az adott jeleneten belül ügyel rá, hogy a színész mozdulatai, ruhája, kellékei következetesen kapcsolódjanak, hogy az ún. bakikat elkerüljék. Dokumentálja a felvételek paramétereit, hogy a vágó el tudjon igazodni a sok nyersanyag között.
Vágó: Az ő feladata, hogy a rendezővel együtt létrehozza a jelenetekből a kész filmet. Ő rakja össze a jelenetek végső sorrendjét, adja hozzá a hangot, a zenét, a speciális effekteket. A vágón múlik, hogy milyen lesz a kész film, így sokszor a vágás kétszer, háromszor is annyi ideig tart, mint maga a forgatás.
Előfordul, hogy a fentiek közül több szerepet is egy ember teljesít, például ugyanaz a producer és a rendező, vagy a rendező maga az operatőr is. A felsoroltakon túl még rengeteg ember dolgozik egy filmen: színészek, kaszkadőrök, statiszták, digitáltechnikusok, akciórendezők, pirotechnikusok, helyszínbiztosítók, fotósok, fodrászok, sminkesek, kellékesek, na meg a büfések is. Közösen alkotnak egy elvarázsolt kis világot.
Őrsi projekt: Készítsetek egy rövidfilmet! Minden őrstag válasszon magának egy karaktert a fentiek közül, és indulhat is a munka. Megfilmesíthetitek az őrsötök történetét, a kedvenc könyveteket, vagy újraforgathatjátok a kedvenc filmeteket. Akár külön-külön, otthonról is dolgozhattok. Hajrá!