- Aki már járt cserkésztáborban az tudja, hogy minden tábornak megvannak az írott és íratlan szabályai, amik nem meglepő módon az öltözködésre is kiterjednek. Nézzük hát meg, hogyan is illik, illetve hogyan ajánlott egy cserkésztáborban öltözködni!
Aki már járt cserkésztáborban az tudja, hogy minden tábornak megvannak az írott és íratlan szabályai, amik nem meglepő módon az öltözködésre is kiterjednek. A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség által kiadott Ruházati szabályzat pontosan meghatározza a cserkészegyenruha viselésének módját, viszont azt már nem foglalja magába, hogy mit vegyünk fel, amikor éppen nem kell teljes cserkészdíszben ragyognunk. Nézzük hát meg, hogyan is illik, illetve hogyan ajánlott egy cserkésztáborban öltözködni!
Fentről lefelé haladva az első, amit egy tábor megkövetel, az a sapka. Mivel a réten a nap erősen, szinte már égetően süt, ezért igyekszünk a fejünket minél jobban takarni. Fejfedőként használhatunk sildes sapkát, cserkészkalapot, vagy akár kendőt is, a választás a miénk, de figyeljünk, hogy ne legyen túl kirívó a fejfedőnk színe, illetve, hogy ne legyen rajta sértő, illetve trágár felirat.
Felső ruházatnak mindenképp kerüljük a spagettipántos és ujjatlan felsőket. Részesítsük előnyben a rövidujjú felsőket, amelyek teljes mértékben betakarják a vállainkat, ezzel is védve magunkat a napégéstől. Csakúgy, mint a fejfedő esetén, tartózkodjunk a feltűnő színektől és a vad feliratoktól. Részesítsük előnyben a természetes színeket, mint a zöld, barna vagy a homokszín.
Nadrág vagy szoknya esetén figyeljünk a hosszra. Ne legyen túl rövid se a rövidnadrág, se a szoknya, maradjunk meg a jóízlés határain belül. Ha kinyújtott ujjakkal a testünk mellé helyezzük a kezünket, a nadrágunk, szoknyánk hossza mindig érjen a kinyújtott ujjaink alá. Törekedjünk erre a hosszra. Ha a nadrágunk, szoknyánk rövidebb, mint a lelógó felsőnk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy illetlenül rövid az alsóruházatunk.
Lábbeliként a legjobb a zárt sportcipő. A réten a fű és szúrós gazok ellen jó védelmet nyújt és a legtöbb programhoz ez a fajta lábbeli a legalkalmasabb. Viszont nem árt, ha viszünk magunkkal bakancsot is, ha túrázni mennénk. A bakancs mindig masszívabb, mint a sportcipő és a legjobb, ha tartja a bokánkat. Ha szeretjük, hogy szellőzik a lábunk, akkor erre a legalkalmasabb lábbeli a szandál. No, persze nem az a fajta, amiben a városban mászkálunk. Cserkésztáborban a legjobb, ha vastag talpú, masszív szandált viselünk, amiben nem törjük ki a nyakunkat a rét egyenetlen talaján.
Az esték, éjjelek a réten általában hidegek, ezért ne feledkezzünk meg a hosszú ruhákról sem. Tábortűzhöz a hosszúnadrág szinte kötelező, és nem árt, ha van kéznél pulcsi is, amit felhúzhatunk magunkra, ha fázunk.
Alváshoz a legjobb, ha egy egyszerű sportnadrág-rövidujjú-pulcsi kombót veszünk magunkra. Persze ez attól is függ ki mennyire fázós és mennyire vastag a hálózsák, amiben alszunk.
Minden cserkésztábor elengedhetetlen eseménye a szentmise, illetve istentisztelet. Erre jó, ha baebiztosítunk egy szép nadrágot vagy szoknyát, amihez – ha nincs cserkészingünk – egy szebb felsőt veszünk magunkra.
Persze a cserkészek kihagyhatatlan kiegészítője a nyakkendő, ügyeljünk rá, hogy mindig legyen rajtunk. A cserkészinget pedig a „hivatalos” részekhez vesszük fel, például zászlófelvonásra, szentmisére, vagy bármely más programra, amelyet a napostiszt mond.