- Sziasztok! Csuka vagyok és ma egy kis erdei kintlétre hívlak meg Titeket. Akár tábori vagy őrsi program keretében próbáljátok ki, milyen 12 órát egyedül tölteni az erdőben, biztosan maradandó élmény lesz.
Adok is pár jó tanácsot, mire készüljetek!
Kezdjük az öltözködéssel. Mindenképpen készüljünk úgy, hogy ha melegünk van tudjunk mit levenni és ha fázunk tudjunk mit felvenni. Legyen nálunk esőkabát is, ha esne az eső, egy meleg pulóver, esetleg még egy pót zokni is és sapka, nyáron a napsugarak ellen, hidegebb időben a szél és hideg ellen. A lábunkra érdemes vízálló, hosszúszárú cipőt húzni, vagy kamáslit a nedvesség és szúrós bokrok ellen.
Mit is vigyünk még magunkkal, ha egy napot kinn töltünk egyedül a természetben?
A legfontosabb az ivóvíz, vagy hidegben a meleg tea. E nélkül soha ne induljatok el, mert a szervezetetek hamar ki tud száradni. Gondolom mindenki volt már nagyon szomjas, így tudjátok, miről beszélek.
A következő az étel, mert ugye üres gyomorral nem jó dolog táborozni a természetben. Ez lehet szalámis, vajas vagy zsíros kenyér, esetleg egy kis szalonna, kolbász, mellé egy kis paprika, paradicsom vagy uborka. Az alma és körte uzsonnára nagyon jó, mert oltja a szomjat és egészséges is. Bedobhatunk még egy müzliszeletet, vagy pár szem diót, mogyorót a zsebünkbe rágcsálnivalóként. Hasznos még magunkkal vinni, bicskát, madzagot. Továbbá egy jegyzetfüzet is hasznos lehet, hogy felírjuk vagy lerajzoljuk, mi mindent láttunk.
Ha megérkeztünk a helyszínre, figyeljük meg, milyen az időjárás. Nagyon meleg, napos időben olyan helyet keressünk, ahol van árnyék. Ha fúj a szél, akkor bokrok mögé lehet elbújni. A helyünktől viszont ne kóboroljunk el nagyon messzire, hogy biztosan visszataláljunk.
Ha lóg az eső lába, építsünk magunknak egy menedéket. Megteszi egy hosszú esőkabát is, aminek egyik végét két leszúrt hosszú bot felső végéhez, a másikat pedig kövekkel vagy szintén botokkal a földhöz rögzítjük.
Ha ezzel megvagyunk, üljünk le, tegyünk egy pulóvert a fenekünk alá, hogy meg ne fázzunk és gyönyörködjünk a természetben. Figyeljük meg a fákat, madarakat, ha szerencsénk van akár őzet vagy mókust is láthatunk. Nézzük meg, hogyan segítik egymást az állatok és a fák. A fák szállást adnak a madaraknak, cserébe a madarak lecsipegetik a kártevő bogarakat a fákról. A fák továbbá tisztítják a levegőt, ezért az erdei levegő friss és illatos. Próbáljatok minél nagyobbakat lélegezni belőle. Ha tavasszal vagyunk kint az erdőben, nagyon sokféle madár csicsergését és énekét hallhatjuk. Jegyezzük fel a füzetetünkbe, hogyan hangzott egy-egy madár éneke, később az őrssel megkereshetjük, milyen madarakat hallottunk.
Az erdőben ne kiabáljunk, mert az állatok nem szeretik a zajt. Mi itt csak vendégek vagyunk az állatok otthonában. A növényekre is vigyázzunk! Próbáljunk meg minél kevesebb virágra és növényre rátaposni. A bokrok és fák ágait ne törjük le! Nekünk is nagy fájdalmat okozna, ha valaki eltörné egy ujjunkat.
Természetesen nem szabad az erdőben szemetelni sem! Ha az erdőbe menet elfért a hátizsákban a műanyag flakon, zacskó vagy a csokipapír, akkor a hazafelé úton is elfog.
Miután elhagyjuk a táborhelyünket, mindent hagyjuk úgy, ahogy akkor volt, mikor odaérkeztünk.
Kellemes időtöltést a természetben!