Fogas kérdés

Profile picture for user peter.dominika Péter Dominika | 2019. szeptember 11.
A fogsorunk a csontozatunk egyetlen olyan része, amely szabad szemmel is látható. Általában 28-32 foga van az embernek, a bölcsességfogak számától függően, néhány nagyon ritka esetben viszont akár több, de kevesebb is lehet.

fogas kérdés
(SZMCS)

Pár érdekesség a fogakról:

  1. A fogat beborító fogzománc az emberi szerv legkeményebb anyaga, mégis könnyen törik. Éppen ezért, ha már tömve volt a fogad, nem ajánlatos túl kemény ételeket rágni vele (például megpróbálni kettéharapni egy ki nem pattogott kukoricát), mert a fúrás helyén sokkal gyorsabban reped tovább.
  2. A savanyú dolgok ugyanolyan rossz hatással vannak a fogaidra, mint az édesek. A magas savtartalmú ételek, mint például a cukrozott gumicukor, a gyümölcslevek, a savanyú rágócukorkák vagy vitamintabletták a fogzománcod ellenségei. Ráadásul a gyerekek fogzománca puhább, mint a felnőtteké, ezért sokkal nagyobb veszélynek vannak kitéve.
  3. A lenyelt fogkrém tönkreteheti a fogaidat. A legtöbb fogkrém fluoridot tartalmaz, ami egészségesen tartja a fogadat, amíg nem kerül belőle túl sok a szervezetedbe. Ez pedig akkor fordulhat elő, ha rendszeresen lenyeled a fogkrémet fogmosás közben. 
  4. A hód vissza tudja növeszteni a kihullott fogait. Erre az ember sajnos nem képes, éppen ezért fontos, hogy kellően gondoskodj a fogaid épségéről, mert nem pótolhatóak.
  5. A fogmosásnak nem az a célja, hogy a fogakról eltávolítsd a lepedéket, hanem hogy a fog és íny találkozását tartsd tisztán. A fogadról a szilárd ételek is (mint az alma, de akár a nyelved is) képesek leszedni a maradékot, az ínyhez csatlakozó részt viszont csak kefével tudod tisztítani. Éppen ezért nagyon fontos, hogy körültekintően takaríts itt ki minden nap legalább kétszer.

 

Hogyan mossunk helyesen fogat?

A fogaidat enyhe körkörös mozdulattal tudod tisztítani. Az íny és fog találkozásánál kicsit döntsd kifelé a kefét, és mintha söprögetnél, alulról felfelé távolítsd el a lerakódott maradékot. Fontos, hogy gyengéd mozdulatokkal tisztítsd a fogad, ugyanis ha túl erősen nyomod a kefét, az is károsíthatja a zománcot. A fogak belsejét ugyanezzel a mozdulattal tisztítsd.

Ne feledkezz meg a fogak közti résekről sem. Ehhez vagy apró kefécskét használhatsz, vagy fogselymet. Végül a nyelvedet is sepregesd le, hogy a bacilusok ne tanyázzanak rajta! Hogy biztos emlékezz arra, hogyan is mossuk helyesen a fogunkat, tanuld meg ezt a versikét. 

 

A fogmosó mondóka

Kívül körkörösen, csir-burr-burr,
Belül kisöpröm, huss-huss-huss,
Kívül tiszta, belül szép,ű

Ahol rágok, ott kell még.
Határozottan, de nem erősen,
A fognyüvőket le is győztem!

(Patonai Gabriella)

 

Jó fogmosást!