Hogyan működik az emésztés?

Profile picture for user peter.dominika Péter Dominika | 2020. szeptember 11.
Ahhoz, hogy a lenyelt falat végigmasírozzon a szervezetünkön, és ennek során a lehető legtöbb tápanyagot hasznosítsa az ételből, bizony sok szervünknek kell együttműködnie.

A bevitt tápanyag nemcsak az éhségérzetünket csillapítja, de apró kis molekulákra bontva a testünk számára szükséges anyagokkal, vitaminokkal is ellát bennünket.

Négy fő szereplője van a folyamatnak: a szájüreg, a gyomor, a vékony- és a vastagbél.

 

Tudtad?

Átlagosan 48 óráig tart, míg az élelem végighalad az emésztőrendszereden. Ez idő alatt egy 9 méteres utat jár be a lenyelt étel.

  1. Szájüreg
    Az elfogyasztott étel a szájban kezdi meg az útját, ahol nyállal keveredik. A nyál hatására megkezdődik az étel kémiai lebontása és pépesítése. Ahhoz, hogy minél inkább segítsük az emésztőrendszerünk munkáját, legalább 1 percig, hússzor-harmincszor kellene megrágnunk az ételt, mielőtt lenyeljük, és a nyelőcsőbe kerül.
  1. Gyomor
    A gyomorban nagyjából 2,5-5 órát tölt az étel, eközben összekeveredik a gyomornedvvel, és péppé alakul. Ha magas a gyomor sósavtartalma, gyomorégést tapasztalhatunk. Ez lehet a túlevés, de a stressz következménye is. Az étel annak megmunkálása után továbbvándorol a vékonybélbe.
  1. Vékonybél
    A tápanyagok 95%-a a vékonybélen keresztül szívódik fel a véráramba. Ezt az enzimnek nevezett segédanyagok és az epe teszik lehetővé, amely a zsírokat segíti minél kisebb cseppekre bontani. Ez a folyamat 3-4 órát vesz igénybe.
  1. Vastagbél
    Az emésztés utolsó része egyben a leghosszabb is, a tápanyag a vastagbélben 30-40 órát is eltölt. Az ételből származó víz és ásványi anyagok ebben a fázisban szívódnak fel, a végbél felé már csak a rostok tartanak. Minél több rostot, azaz gyümölcsöt és zöldséget eszünk, ez a folyamat annál gördülékenyebben zajlik.

emésztőrendszer sudoku.jpg
(SZMCS)

Az emésztőrendszerünk egy népes társaságnak, a bélflórának ad otthon, amelyben több mint százbillió hasznos baktérium, vírus és gomba él. Ezek segítik az olyan tápanyagok emésztését, amelyre mi nem lennénk képesek. Védik a beleket a kórokozóktól, és még vitamint is termelnek. Nagyon hasznos élőlények,a melyekre elengedhetetlen szükségünk van. Azonban amikor antibiotikumot szedünk, a bélflórában élő jótékony baktériumok is elpusztulnak a kórokozókkal együtt. Ezért kiemelten fontos, hogy mikor gyógyszeres kezelés alatt állunk, pótoljuk az elhalt bélbaktériumokat, például úgy, hogy joghurtot, kefírt iszunk.

 

Töltsd ki az emésztőrendszer sudokut úgy, hogy minden sorban és minden oszlopban csak egyszer forduljon elő a gyomor, bélrendszer, máj és a vesék.

 

Felhasznált irodalom: Mindent az emberi testről