Naprendszer

Profile picture for user peter.dominika Péter Dominika | 2020. április 11.
A Naprendszert a Nap gravitációs ereje tartja egyben, ugyanolyan típusú vonzással, mint amilyennel a Hold a Föld körül mozog.

Naprendszerünk a Tejút csillagrendszer része. A csillagrendszerek sajátossága, hogy egy vagy több csillag köré épülnek, esetünkben ez a csillag a Nap.

naprendszer.jpg
(SZMCS)

A Nap nagyjából 4,6 milliárd évvel ezelőtt alakult ki egy hatalmas gázfelhőből. A hozzá legközelebb keringő égitestek– a Merkúr, Vénusz, Föld és Mars – kőzetbolygók, vagyis szilárd a felszínük. A Jupiter, Szaturnusz, Uránusz és Neptunusz óriásbolygók, amelyek főleg gázokból állnak. Ezeken kívül 5 törpebolygó is kering a Naprendszerünkben, a Ceresz, Plútó, Haumea, Makemake és az Erisz. Ezek összetétele jeges kőzet.

A bolygók természetes kísérőit holdaknak nevezzük. A Naprendszerben 175 holdat ismerünk: a Jupiter 79, a Szaturnusz 62, az Uránusz 27, a Neptunusz 14, a Mars 2, a Föld pedig 1 holddal rendelkezik. A törpebolygóknak is vannak holdjai, a Merkúrnak és Vénusznak viszont egy sincs. Ezek mellett a bolygóknak gyűrűrendszerei is lehetnek, mint például a Szaturnusznak.

Naprendszerünkben a bolygókon kívül más égitestek is megtalálhatók. Az aszteroidák szabálytalan alakú szilárd égitestek, csoportban mozognak, és két övezetbe rendeződtek a Naprendszerünkben. Az üstökösök jégből, porból és szikladarabokból állnak, a fénycsóvájuk pedig akkor alakul ki, amikor a Nap közelében napsugárzás éri őket. Ezek mellett mindenütt jelen van a bolygóközi por, amely különféle meteoritokból jön létre.

 

Készítsétek el otthon saját Naprendszer-maketteteket, akár egy őrsi összejövetel során. Próbáljátok tartani a méretarányokat, hogy minél hitelesebb legyen.

 

Forrás: wikipedia