- Szia! Már nagyon vártam erre a találkozásra! Régóta mondom Uhunak, hogy szeretnék megismerkedni veled. Én Kormos vagyok, a cica.
Képzeld, tegnap éjjel, mikor kint kergettem az egereket, egy furcsa dolgot vettem észre az égen. Olyan volt, mintha egy űrhajó lett volna, ezért elkezdtem kutakodni. Érdekel, hogy mit találtam?
A bolygók körül keringő mesterséges égitestek a műholdak. Az első világűrbe indított űreszköz, a Szputnyik–1, a Szovjetunió műholdja volt, amely 1957. október 4-én állt Föld körüli pályára, és összesen 21 napig működött. Azóta több ezer műholdat lőttünk ki a világűrbe, ezek egy hálót alkotnak a bolygó körül. A Naprendszerben már más bolygók és holdak körül is keringenek műholdak.
Egy ilyen eszköz 15–20 évig életképes. Eközben a Földről irányítják őket, hogy biztosan ne térjenek le a helyes pályáról. A legtöbb műhold a Földtől 2000 kilométerre kering. A megöregedett műholdak egy része biztonságos és irányított módon visszahullik a Föld légterébe, a másik része pedig űrszemétként kering tovább a bolygónk körül.
De honnan szerzik az energiát a működéshez? Te talán tudod? Hát persze, a Napból, napelemek segítségével.
Kezdetben a távközlési műholdakat katonai feladatokra használták, de a fejlődéssel már nemcsak a katonák használhatták ezt a csodálatos technikát, hanem te is, minden egyes nap. Mire is pontosan?
- Televízió – A műholdaknak köszönhető, hogy a különböző TV műsorokat meg tudod nézni otthon, mégpedig a házakra szerelt parabolaantennákon keresztül.
- Rádió – Műholdak nélkül nem tudnánk országokat átívelő rádióállomásokat hallgatni.
- Internet – Műholdak segítségével lehet eljuttatni az internetet olyan régiókba is, ahol az internethálózat még nincs kiépítve.
- GPS navigáció – A GPS-szel rendelkező eszközök a műholdak alapján képesek meghatározni, hol is vagy éppen.
- Időjárás – A műholdak monitorozzák a Föld időjárását és klímáját.
- Hadászat – A katonai műholdak titkosított információk továbbítására is képesek.
- Csillagászat – A műholdakon elhelyezett távcsövekkel sokkal könnyebb a világűrt vizsgálni, mert a Föld atmoszférája nincs rájuk hatással.
- Telefonok – A műholdas telefonok lehetővé teszik, hogy olyan helyeken is érintkezzenek egymással az emberek, ahol nincs hálózati lefedettség, azaz a mobiltelefonod használhatatlan lenne.
Hogyan is működik a GPS?
Van egy földi adóvevő, ami rádióhullámokon keresztül társalog sok ezer műholddal, amelyek folyamatosan jelzik neki, hogy az adott időben milyen pozícióban vannak. Amikor a telefonodon GPS helymeghatározást kérsz, azt mindig négy különböző műhold adataiból számolja ki a gép, mégpedig az alapján, hogy mennyi időbe telt, míg a négy műholdtól megérkezett a jel. Ebből tudja, milyen távolságra vannak tőled, azaz mekkora a hatósugaruk. Három műhold kell ahhoz, hogy pontos helymeghatározás tudjon születni, egy negyedik pedig, hogy az időeltolódást is kiszámolja. Ezzel a módszerrel 1 méteres pontossággal meghatározható, hol tartózkodsz.
A műholdak alacsony Föld körüli pályán is szállhatnak.
Ó, tehát akkor egy műholdat láttam az égbolton! Így már minden világos.
Kedvet is kaptam elkészíteni a saját műholdamat, persze csak kicsiben. Készítsd el te is a sajátodat! Csak ollóra, ragasztóra, WC-papír gurigára és hurkapálcára lesz szükséged. Segítségként itt van egy kép egy műholdról: https://www.freepik.com/free-vector/illustration-satellite_2632412.htm#page=1&query=satellite&position=3
Hogy még inkább hasonlítson egy eredetire, akár be is festheted.