- Nagyon rossz az ünnepeket ágyban tölteni. Őrsi gyűlésre se lehet betegen menni, tartani meg pláne. Lehet, hogy csak egy rövid időre mentél ki egyet fogócskázni a gyerekekkel pulcsi nélkül, és hupsz, már itt is a baj. A gyerekek pedig még könnyebben megbetegszenek, elkapnak bármit. Egészség, fél boldogság, boldogság fél egészség.
Nagyon rossz az ünnepeket ágyban tölteni. Őrsi gyűlésre se lehet betegen menni, tartani meg pláne. Lehet, hogy csak egy rövid időre mentél ki egyet fogócskázni a gyerekekkel pulcsi nélkül, és hupsz, már itt is a baj. A gyerekek pedig még könnyebben megbetegszenek, elkapnak bármit. Egészség, fél boldogság, boldogság fél egészség.
De hogyan?
Hogy maradhat egészséges valaki a téli, bacilusokkal teli körülmények között? Fordulj a természethez! “A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket” – ahogy a 6. cserkésztörvény is mondja.
-
Egyél sok gyümölcsöt télen is! A vitaminok pótlása nagyon fontos a szervezet számára. Fontos vitaminok a C, D, B1, A (amelyek a kakaóban is vannak). Forrásuk:
C - narancs, csipkebogyó, ribizli, kivi, és az ezekből készített különböző italok
D - a heringfilé, a lazac, gombák, dió és tyúktojás
B1 - sertéshús és csirkehús
A - sárgarépa, sárgadinnye, spenót és tojás -
Reggel igyál egy bögre meleg teát, hogy felébredjen a szervezeted.
-
Öltözz fel melegen és rétegesen, az még mindig jobb, ha tudsz levenni magadról egy kabátot, mint ha megfagynál. Figyelj arra is, hogy mikor őrsit tartasz, a gyerekek se fázzanak! Esetleg hozzanak magukkal váltóruhát, benti papucsot, ha esős, latyakos idő van. Ne engedd a gyerekeknek, hogy leüljenek a hideg csempére, padlóra – ezt a tanácsot pedig te is fogadd meg.
Gyógyteakeverékek és bevonásuk az őrsi életbe
-
Köhögés elleni tea
Hozzávalók: hárs és útifű, csillagánizs, méz, víz
Elkészítés: A füveket leforrázzuk, beledobjuk a csillagánizst, negyed órát lefedve hagyjuk, leszűrjük, mézzel édesítve naponta többször fogyasztjuk. -
Megfázás ellen
Hozzávalók: 2-2 rész hársfavirág, zsályalevél, kamilla, 1-1 rész fűzfakéreg, bodzavirág -
Meghűlésre
Hozzávalók: kamilla, csipkebogyó, csalánlevél
Egyenlő arányban keverjünk össze kamillát, csipkebogyót és csalánlevelet. Egy púpozott teáskanálnyit tegyünk egy csésze vízhez, öntsük le meleg, de nem forró vízzel, áztassuk 15 percig. Naponta három alkalommal fogyasszuk, 1-2 héten át. Megelőző hatású is. -
Torokfájás, köhögés, nátha ellen
Hozzávalók: 2 rész cickafark, 1-1 rész kakukkfű, kamilla, zsálya
Elkészítés: Az összekevert gyógyfüvekből 2 csészére számítva 1 evőkanálnyit veszünk és leforrázzuk. 10 percig állni hagyjuk, azután leszűrjük, frissen facsart citrommal ill. mézzel ízesítjük. Tehetünk hozzá kevés citromfüvet, rozmaringot és levendulát is, hogy fokozzuk az ízét. Figyelem! A teát ne igyuk 2 hétnél tovább!
Tipp: Ezeket akár egy őrsi gyűlésen is elkészíthetjük. Elrejthetjük a hozzávalókat és a leírást, amelyeket párosítva el tudják készíteni az őrstagok a teát. Lehet ez egy közös projekt is akár, amely során gyógyteákat főzünk, és osztogatjuk például a karácsonyi vásárban, vagy a szentmise után/előtt a hideg templomnál.
Ha még ezek után is megfáztál volna, akkor tedd ezt:
-
Igyál sok folyadékot, meleg gyógyteát (gyömbér, hárs)!
-
Takarózz be jó melegen, (és nézz sorozatokat :))!
-
Pihenj sokat!
-
Egyél fokhagymás pirítóst, forró húslevest.
-
Vegyél egy jó meleg fürdőt.
-
Ha a tünetek rosszabbodnak, belázasodsz, mindenképp keresd fel az orvosodat, hogy elkerüld az esetleges szövődményeket.