- Hajnal háromkor arra ébredek, hogy csöpög a fejemre az eső. Hiába vagyunk tető alatt, az első világháborús erőd, amelybe bevackoltuk magunkat éjszakára, beázik valahol. Morogva, de arrébb pakoljuk magunkat. Zoli a szomszéd helyiségben mindeközben édesdeden alszik.
Reggel sem sokkal jobb a helyzet. Köd, minden nyirkos, 9 fok lehet. Május elején ez itt, az olasz-szlovén-osztrák csücsökben azért nem atipikus időjárás, hiszen majd’ ezer méter magasan vagyunk. A Predil-tavat körülölelő hegyekből alig látni valamit. Felveszünk magunkra jóformán minden ruhát, felmálházzuk a „lovakat”, egy utolsó fotó a bunker előtt az ágyúval, és nyeregbe pattanunk. Egy újabb nap kezdődik. Úton vagyunk, és ez a fő.
Az idei év a kerékpáros túrázásról fog szólni ebben a rovatban. A sok szabadidős tevékenység közt egyre divatosabbá válik ez a sport, illetve utazás. Egyre több ismerősöm veti bele magát a nyári balatoni tömegbe, hogy 4-5 nap után elmondhassa magáról: körbetekertem a Balatont. Az elején leszögezném, hogy én még az életben nem bringáztam a Balatonnál, és a nyári szezonban azt hiszem, soha nem is leszek hajlandó. Sem a tömeg, sem az a szintű kiépítettség nem vonz, ami ott van, de ahogy mondják, ízlések és pofonok különböznek. A cikksorozat az első két részben információt, a harmadik és negyedik részben pedig kis kedvcsinálót, tippeket szeretne adni.
Kezdjük egy költői kérdéssel: Mi szólhat a kerékpáros túrázás mellett és ellen?
-
Gyorsabb, mint a gyaloglás, és jó értelemben lassabb, mint az autós- vagy tömegközlekedés. Napi 60-100 km-t nem gond megtenni, ha picit tapasztalt vagy már.
-
Könnyebb kapcsolatba kerülni az emberekkel, mint ha autóval utaznál.
-
Ha sátrazol vagy bivakolsz, akkor az alvóhelyed csak rajtad és az adott országban élők toleranciáján múlik.
-
Egészen más ugyanazt az útvonalat autóval és bringával végigjárni.
-
Hatalmas szabadságérzetet tud adni.
-
Hadd hozzak egy ellenérvet is. Nem való alapos városnézésre és múzeumlátogatásra, mert a felpakolt bringát nem lehet csak úgy otthagyni akárhol őrizetlenül.
Milyen kerékpárral?
Ha csak a Balaton-körre készülsz, és van egy jó technikai állapotban lévő váltóval rendelkező kerékpárod, akkor azt mondanám, hogy azzal. Ha bizonytalan vagy, és nem értesz hozzá, vidd el egy kerékpárszerelő műhelybe, mondd el, mire készülsz, és nézesd át. Állíttasd be a méretedre rendesen, cseréljék, amit kell (öreg, repedezett gumi, szétesett kormánymarkolat, kinyúlt lánc, fékpofák stb.).
A legalapvetőbb dolog, amire magad is rájöhetsz beállítás kapcsán, az a helyes nyeregmagasság – ha rajta ülsz, alsó pedálállásban a pedálra rakott cipősarkad esetén csak kicsit legyen behajlítva a lábad (ne lepődj meg, ha a pedálról leérve épp csak le fog érni a lábad hegye).
Én egy közepes felszereltségű MTB-t használok tizenöt éve (időközben persze szinte minden alkatrész kicserélődött már rajta a kopások miatt). Hogy ki mire esküszik, az azon is múlik, hogy milyen utakon és mennyi csomaggal jár az ember. Sokan cross/trekking kerékpárt használnak, nekem az országútim mellett adott volt a MTB, nem akartam még egy harmadik bringát ezért.
Ha nem tervezed gyakran elhagyni az aszfaltutakat, akkor egy cross/trekking kerékpárt ajánlanék. Kényes kérdés, de mondok hozzávetőleges alsó árat is, amelynél kevesebbet senkinek sem tanácsolok költeni. Ha városon kívül is szeretné használni a kerékpárját ez jelenleg kb. 400 euró. A legegyszerűbb dolog, ami prioritás lehet a választásnál, hogy dupla falú felnis kerekei legyenek, a csomagok súlya miatt ez egy kényes pontja a bringának. Tárcsafékre viszont ebben az árkategóriában túrára szánt bringánál például teljesen felesleges költeni. A hagyományos V-fék egyszerűbben szerelhető, karbantartható úton-útfélen.
Mikor olcsóbb?
Ősztől tavasz elejéig érdemes leginkább kerékpárt venni, ekkor lehet elcsípni a 15-30 százalékkal olcsóbb kifutó modelleket. Jó többet is összevetni, sokszor ugyanazért az árért jobb kerékpárt is lehet kapni. Elég találni egy két évvel korábbi raktáron maradt modellt. Reklámszagú lenne, így ide nem írok teljesen konkrét tippeket. Facebookon megtalálsz, ha van konkrétabb elképzelésed, szívesen segítek. Folyt. köv.
Olvasni- és nézegetnivaló az esős télvégi napokra: cyklocesty.sk, nagyvilagban.hu, kerekparozasanagyvilagban.blogspot.com.