- Amikor meghallja valaki, hogy cserkészet, akkor rögtön az amerikai filmekben látott cserkészek jutnak az eszébe, de az bizony nem a valóság! Az amerikai magyar cserkészek büszkén képviselik magyarságukat tengerentúl is, és segítik a szép hagyományokat megőrizni. Kozek Borit, a KMCSSZ egyik odaadó tagját kérdeztem az ottani cserkészetről.
Hogyan működik nálatok a magyar cserkészet?
A Külföldi Magyar Cserkészszövetségben (KMCSSZ) nincs egységes szabály, hogy hogyan, milyen gyakran, milyen módon találkozzunk. A mi csapatunk elvileg két külön csapat, egy lány és egy fiú, a 43-as Lósárdy Zsuzsanna és 77-es Béri Balogh Ádám csapat, de gyakorlatilag már réges-rég együtt csinálja mindenki a foglalkozásokat, sőt, kevert őrsök is vannak, úgyhogy egy csapatként működünk.
Hogy zajlanak az őrsi foglalkozások? Mit csináltok a gyerekekkel?
Minden második vasárnap találkozunk a Woodside Priory Katolikus Iskola területén, ami egy magyar bencés alapítású magán középiskola. Az egyik atya ott az első magyar papok közé tartozik, és általa tudunk az iskolában lenni. Nincs cserkészotthonunk, mert sosem jött össze elég pénz hozzá, és itt nagyon drága az ingatlan, de így legalább a szabadban is tudunk lenni, meg tantermeket is tudunk használni.
A program maga 5 óra hosszú, aminek az első két órája egy „magyar iskola" program. Itt a gyerekek írni, olvasni tanulnak, valamint földrajzot, történelmet, irodalmat, néprajzot, stb.
Nyilván nem lehet kéthetente két órában bepótolni azt, amit egy ember magyar iskolában tanulna, de legalább egy kis ízelítőt kapnak a gyerekek, és tényleg segít az írás és olvasás alapjait elsajátítani, fejleszteni.
Ezután van egy ebéd- vagy uzsonnaszünet, majd őrsi foglalkozás, rajfoglalkozás, és csapatfoglalkozás következik. Ennek sorrendje általában a rajvezetőtől függ, de az őrsi foglalkozás mindig 75 perc hosszú, a raj kb. 45 és a csapat is. Mostanában elkezdtünk egy új rendszert: nem szervezünk nagy csapatprogramot, mert gyakran egyáltalán nem hatékony és élvezetes a gyerekeknek az, hogy 70 gyerekkel együtt próbáltunk játszani, főleg hogy nagyon nagyok a korkülönbségek is.
Összesen a csapatban jelenleg 90-en vagyunk vezetőkkel együtt, ami viszonylag sok a többi KMCSSZ csapathoz képest. Rengeteg kiscserkészünk van, mert 4-5 éves koruktól már be szoktunk fogadni gyerekeket, főleg ha testvérekről van szó, és amúgy is ott lennének az egész 5 órás foglalkozás alatt. Mivel annyira szétszórtan, messze lakik mindenki, hogy nehéz a családoknak elköteleződniük amellett, hogy órákat vezessenek vasárnaponként, nem tartunk különálló raj- vagy őrsi foglalkozásokat.
Milyen gyakran jártok táborokba? Mennyi ideig tart egy tábor? Milyen szokásaitok vannak?
Általában az év folyamán van egy hétvégi őszi-, tavaszi- és egy nyári tábor. Az őszi és tavaszi tábor általában a gyerekeknek egyéjszakás, de a vezetők péntek este érkeznek, hogy elő tudjanak készülni. A keretmese majdnem mindig valami történelmi téma, pl. honfoglalás, István Király, Mátyás Király, ‘48-as szabadságharc, ‘56-os forradalom, stb.
Ez a két évközbeni tábor általában valahol a San Francisco-öböl környékén van, kijelölt camping-helyeken. Majdnem mindig sátorban alszunk, őrsönként, viszont volt egyszer-kétszer, hogy csak olyan táborhelyet tudunk találni, ahol alvó házikók voltak. Tábortűz mindig van este, a keretmeséhez illő, vagy más témával. Ilyenkor szinte mindig együtt van az egész csapat, kivéve a legkisebb őrsöket, akiknek még korai lenne a táborozás. Nappal kézműves programok vannak, forgó színpadok, akadályversenyek, rövid kirándulások, néptánc, népi játék, népdaltanulás..
A nyári tábor viszont tíz napos és rendszeresen a Los Angeles-i magyar cserkészcsapatokkal együtt szervezzük, valahol Kalifornia közepén.
Ezek általában olyan táborhelyen vannak, ahol sokkal távolabb vagyunk a várostól, és jobban meg kell tervezni a logisztikát. Los Angeles környékén két csapat van, úgyhogy néha szoktunk 150-en is lenni, a szervezést felváltva csináljuk. Itt is majdnem mindig történelmi keretmesék vannak, leginkább azért, hogy a gyerekek legalább egy kicsit jobban megértsék, megtanulják ezeknek az eseményeknek a lényegét, fontosságát.
Emellett pedig, aki szeretne nyáron nagyobb KMCSSZ közegben táborozni, elmehet New York államba, ahol a Sík Sándor Cserkészparkban táboroznak tíz napig a mieink és a külföldi cserkészcsapatok cserkészei. Ilyenkor több tábor zajlik egyszerre: kiscserkész- és cserkészvezetőképző táborok, segédtiszt- és tiszti vezetőképzők. Emellett pedig vannak még KCS és CS mintatáborok. És van egy Dobó-tábor a nagyobbaknak, ami rendes cserkésztáborként működik. Itt a konyhai logisztika sokkal központibb és egy meglévő konyhaépületben főznek, ahonnan továbbviszik az ételt a különböző táborhelyekre.
Van valami eltérés az egyenruhátokban a miénktől? Gyűjtötök valamilyen jelvényeket?
Mint a KMCSSZ tagjai, az egyenruhánk nem sokban tér el a tiétektől. A jelvényeket akkor szerzik a gyerekek, amikor letesznek egy féléves próbát. Van egy egész próbarendszer, külön kiscserkészeknek és külön cserkészeknek, amiben minden félévre jut egy próba. Ezeket az őrsi foglalkozás alatt tanulják meg, és a félév végén a rajvezetők szülői segítséggel kikérdezik a gyerekeket.
Szövetségi szinten szerveztek programokat, táborokat?
A KMCSSZ minden 5 évben szervez egy jubileumi tábort. Amikor megünnepeltük, hogy száz éves volt a külföldi magyar cserkészet, akkor kb. 800-an voltunk. Főleg az USA-ból és Kanadából, de Ausztráliából, Argentínából és Brazíliából is jöttek ottani magyar cserkészek.
Milyen korosztályok találhatók meg a csapatotokban?
- 5-7 éves korig kék alapon fehér pöttyös nyakkendős kiscserkészek
- 7-10 éves korig sima kék nyakkendős kiscserkészek
- 10-től felfelé zöld nyakkendős cserkészek
- A felnőtt cserkészek pedig barna nyakkendőt hordanak.