Bemutatkozik: Bodzás Gergely

Dékány Barbara | 2018. december 2.
Ezúttal Bodzás Gergelyt, bodzit faggattuk a karácsonyról, az ünnepekről és hogy milyen is a családos cserkészélet.
,,A karácsonyban a főzést szeretem leginkább…” – beszélgetés Bodzás Gergellyel

Családos cserkészként mennyire tudsz aktívan cserkészkedni?

Nem tartom magam nagyon aktív cserkésznek. Megköti a kezem, hogy a csapatom Királyhelmecen van, én pedig Komáromban, így őrsöt már vagy tíz éve nem vezetek, és a csapatot is csak adminisztrációs szinten vezetem. Ha részt veszek a nagytábor szervezésében vagy benne vagyok az ŐV törzsben, akkor ott aktív vagyok. Szóval valahol félúton vagyok az aktív és a passzív cserkész között.

 

bodzi
(Bodzás Gergely)

A magánéletedbe mennyire tudod bevinni a cserkész praktikákat? Vannak dolgok, amiket nem így csinálnál, ha nem lennél cserkész?

Nem veszem észre annyira, hogy sok cserkész módszertant használnánk, talán még kicsik is ehhez a gyerekeink.

De keressük a természetközeliséget, lehet, ha nem cserkészkednék, nem igényelném, hogy kimenjünk a szabadba, talán ,,bent ülősebb“ lennék.

 

Melyik a kedvenc ünneped?

Sablonos válasz lesz, de a karácsonyt mondanám, mivel ilyenkor több idő jut a szűkebb családra. Van idő főzni valami jót, van idő ajándékot bontogatni, a gyerekekkel játszani. Azt hiszem, ezt nem tudja felülmúlni más ünnep.

 

Mit vártál gyerekként, és mi az, amit most, felnőttként vársz az ünnepek közeledtével?

Gyerekként nagyon vártam az ajándékokat, illetve a betlehemi láng széthordását. Mi, helmeci cserkészek, ezt szenteste vittük. Nagyon sajátos hangulata volt, mikor házról házra jártunk. Nagyon szép élmény volt, vártam minden éven, és máig hiányzik. Most inkább a főzéseket várom. Nagyon szeretek főzni, de ahhoz idő kell, és hogy a gyerekek le legyenek foglalva.

 

Beöltözél már valaha Mikulásnak a gyerekeid kedvéért?

Még nem, de azt hiszem lassan annak is eljön az ideje.

 

Hogy ünnepeltétek gyerekkorodban a karácsonyt? Voltak különleges családi hagyományaitok?

Amire emlékszem az az, hogy a testvéremmel mindig bent ültünk a szobánkban, amíg az angyalok meghozták az ajándékot. Anyukámnak volt egy nagyon szépen szóló csengője, és mindig azzal jelzett, amikor már kimehettünk, aztán meglepődtünk, hogy milyen sok ajándékot hoztak az angyalkák. A másik hagyomány, hogy együtt díszítettük a fát. Ezt most is így csináljuk, nincs semmi titokzatosságba csomagolva, kipakoljuk a sok díszt, adogatjuk a fiúk a kezébe, és mutatjuk, hova tegyék.

 

Mi volt a legemlékezetesebb ajándék, amit csapatkarácsonyon kaptál?

Az egyetlen, amire emlékszem, az egy almába szúrt gyertya volt.

 

Mit gondolsz az újévi fogadalmakról? Te is szoktál fogadalmat tenni?

Általában átgondolom az elmúlt évet, de nem szoktam fogadalmat tenni. Bármelyik nap megfogadhatja az ember, hogy elhagyja valamelyik káros szenvedélyét, vagy éppen bevezet egy jó szokást az életébe. Ha valakinek az segít, hogy újévi fogadalmat tesz, és ettől kitartóbb lesz, akkor lelke rajta.

 

Mit tartaszt a legzavaróbbnak az ünnepekben?

Sokaknak kimerülnek az ajándékokban az ünnepek. Megveszik a díszeket, megfőznek, de ha nem jönnének vendégek, lehet, nem is lenne bennük akkora hiányérzet. Lehet ajándékot meg dekorációt venni, de fontos, hogy az egyházi ünnepeknél a vallási részt is átgondoljuk, születésnapokon pedig találjunk minőségi időt az ünnepeltre és egymásra.

 

Útmutató:

Sose sajnálj időt szánni az őrsödre, családodra, szeretteidre, mert az az idő nem rögtön „térül meg“. Sokszor csak hónapokkal, akár évekkel később jövünk rá, milyen fontos volt akkor időt szentelni nekik.