Prezentációkészítés mesterfokon

Joli & Viktor | 2019. május 2.
Mielőtt bevállalod, hogy elkészítesz egy prezentációt a suliba, gondold végig, van-e jó ötleted. Valami olyan igazán izgalmas, amitől mindenki csak nézni fog. Ha ez megvan, már jó helyzetből indulsz, de ezt bizony érdekesen is elő kell tudnod adni.

Egy prezentációt nem lehet csak úgy összecsapni, összeollózni-összelopkodni mindenfélét a Wikipédiáról. Szükséged lesz több hiteles forrásra, képekre, animációkra… de menjünk sorban! Válj velünk a prezentációkészítés mesterévé!

 

  1. Felkészülés

Gondold át, mit szeretnél átadni a témáról. Legyen a vázlatod alapos, tudd, hogy honnan hová akarsz eljutni az elmondottakkal, hogy azoknak is teljes mértékben érthető és élvezhető legyen az előadás, akik nem ásták bele magukat a témába. Ne közölj olyan információt, amit te magad sem értesz!
 

PowerPoint.png
(pexels.com)
  1. A forrás

Ne higgy el mindent, amit a neten olvasol, főleg a Wikipédián, hiszen az egy szabad gyűjtemény, ahova bárki feltölthet bármit, és szabadon szerkesztheti azokat. Érdemes több forrásból tájékozódni, néha pedig kimondottan jó ötlet kinyitni egy tényleges enciklopédiát, ami még papírra van nyomtatva, és öreg, mint az országút. Gondolj bele, olyankor minden információ ott van az ölünkben.
 

  1. Információ tálalása

Ez a leggyakoribb hiba: teleírjuk a diát szöveggel, és onnan próbáljuk felolvasni, miközben a közönség már rég elolvasta magában, és mindenki unja az egészet. Itt egy aranyszabály:
„Egy slide-on ne legyen több hat szónál!” – Seth Godin
Az előadás közben úgyis elmondod, amit tudni kell, a hallgatóságnak pedig inkább a vizuális élmény a fontos. De akkor mi legyen egy dián?
 

  1. Képek

Használj sok és jó minőségű képet! Lehetőleg olyanokat, amelyeken sok a látnivaló, érdekesség. Amelyen meg tudsz mutatni dolgokat, amiről tudsz úgy beszélni, hogy az lekösse a társaságot. Legyenek viccesek, érdekesek, olyanok, amelyek neked is tetszenek. Ne az elsőt válaszd, amit kidob a Google! Nincs annál kínosabb, mint amikor más is pont ugyanazokat a képeket használja, mint te. 
Ne használj túl sok animációt, mert egy idő után idegesítővé válnak, és a hallgatóság  figyelmét is elterelik. A hangeffektekkel ugyanez a helyzet.

 

  1. Átláthatóság

Ha szeretnéd, hogy a fontosnak szánt, diára felírt szövegek jól olvashatóak legyenek, akkor használj legalább 40-50-es betűméretet. Vigyázz, hogy a szöveg ne olvadjon bele a háttérbe! Ez a képekre is igaz.
 

  1. Az előadásmód

Az előadásmódodat gyakorold el otthon! Ha neked tetszik, és lenyűgözöd magadat, akkor hasonló lesz az eredmény másoknál is. Írj fel magadnak egy lapra vázlatpontokat, hogy mindig tudd, hol tartasz! Hangsúlyozz helyesen, és vigyél életet a prezentációdba, de ne játszd túl, mert könnyen elveszik a mondanivalód lényege. „Néha a kevesebb több.” És soha, de soha ne a diáról olvasd fel a lényeget! Az ott feltüntetettek a hallgatóságnak készülnek, nem pedig számodra súgógépnek.
 

  1. Élvezd!

Ez a Te prezentációd. Benne van a munkád, az energiád és az időd is. Megmutatja, mennyit foglalkoztál vele, mennyire vagy kreatív. Ha Te nem élvezed a saját munkád gyümölcsét, a tanártól hogy várhatod el, hogy kiválót adjon rá? Ha fogsz egy lapot, rajzolsz rá pár pálcikaembert, és az első keresési találatot másolod a szöveg helyére, te is érezni fogod, hogy ez azért nem az igazi. Adj bele mindent!

 

Fontos továbbá a program kiválasztása, amelyben az előadásodat készíted. Kellően ismerned kell ahhoz, hogy ki tudd belőle hozni a legtöbbet. Adunk pár tippet, melyik mire jó.

 

prezi
(pexels.com)

Prezi.com 

Ha valamit nagyban, majd részleteiben, majd újra nagyban akarsz mutatni, akkor ez a program tökéletes számodra. Rengeteg lehetőséged van benne, számtalan előre megtervezett sablon és nagyon sok példaprezentáció érhető el. Viszonylag könnyű veledolgozni, csak meg kell szokni, hogy térben vagy. Földrajzos prezentációkhoz, ahol mondjuk rá kell közelíteni a kontinens egy részére, majd újra mutatni a nagy egészet, kimondottan ideális. Kellő kreativitással bármit meg tudsz benne oldani.

https://prezi.com/hu/

 

PowerPoint
A legtöbb prezentáció ebben készül, egy egyszerű és nagyszerű prezentációt el tudsz benne elkészíteni. Viszont használatod ezt a programot akár egy kvízműsor kellékeként is, a diák segítségével téve fel a kérdést.Templomokban miseének vetítésére, iskolákban tananyagvetítésre is használják. Egyszerűbb animációkat is létre tudsz benne hozni. Termékbemutatásra, vagy egy projekt bemutatására szintén alkalmas. Sok tanár jobban kedveli a prezinél.

Fontos tudni, hogy ez a program nem ingyenes. Ha megvásároltad a programot, online vagy akár asztali programot is használhatsz, az online felületen viszont kevesebb beállítást tudsz elérni: https://office.live.com/start/PowerPoint.aspx

Ha Google felhasználó vagy Gmailes e-mail címmel, akkor viszont a Google-s testvérét ajánljuk (ez ingyenes): https://docs.google.com/presentation 

 

Ha odafigyelsz ezekre a pontokra, és tényleg becsülettel dolgozol a prezentációdon, semmi sem állhat az utadba! Szóval egy, két, há: prezentálásra fel!