- Napjainkban nagyon sokan küzdenek különféle érzékenységgel. Ezekből az érzékenységekből sok fajta kapcsolódik az ételekhez, például a gluténérzékenység (liszt), laktózérzékenység (tejcukor), tejfehérje-érzékenység stb. Ezeknek is sok változata létezhet, most kicsit aprólékosabban is megnézzük, mi mit jelent.
A gluténintoleranciát a gabonafélékben található glutén váltja ki. Erre a szervezet sokszor nem megfelelően reagál, ami különböző egészségügyi panaszokat eredményezhet:
-
Cöliákiás gluténérzékenység
Ha cöliákiád van, akkor az azt jelenti, hogy a glutént a szervezeted nem tudja feldolgozni, és ellenanyagot termel a saját szövetei ellen. Ennek következtében pusztulni kezdenek a bélbolyhok, ami miatt a tápanyagok és vitaminok nem tudnak felszívódni a szervezetben. Mivel ez egy genetikai betegség, nincs rá gyógymód, egész életen át végigkíséri az embert. A panaszok ilyenkor az egész szervezetre kiterjednek (főleg bőr- és csontprobléma), a betegség gyakran együtt jár más betegségekkel is, például cukorbetegséggel, pajzsmirigyproblémákkal. -
Nem cöliákiás gluténérzékenység
Ez a típusú betegség vagy valamilyen emésztőrendszeri zavar, vagy antibiotikumos kezelés után alakulhat ki. Ebben az esetben a tápanyagok félig emésztetlenül kerülnek a szervezetbe, amelynek következtében felfújódhatsz, fájhat a gyomrod, de megeshet az is, hogy kihányod az ételt.
Aki a fenti betegségekben szenved, nem fogyaszthat pékárut, tésztát, kekszeket, gabonaféléket. Ma azonban már sok alternatív, gluténmentes termék létezik, amelyeknek köszönhetően a lisztérzékenyek is teljes életet tudnak élni.
A laktóz magyarul tejcukrot jelent, amit egy laktáz nevű enzim alakít át és bont le a beleinkben. Akiknek a szervezetéből hiányzik a laktáz, nem képesek lebontani a tejcukrot, így az haspuffadást, hasmenést, gyomorfájdalmat okozhat. Ugyanúgy, mint a glutén esetében, a laktózérzékenység is lehet örökletes, vagy kialakulhat valamilyen egyéb betegség mellékhatásaként. Aki laktózérzékenységben szenved, nem fogyaszthat tejet, tejtermékeket, sajtokat, joghurtokat. Ahogy gluténmentes ételből is, úgy laktózmentes termékből is már nagyon sok féle áll rendelkezésünkre, úgyhogy ijedtségre semmi ok.
Ma az emberek több mint 18%-a „hamis ételérzékeny”. Ez azt jelenti, hogy az emberek egy jelentős része ételérzékenyként diagnosztizálja önmagát, holott orvosi vizsgálatok ezt sosem bizonyították. Miért tenne bárki is ilyet? Egyfajta divat lett az elmúlt években ételérzékenynek lenni. A speciális étrend megkülönböztetést jelent, kitűnési lehetőséget a sokaságból, amely igen vonzó lehet. Azonban ha úgy vonunk meg a szervezetünktől egy fontos tápanyagot, hogy azt mással nem helyettesítjük, nagyobb kárt okozhatunk magunknak, mint azt gondolnánk.
Mindkét előbbi betegség esetében nagyon fontos, hogy ha gyomorpanaszaink vannak, semmiképpen se próbáljuk saját magunkat diagnosztizálni. Menjünk el szakorvoshoz, aki segíteni tud nekünk, és eligazíthat minket a megfelelő táplálkozás terén.
A vegetariánus és a vegán életmódot egyre többen választják napjainkban. Mindkettő növényi alapú étrend, nézzük, milyen fajtái vannak:
-
ovo-vegetariánus (tojást is fogyaszt),
-
ovo-lakto vegetariánus (tojást és egyéb állati eredetű tejterméket is fogyaszt),
-
szemivegetariánus (az előző nyersanyagokon felül baromfit és halféléket is fogyaszt),
-
flexitarián (alapvetően húsmentes életmódot folytat, de alkalmanként eszik húst is),
-
vegán (semmilyen állati eredetű ételt nem fogyaszt)
-
nyers vegán (a zöldséget és gyümölcsöt csakis nyers, feldolgozatlan formájában fogyasztja).
A vegánokról gyakran gondolják azt, hogy étrendjükkel holmi furcsa hóbortot követnek és valamilyen természetellenes szenvedéllyel lépnek fel az állatok jogaiért. Míg nagyon sok vegán valóban kiáll az állati jogokért, addig azt is észre kell venni, hogy ez a fajta étrend és életmód ennél sokkal többről szól. Egészséges, kiegyensúlyozott vegán étrenddel energikusan, egészségesek lehetünk. A növényi étrend is lehet vitamindús és fehérjegazdag, ha odafigyelsz rá.
Ha pedig egyszerűen csak diétázni akarsz, a rövidtávú megoldások helyett inkább kezdj életmódváltásba. Az egészséges táplálkozás ott kezdődik, hogy több friss gyümölcsöt és zöldséget, valamint halat és szárnyas ételt fogyasztasz, és a szénhidrátbevitel csökkentése mellett megpróbálod visszaszorítani a sok cukrot, sót és állati eredetű zsírokat tartalmazó élelmiszereket. És azt se felejtsd el, hogy a megfelelő étrend mellett a rendszeres mozgás is szükséges.