Biztonságos és tudatos karácsonyi menü

Köteles Ágnes | 2019. december 3.
Lassan, de biztosan itt a családi, baráti összejöveteleket kísérő nagy lakomák ideje, a karácsony. Ilyenkor igazi kihívást jelent minden alapanyagnak és elkészült ételnek megfelelő helyet találni.

Az ünnepi menü megtervezésekor azt is érdemes átgondolni, hogyan védhetjük egészségünket, illetve a felhasználásig hol és hogyan tároljuk az ételeket.

 A szeretet ünnepén ne felejtsük el, hogy néhány ételfajta akár álmatlan éjszakát is okozhat, ha nem ügyelünk a helyes tárolásukra és a minőségük megőrzésére.

 

 Íme, néhány jó tanács, hogyan járjunk el egyes ételek tárolásakor és felhasználásakor.

A hűtést nem igénylő ételek, mint például a bejgli és a pogácsa szinte bármeddig fogyaszthatóak, ha megelőzzük a kiszáradásukat. A megszáradt, de nem dohos péksüteményekből csinálhatunk zsemlemorzsát, majd ebből panírt, a száraz kifli vagy a megmaradt kalács pedig remek mákosguba-alapanyag is lehet. De felhasználhatjuk ezeket fasírthoz, sültek töltelékéhez is, vagy kenyérpudinghoz, felfújtakhoz.

A főtt ételek esetében a fő szabály az, hogy hűtőben is legfeljebb két-három napig tároljuk csak őket. A hűtést igénylő, romlandó ételek veszélyesebbek lehetnek, de nem egyforma mértékben. 

A karácsony alapvető ételei közé tartoznak a halból készült fogások, amelyek különösen romlandóak. Fogyasszuk őket frissen, hűtőben maximum egy napig tároljuk. A majonézzel készült saláták, tojással készült ételek, megmaradt hidegtálak különösen veszélyesek lehetnek. Ezeket ne fogyasszuk több napi tárolás után. Annak ellenére sem mondhatók már ilyenkor biztonságosnak, ha esetleg még nem észleltünk elváltozást a szagukban, ízükben vagy állagukban.

A langyos, szobahőmérsékleten tárolt étel fogyasztása veszélyes lehet, hiszen ezen a mikrobák és baktériumok könnyen el tudnak szaporodni. Ha a kész ételt tároláskor nem fedjük le, baktériumok kerülhetnek bele, és a nem megfelelő hőfokon végzett tárolás hatására elszaporodhatnak. Ha az ilyen ételt csak meglangyosítjuk és nem melegítjük, egyes mikrobák túlélhetik és megbetegedést okozhatnak.

A mikrohullámú sütőben melegített ételt is alaposan fel kell melegíteni. A legjobb, ha melegítés után az ételt hagyjuk a mikróban állni pár percig, hogy az teljes egészében átvegye a hőmérsékletet.

A nyers húsokat és halakat úgy csomagoljuk be, hogy a belőlük kicsepegő lé ne érintkezzen más élelmiszerekkel. A főtt ételeket csak azt követően rakjuk hűtőbe, hogy legalább szobahőmérsékletűre hűltek.

Gyakran felmerülő probléma a maradékok felhasználása az ünnepet követően. Mindenki degeszre eszi magát Szenteste, úgyhogy az étel eltakarítása a további napokban is nehezebben megy, mint általában. Hogy ne halmozzuk sokáig az ételeket, mondunk pár ötletet, amit ti is bevethettek.

 

  1. Tudatos tervezés

Igen, tudom, ez nem a maradékra vonatkozik, azonban mindennek az alapja, és általa a fölösleges, hegyekben álló maradékmennyiség is megelőzhető. Hívjuk fel a szüleink figyelmét arra, hogy az élelmiszerpazarlás nemcsak a pénztárcájuknak, de a környezetnek is rosszat tesz. Tervezzük meg akár közösen előre, miből áll majd az ünnepi menü. December 25-re és 26-ra érdemes előre számolni a 24-i maradékkal, illetve segít, ha könnyen emészthető ételeket készítünk ilyenkor, hogy a gyomrunkat is hagyjuk regenerálódni az ünnepek után.

 

  1. Morzsaparty

A morzsaparty a maradékok tudatos felhasználásáról, újrahasználásáról szól. A káposztaleves és töltött káposzta kombinációjából készíthetünk például kolozsvári rakott káposztát, a halból salátát vagy kenőt, a majonézes salátát pedig sonkába töltve rolóként gondolhatjuk újra. A maradék fasírtot újrapépesítve gyümölcsbe vagy kompótba (barackba, körtébe, almába) tölthetjük és megsüthetjük. A rizst egy kis darált hússal elkeverve tortillába adagolhatjuk, kis zöldséggel és salsával párosítva burritoként tálalva. A húsleves levéből főzhetünk rizottót, a maradék bejglit pedig bundáskalácsként készíthetjük el reggelire.

 

  1. Adakozzunk

A szeretet ünnepét nagyon sokan töltik nélkülözésben, nemhogy a fa alá, de az asztalra sem mindig akad mit rakni. Gondoljunk ezekre az emberekre, és osszuk meg velük azt, amiből nekünk adatott bőven. Ügyeljünk azonban arra, hogy csak olyan ételt adjunk tovább, amelynek a szavatosságában még biztosak vagyunk, és mi magunk is megennénk.

 

  1. Fagyasszunk

Aminek nem találunk jobb sorsot, lefagyaszthatjuk egy későbbi felhasználás céljával. A gyümölcsöket és zöldségeket felkockázva eltehetjük, hogy később palacsintafeltét és leves legyen belőlük. Az alaplé is eláll pár hétig a fagyon, ahogy a sütemények is tartósíthatók így egy hónapig. Érdemes gondolni a szilveszterre, és a karácsonyi maradékot az első adandó alkalommal felhasználni.