- Hallottál már a megújuló energiaforrásokról? Ha netán még nem, akkor ez egy remek alkalom, hogy felkutassunk közülük egyet. Jól figyelj!
Köszöntelek újra köreimben!
A szélturbina
A szélturbina (vagy más nevein szélerőmű, szélmalom) a szél hatalmas erejét használva állít elő elektromos áramot. A szél által előállított energia megújuló energia, mert emberi időléptékben képes megújulni, azaz nem fogy el, ellentétben a nem megújuló energiaforrásokkal, például a szénnel, gázzal, kőolajjal. A megújuló energiaforrások közé tartozik még a nap-, víz-, szélenergia, biomassza, és geotermikus energia.
Ahhoz, hogy a szélturbina működésbe lépjen, a szélnek meg kell hajtalnia a nagy lapátait. A szélkerekek megforgatják a generátort, amivel elektromos energia állítható elő. Minél magasabb a tartóoszlopa, annál nagyobb energiát tud termelni a szélből.
A szélturbina nagyon megbízható, és nincs káros hatással a környezetre, alkatrészei pedig szétszedés után újra felhasználhatóak. Utak mellé vagy szántóföldekre építik őket, ezért nem kell erdőket kivágni a beüzemelésükhöz. Bár egy turbina felépítése rengeteg pénzbe kerül, de a természetes környezet megmaradásáért megéri alkalmazni őket.
A szélturbina kicsinyített mása a szélforgó, amelyet akár te is elkészíthetsz otthon. Szükséged lesz hozzá:
-
a jobb oldalon lévő négyzetre,
-
hurkapálcára,
-
gombostűre,
-
ollóra,
-
ragasztóra,
-
a szüleid vagy őrsvezetőd segítségére.
Elkészítés:
-
Vágd ki a négyzetet!
-
A vonalak mentén vágd be a lapot!
-
A fekete pontok helyén csinálj egy kis lyukat!
-
A négyzet sarkait hajtsd be középre, hogy a lap közepén lévő lyuk és a sarakakon lévő lyukak fedjék egymást!
-
A lyukakt szúrd át egy gombostűvel, majd rögzítsd az egészet egy hurkapálcára!
Kész is van! Ha díszíteni is szeretnéd a szélforgót, azt még azelőtt tedd meg, hogy a sarkakat behajtod a lap közepére.
Köszönöm hogy ismét velem tartottál!