-
Tudjátok, hogyan jutnak fel az űrhajósok az űrbe? Hol lehet rakétát fellőni? Ne aggódjatok, ha nem, mindent elmondok róla.
A kilövés, vagy ahogy a profik nevezik, felbocsátás, egy hosszú folyamat. Rengeteg tervezés, matematikai számítás és szimuláció készítése előzi meg, hogy a nagy napon minden tökéletesen történjen, hiszen egy roppant drága folyamatról beszélünk, amit megismételni csak sok-sok munkával és pénzzel lehet.
Hogyan működik a rakéta?
Jelenleg mi emberek, csak rakétákkal tudunk az űrbe jutni. A rakéta működése Newton egyik törvényén alapul. Ha láttál már, hogyan működik a céllövöldében a puska, megfigyelhetted, hogy mikor a töltény elhagyja a testet, a fegyver „visszarúg”, mégpedig pont akkora erővel, mint amekkorával a töltény elhagyta a fegyvert. Ugyanez történik a rakéták kilövése során is. Viszont ahhoz, hogy egy rakéta kijusson a világűrbe, hatalmas energiára és meghajtósebességre van szükség, éppen ezért szintén hatalmas lesz az az energia, ami a távozásakor „visszarúg”. Ennek köszönhetően képes a rakéta elemelkedni a földtől.
Ha láttatok már rakétakilövést, észrevehettétek, hogy hatalmas fehér füst kering a rakéta körül a felbocsátás előtt. Az valójában nem füst, hanem vízgőz, amellyel a hajtóanyagot hűtik. Amíg az autókat benzin vagy diesel üzemanyag hajtja, addig a rakétákat hagyományos tüzelőanyagok elégetésével hajtják, amitől magas hőmérsékletű kémiai gázok keletkeznek. Mivel ez a folyamat rettenetesen nagy hőt termel, muszáj közben hűteni, hogy a rakéta ne robbanjon fel. A hűtést pedig vízzel végzik, így keletkezik a nagy fehér vízgőz a rakéta körül.
Rakétakilövés
Fontos tudni, hogy nem lehet bárhol rakétát fellőni az űrbe. Egy speciális űrrepülőtéren kell, amely távol van az emberektől, mert nagy a zaj és a robbanásveszély. A rakéta egy állványban várja a kilövést. Nem messze a rakétától van egy kis irányítóközpont, ahonnan a visszaszámlálást végzik.
Miután kilőtték a rakétát, egyes elemei visszaesnek a földre. Nem kell megijedni, nem esik szét, csak elengedi a hajtóműveket. Ezek a hajtóművek szállítják a hajtóanyagot. Ma egy hajtómű 3-5 km-t képes megtenni másodpercenként, azonban ez a sebesség sem elég ahhoz, hogy a rakéta elhagyja a Föld légterét, ezért több kell belőlük. A hajtóművek fokozatosan kapcsolnak be, amikor az egyik kiégett, leválik a rakétáról, hogy a súlya ne nehezítse a kijutást az űrbe, és helyette egy másik hajtómű kapcsol be.
Ha minden jól megy, a rakéta Föld körüli pályára áll. Ez azt jelenti, hogy a rakéta már a Föld körül fog mozogni, ugyanúgy, mint a Hold.
Tudtad?
A világűrben nincs gravitáció, vagyis az a vonzóerő, amely minket a földön tart, ezért az űrhajósok lebegve tudnak csak közlekedni és létezni az űrhajóban.
Otthon ti is készíthettek egy mini rakétát, amely nem lesz hangos, és a kilövést nyugodtan elvégezheted akár a szobádban is.
Amire szükséged lesz:
- 2 szívószál (egy vastag, és egy vékonyabb)
- Űrhajó minta (segítségképp készítettünk egyet, de akár te is rajzolhatsz egy újat)
- Olló
- Színes ceruzák
- Ragasztószalag
Először színezd ki az űrhajót, majd vágd is ki(kérj segítséget, ha még nem megy az olló használata). Ezután vágd a vastagabb szívószálat akkorára, amekkora az űrhajód, majd az egyik végén ragasztószalaggal ragaszd be a lyukat. Ezt követően ragaszd hozzá az űrhajóhoz. Már csak annyi a dolgod, hogy a vékonyabb szívószálat beletedd a vastagabba, és amilyen erősen csak tudod, megfújd. Készen is van a saját kilövőállomásod.
Forrás: wikipedia