Karácsonyi szokások

Kósa Anita | 2018. december 11.
A Karácsonyt az adventi időszak előzi meg, mely négy hétből áll. Az emberek ilyenkor adventi koszorút készítenek, amelyen minden vasárnap eggyel több gyertyát gyújtanak meg. Így várják a kis Jézuska érkezését.

Luca széke
Luca napja december 13. A babona azt mondja, hogy a 13 napon át készített, fából barkácsolt Luca székre állva a karácsonyi éjféli misén meg lehet pillantani a boszorkányokat. 

 

Betlehemezés
Az énekes pásztorjáték arról kapta a nevét, hogy szereplői a betlehemi történéseket játsszák el. A betlehemezők egy jászolt vagy kézzel barkácsolt betlehemet visznek magukkal, miközben minden családnak előadják a kis Jézus születésének történetét. A műsort követően pedig a házigazda megvendégeli a beöltözött résztvevőket.

 

szokások.jpg
(freepik.com)

Karácsonyfa-állítás 
Már több mint 400 éve állítunk és díszítünk fel fenyőfát karácsonykor. Régen úgy tartották, hogy a zöld, illatos fa elűzi a rossz szellemeket, és cserébe egészséget és szerencsét hoz a ház lakóinak. Először csak gyertyákat tettek rá, később almával, dióval, valamint díszekkel dekorálták.

 

Karácsonyi ételek
A néphit szerint a mák gazdagságot hozott, a méz megédesítette a mindennapokat, ötvözetükként pedig létrejött a bejgli. A halászlé szintén fontos ünnepi étel, ugyanis úgy tartják, a hal pikkelye pénzt hoz a házhoz. A töltött káposzta a jövő évi szegénységtől véd meg.

 

Éjféli mise
A december 24-én tartott éjféli mise látogatása az egyik legfontosabb hagyománynak számít a karácsony kapcsán. Azt is tartja a szóbeszéd, hogy amíg az emberek a misén vannak, addig állataik összegyűlnek és kibeszélik gazdáikat.

 

Regölés
Vidéken szokás a regölés. A regösök hangos énekkel és még hangosabb zajjal – furulyával, köcsögdobbal és csörgő lánccal zavart és zajt keltve, – a ház népének jó jövő évi termést, bőséget és gazdagságot kívánnak.

 

 

Ha megtudnál még pár érdekességet a karácsonyról, töltsd ki ezt a rövid kis kvízt! Kérj segítséget a szüleidtől vagy az őrsvezetődtől, ha néhány kérdés nehéznek tűnik.

  1. Honnan ered a karácsonyfa-állítás hagyománya?
    1. Csehország
    2. Franciaország
    3. Németország
  2. Milyen ajándékokat vittek a napkeleti bölcsek a kisded Jézusnak?
    1. aranyat, gyémántot, rozmaringot
    2. aranyat, tömjént, mirhát
    3. Smaragdot, mirhát, tömjént
  3. Az első dal, amit az űrből sugároztak, egy karácsonyi ének volt. Mi a címe?
    1. Csendes éj
    2. Jingle bells
    3. Mennyből az angyal
  4. Melyik vértanúra emlékezünk karácsony másnapján?
    1. Szent István
    2. Szent János
    3. Szent Bertalan
  5. Mit jelent az advent szó?
    1. Eljövetel
    2. Áldás
    3. Üdvözülés

Megfejtések: 1.c, 2.b, 3.b, 4.a, 5.a

 

Forrás: https://femina.hu