Induljon a karnevál!

Joli & Viktor | 2019. január 11.
Sziasztok! Rudolf vagyok, a rénszarvas, biztos ismertek, tudjátok, a piros orrú. A karácsonyi szezon után szabadon vágtatok a világ körül a legbizarabb szokásokat kutatva, hoztam is nektek egy csokorravalót!

Mindjárt itt van a farsang, a mulatozások ünnepe, a tél illő elbúcsúztatása. Mindenhol máshogy ünneplik, viszont pár dolgot minden népszokásban megtalálunk: álarcokat, felvonulásokat és palacsintát (főleg palacsintát).

 

Elsőként repüljünk a művészetek és a tészta világába, Olaszországba, a farsang őshazájába. Eredetileg pogány ünnepként terjedt el és az egyház nem tudott tenni ellene, így inkább befogadta. Mára ez lett a vidámság ünnepe, aminek révén a leghíresebb karnevál a világon és vele együtt Velence városa is megkapta a Karneválok Városa címet!

Folytassuk utunkat az egyenlítő mentén Rioba.

Ha Velencében van a világ legkülönlegesebb karneválja, akkor Brazíliában van a leglátványosabb és legfergetegesebb. A riói karnevál öt napig tart, és a látványos jelmezek mellett a szamba is főszerepet kap: ilyenkor mérik össze tudásukat a legjobb szambaiskolák táncosai, de igazából mindenki táncol mindenkivel (is). Minden riói negyednek megvannak a saját zenekarai és táncosai, akik versenyeznek egymással!

carnival-venice-eyes-mask-53207.jpeg
(pexels.com)

Vágtassunk most Cadizba, Spanyol honba.
A Santa Cruz de Tenerife-i farsang a legnagyobb buli a félszigeten. Tánciskolák versenyeznek egymás között városrészeken és utcákon át táncolva, majd végül farsang királynőjét megválasztva. Ibériában közel egy hónapon át tart a mulatság. 

Északon!
Azok a furcsa Britek ide is valami teljesen egyedit találtak ki. A hagyományos palacsintafutást (Pancake Day) mindig nagycsütörtökön rendezik. Lényege, hogy futás közben egy serpenyőből néhány másodpercenként kell feldobálni a palacsintát. Be is nevezek!

 

Északon vannak azok a bogaras Oroszok is. A farsang pontosan egy hétig tart náluk és minden napnak megvan a maga neve. 

Hétfő: Találkozók napja
Az asszonyok palacsintát sütnek, amiből az elsőt a rászorulóknak adják. Télbúcsúztató bábut is készítenek. 
Kedd: Játszadozás napja
A fiatalok vendégségbe mennek egymáshoz, folytatódik a palacsintasütés.
Szerda: Nyalánkság napja
Gazdagon terítenek és édes nyalánkságokkal kényeztetik magukat. 
Csütörtök: Móka napja
Csengettyűvel felszerelt trojka (fogat) vagy szánkó siklik az utcákon.
Pénteken: Anyós-est
Bátran felkeresheti mindenki az anyósát, palacsintával fogja várni. 
Szombat: Sógornők összejövetele
Rokonlátogatásra indulnak az oroszok. 
Vasárnap: Megbocsátás napja
A haragosok bocsánatot kérnek egymástól, és kibékülnek. Este összegyűlnek a téren, és elégetik a hét elején elkészített bábut, így búcsúznak a téltől.

 

Csodás! Biztosan feltűnt nektek is, milyen sokszor fordult elő a palacsinta. Nem véletlen! A nemzetközi palacsinta-napot ugyanis február 10-én üljük. Szerintem ez lesz a kedvenc évszakom! Ha nem elég még a pala, segítek, hogyan készíthetitek el a legegyszerűbb változatát:

Hozzávalók:

  • vaj
  • 5 deciliter tej
  • 3 tojás
  • egy csésze liszt
  • egy evőkanál cukor
  • egy teáskanál só

Elkészítés:

Keverd össze az összes hozzávalót, amíg nem áll össze minden alapanyag. Melegítsd elő a serpenyőt, tegyél rá egy kevés olajat, ha felforrósodott, kanalazz bele egy merőkanálni tésztát, forgasd meg, hogy egyenletesen jusson mindenhova belőle. Fordítsd meg, ha átsült az alja.
Eheted csokiöntettel vagy gyümölccsel is.

 

Jó étvágyat!