- Napjainkban már fel sem kapjuk a fejünket, ha valaki tud hangszeren játszani, esetleg birtokol egyet otthon. Hogy lehetett ez régen? Akkor is természetes volt, hogy vannak hangszerek az emberek körül?
Napjainkban már fel sem kapjuk a fejünket, ha valaki tud hangszeren játszani, esetleg birtokol egyet otthon. Hogy lehetett ez régen? Akkor is természetes volt, hogy vannak hangszerek az emberek körül?
Egy túrára hívlak benneteket, ami az őskorban kezdődik. Induljunk hát!
1. állomásunk az őskor, melyről egészen kevés információnk van, hangszerek és a zene terén. Először a ritmus jött létre, a sípok, csengők és a dobok jellemzik ezt a korszakot. Nagyon kevés hangszer maradt ránk az őskorből, ami maradt, az is csak töredék. Az egyik legöregebb hangszerünk Szlovéniában került elő. Ez több mint 43 ezer éves, és a lelőhely után Divje Babe furulya a neve. Egy darab csont két lyukkal
Túránkat folytatva egy hatalmas elágazáshoz érkeztünk, melynek a neve Ókor. Minden civilizációnak megvoltak a maga hangszerei. Megjelentek a húros hangszerek. Az őskorban is ismert hangszerek pedig kidolgozottabbakká váltak.
Az ókori görög zene elsődleges hangszere a lyra volt. És mivel a görög kultúráról van szó, kellett, hogy a hangszernek isteni eredete legyen. „A homéroszi Hermész-himnusz szerint a hangszer úgy született, hogy Hermész elhajtotta Apollón barmait, és az isteni kapuk előtt éppen akkor legelésző teknősbékának„ … ott lemetélte fejét meg a lábait, és kikaparta / A hegyiteknős belső részét szürke vasával” (41-42, Devecseri G. ford.). Hermész egy nádszálat fúrt át a páncélon, betakarta az ökör bőrével, ráerősítette a szarvát, és azt egy járommal keresztezte, mielőtt ráfeszítette volna a hét húrt a juh beléből. A lyrát Hermész adta Orpheusznak, akiről Thamyriszra és Linoszra szállt, illetve Amphiónnak, aki a lyra hangjára mozduló kövekből építette fel Théba falait. Mikor Orpheusz meghalt, lyrája a tengerbe esett, és Leszbosz szigetéig úszva került a mítoszt a történelemmel összekötő „első” muzsikushoz, Terpandroszhoz.“
Kína: volt egy speciális hangszerük, a cseng. Ezt ma is használják. Kivájt lopótökbe különböző hosszúságú bambuszcsöveket helyeznek, oldalról csövön fújják be a levegőt. Mindig az a síp szól, melynek a tetejét befogják.
Egyiptom hangszerei: a sistrum – nyélre erősített csengők és az argul – kétágú síp. Melyeket ma is használnak a fellahok.
Innen tovább vándorolva érünk el a középkorhoz, melyben megjelenik a zongora elődje a clavichord, a sípok is fejlődnek, megjelenik a duda. A zenében ebben az időszakban a hangszereket mellőzték. A középkorban már a templomtornyokban is megjelentek a harangok, de a kis kézi változatokat, a csengőket is használták. A középkori dobjai minden képen táncot kísérnek, és mindenhol fúvós hangszerrel állnak párban. A képeken legtöbbször egyetlen zenész játszik rajtuk: egyik kezében a dob, a másikban egy furulya.
Reneszánsz: Az acappella kialakulása, azaz a hangszerkíséret nélküli zene. A húros hangszerek dominálnak mint a lant és a reneszánsz gitár, de kiemelkedőek voltak még az orgona és a csembaló is. Csembaló: a középkori psaltériumból alakult ki oly módon, hogy az a billentyűzetet kapott, s egyidejűleg kiépítették az egyes húrok megpengetésére szolgáló különleges mechanizmust is. Kisebb, s alakban eltérő típusai voltak a spinét, a virginál és a klavikord. Ez utóbbi elsősorban a húrok megszólaltatásának módjában különbözött a csembalótól. Lágy, finom hangú, dinamikai árnyalatokra is képes hangszer volt. Megjelennek a különböző hangszercsoportok.
Barokk: A szabványosodott vonószenekar 2 hegedűből, brácsából és csellóból áll. Kialakul a mai zenekar alapja, a vonósok mellett megjelennek a billentyűs és fúvós hangszerek. A pengetős hangszereknél a lant volt a legnépszerűbb. Emellett elterjed az orgona Az orgona elterjed és az ütős hangszerek használaton kívülre kerülnek.
Túránk utolsó szakaszához érkeztünk, a jelenhez, amiről elmondhatjuk, hogy annyira sok fajta hangszer van, hogy meg sem bírjuk számolni. Alig akad olyan betű a magyar ABC-ben, amivel ne kezdődne egy hangszer neve. Arról nem is beszélve, hogy számítógépek segítségével is tudunk hangot létrehozni.
Köszönöm, hogy velem tartottál ezen a túrán. Ahogy mindenki egy hosszú út végén, megérdemel egy kis pihenést, úgy most mi is. A pihenés alatt pedig hallgassatok bele a következő reneszánsz lanttal előadott dalba: