-
Hadd írjam le, szerintem milyen egy jó ajándék: látszik rajta, hogy időt szántunk a kitalálására, elkészítésére, tehát nem egy „tömeg" darab.
Következik 10 kajajándék ötlet.
Tagadhatatlanul a karácsonyi ünnepek a szereteten, családdal töltött időn kívül az ajándékokról is szólnak. Sok tippet olvashatunk az interneten, hogy milyenek a jó ajándékok, és valószínűleg neked is megvannak erről a magad gondolatai. Hadd írjam le, szerintem milyen egy jó ajándék: látszik rajta, hogy időt szántunk a kitalálására, elkészítésére, tehát nem egy „tömeg" darab.
Mostanában sok trend hódít a világban, ilyen például a hulladékmentesség, a vegánság, a minimalizmus, a zero waste...és hát valljuk be, az a legjobb, ha mindezeket az elveken alapuló dolgokat nem dobjuk el az ünnepek közeledtével sem.
Szoktuk mondani, hogy valakihez a gyomrán/hasán keresztül vezet az út, ezen elindulva 10 kajajándék ötletet gyűjtöttem össze, amelyeket te is könnyen elkészíthetsz.
A csomagolással sem kell sokat bajlódnod, minden kamrapolc roskadásig szokott lenni az üres befőttes üvegekkel, ezek egy kis díszítéssel csodás „zero-waste" megoldások lesznek. És íme a receptek:
1. Gumicukor
Hozzávalók:
- 2 dl szűrt meggylé (vagy más gyümölcslé)
- 3 evőkanál zselatin
- 1 evőkanál méz
Elkészítés:
- A meggylé felét egy kis forralóba öntjük, felmelegítjük. A másik felében csomómentesre elkeverjük a zselatint, majd a mézzel együtt a meleg meggyléhez öntjük, és kevergetve felforrósítjuk, de forralni nem szabad. Ezután szilikon bonbonformába öntjük, és ha kihűlt, 2 órára a hűtőbe tesszük, hogy kellően megdermedjen.
- A bonbonformából óvatosan kifordítjuk a gumicukrokat, és már fogyaszthatjuk is. Hűtőben tároljuk, mert nincs benne tartósítószer!
Forrás: http://www.cookta.hu/hir/20170419-gumicukor-egeszsegesebben-hazilag
2. Rénszarvasos csokinyalóka
Hozzávalók kb. 10 darabhoz:
- 150 g étcsokoládé (vagy tejcsokoládé ízlés szerint)
- 10 szem piros cukordrazsé (pl. Smarties)
- kb. 20 g fehér csokoládé
- 10 nyalókapálca vagy méretre vágott szívószál
Elkészítés:
- Az étcsokoládé kb. egynegyedét egészen apróra vágjuk. A maradék étcsokoládét vízgőz fölött óvatosan felolvasztjuk. Az olvadt csokoládéhoz hozzákeverjük az apróra vágott csokoládét – így tulajdonképpen temperáljuk a csokoládét, hogy szép matt fényű csokinyalókákat készíthessünk.
- Sütőpapírral letakart tálcára egy szűk evőkanálnyit adagolunk a csokoládéból, a tálcát óvatosan a munkapulthoz ütögetjük, hogy szépen terüljön. A csokoládékorongba óvatosan beleillesztjük a nyalókapálcát vagy méretre vágott szívószálat, és elforgatjuk, hogy teljesen befedje a csokoládé. Egy szem piros cukordrazsét helyezünk a szívószál fölé - ez lesz a rénszarvas orra. Ezt megismételjük, míg a csokoládénk kb. háromnegyede el nem fogy. Vigyázat, hagyjunk majd helyet a sütőpapíron a rénszarvasok agancsának is!
- A maradék étcsokoládét nejlonzacskóba szedjük. Ha már túlságosan kihűl, besűrűsödik ekkorra a csokoládé, óvatosan melegítsünk rá a vízgőz felett vagy hajszárítóval. A nejlonzacskó végén pici lyukat vágunk, és ezzel rajzoljuk meg a csokiagancsokat. Nem érdemes túl vékonyra rajzolni az agancsokat, mert akkor nagyon könnyen eltörhetnek. A majdnem kész rénszarvasokat hűtőbe tesszük, míg a csoki meg nem szilárdul.
- A fehér csokoládét óvatosan megolvasztjuk, majd nejlonzacskóba tesszük, a végét kivágjuk, és ezzel rajzoljuk meg a rénszarvasok szemét. Amikor a fehér csokoládé megszilárdult, egy pötty étcsokoládéval fejezzük be a rénszarvasok szemét.
- A kész csokinyalókákat nagyon óvatosan lehúzzuk a sütőpapírról.
Forrás: https://divany.hu/2015/karacsony/2015/12/11/renszarvasos_csokinyalokak/?utm_source=cikklink
3. Forrócsoki pálcika
Hozzávalók 6 darabhoz:
- 200 g tetszőleges csokoládé
- tetszőleges ízesítők: fűszerek és/vagy kivonatok
- 6 db kicsi fakanál (webshopokban, papír-írószer üzletekben kapható) vagy fa spatula (gyógyszertárokban kapható)
- 6 db műanyag felespohár (drogériákban, papír-írószer üzletekben kapható)
Elkészítés:
- A csokoládé egynegyedét apróra vágjuk. A többi csokoládét vízgőz fölött vagy mikrohullámú sütőben megolvasztjuk, és hozzákeverjük az apróra vágott csokoládét. Belekeverjük a kiválasztott ízesítőket (fűszereket, kivonatokat) is. Érdemes közben kóstolgatni, hogy beállítsuk az ízesítők megfelelő arányát.
- Az ízesített csokoládét egy kiskanállal elosztjuk a hat felespohárba. Egy forrócsoki-pálcára 30-35 gramm csokoládét érdemes számolni. A felespoharakat hűtőbe tesszük, majd pár perc múlva, amikor már épphogy elkezdett szilárdulni a csokoládé, óvatosan beleállítjuk a fakanalakat vagy spatulákat.
- Kb. egy órán keresztül hűtjük a csokoládét. Ekkor már látszik, hogy a csokoládé kezdi elengedni a műanyag poharat, így óvatosan kiütögethetjük belőle a forrócsoki-pálcákat.
- Celofánba vagy szép ajándéktasakba csomagoljuk. A fakanalak végét akár karácsonyi mintájú dekortapasszal is díszíthetjük.
Forrás: https://divany.hu/2013/karacsony/gasztroajandekok_forrocsoki-palcikak/?utm_source=cikklink
4. Forrócsoki-pálca pillecukorral
Hozzávalók 1 adag forró csokihoz:
- 30 ml-es kicsi műanyag pohár (vagy mini joghurtos pohár)
- 4-5 dkg étcsokoládé
- 1 vaníliás/sima pillecukor
- szívószál
Elkészítés:
A pillecukrot a szívószálra szúrjuk, és a pohárba helyezzük, majd csokit gőz fölött vagy mikrohullámú sütőben 800 watton kb. 1 perc alatt, kétszeri átkeveréssel felolvasztjuk, és ráöntjük a pillecukorra. Kicsit megforgatjuk, hogy körben és alul is mindenütt csoki legyen, ne látszódjon ki a cukorka, majd hűtőben dermesztjük. Ha kellően megdermedt, kézmelegtől könnyen kicsúszik a pohárból, ekkor csomagoljuk, csinosítjuk.
Forrás: https://divany.hu/2016/karacsony/2016/11/28/forro_csoki_-_palca_pillecukorral/?utm_source=cikklink
5. Karamellakrém
Hozzávaló:
- cukrozott, sűrített tej konzerv (talál a Lidlben, delikáteszekben, szupermarketekben vagy orosz boltokban), de használhat tubusosat is
Elkészítés:
- A konzerve(ke)t egy lábasba állítjuk, úgy hogy a víz a pereménél épp csak kicsit legyen lejjebb. Alacsony lángon, lefedve 3-4 órán át főzzük. Végül átszedjük egy csinos üvegbe és felcímkézzük.
- Ha nem kapunk konzervet, akkor a tubusokból üvegbe nyomjuk a sűrített tejet, szorosan rácsavarjuk a kupakot, és ugyanúgy járunk el a továbbiakban, mint a konzervvel.
6. Granolagolyó
Hozzávalók 18–20 darabhoz:
A golyókhoz:
- 10 dkg zabpehely
- 10 dkg darált dió
- 2 evőkanál lenmag
- 2 dkg vaj
- 2 evőkanál almaszirup vagy kókuszvirágszirup
- 10 dkg puha aszalt sárgabarack
- A hempergetéshez:
- kókuszreszelék
- darált dió
- kakaópor
Elkészítés:
- Egy serpenyőben enyhén megpirítjuk a zabpelyhet, a diót és a lenmagot. Majd ráolvasztjuk a vajat és a szirupot is. Hagyjuk langyosra hűlni.
- Késes aprítóban összedolgozzuk a puha barackkal. Kis golyókat formázunk belőlük, és meghempergetjük őket a kókuszban, a dióban vagy kakaóporban.
Forrás: https://lilafuge.hu/granolagolyo/
7. Mogyoróvajas keksz
Hozzávalók 10–12 darabhoz:
- 20 dkg mogyoróvaj
- 10 dkg durvára tört sós földimogyoró
- 12 dkg cukor
- 1 tojás
Elkészítés:
- A mogyoróvajat a durvára tört mogyoróval és a cukorral alaposan elkeverjük. Felütjük a tojást, kissé felverjük, majd a mogyorós masszába keverjük.
- Amikor teljesen homogén, jól formázható masszát kapunk, vizes kézzel pingponglabdányi gömböket formázunk a tésztából, és sütőpapírral bélelt tepsire fektetjük őket egymástól legalább 3-4 cm-es távolságban.
- A tetejüket óvatosan lenyomkodjuk, hogy könnyebben el tudjanak terülni, és 180 fokra előmelegített sütőbe tesszük 12–15 percre, amíg a széle el nem kezd barnulni.
- Ezután kivesszük a sütőből, és hagyjuk a tepsin kihűlni, mert közben fognak megszilárdulni. Jól zárható dobozban 1 hétig eláll.
Forrás: https://lilafuge.hu/mogyorovajas-keksz/
8. Zabcsók
Hozzávalók kb. 40 darabhoz
- 13 dkg puha vaj
- 11 dkg porcukor
- 8 dkg barnacukor
- 2 csomag vaníliás cukor
- 2 egész tojás
- 10 dkg finomliszt
- fél kiskanál só
- késhegynyi sütőpor
- 20 dkg zabpehely
- 3 dkg összevágott dió
- 1 nagy csipet fahéj
Elkészítés:
- A vajat a cukrokkal habosra keverem, egyenként hozzáadom a tojásokat. A lisztet a sóval és a sütőporral összekevergetem egy külön tálban, aztán fokozatosan hozzákeverem a vajas masszához.
- Végül beleforgatom a zabpelyhet, a (nálam mozsárban összetört) diót és a fahéjat is. Természetesen dió helyett mehet bele mandula vagy mogyoró, sőt, aszalt gyümölcs vagy darabolt csokoládé is. A fahéjat is le lehet cserélni: reszelt narancshéjra, citromhéjra, gyömbérre, vagy mézeskalácsfűszerre. Az ilyen típusú kekszek nagyon jól variálhatók. :) A zabhoz nagyon jól illenek a teljes kiőrlésű lisztek, bátran kísérletezzetek a finomliszt helyett, és a cukrokat is lehet mézre, édesítőre cserélni.
- A sütőt előmelegítem 180°C-ra. Sütőpapírra, egymástól pár centire két kiskanállal diónyi halmokat formázok a ragacsos masszából, majd 15 perc alatt megsütöm őket.
Forrás: https://www.urban-eve.hu/2013/12/08/advent-2-majszolnivalo-zabcsok/
9. Fűszeres, szilvás trüffel
Hozzávalók kb. 15 darabhoz:
Trüffelkrém:
- 100 g étcsokoládé
- 30 g sűrű, 100%-os szilvalekvár
- 40 g habtejszín
- 1 kk. mézeskalács fűszerkeverék
- 1 tk. akácméz
- 10 g szilvapálinka
- 15 g puha vaj
Bevonás:
- 100 g étcsokoládé
- kb. 3 ek. átszitált kakaópor
Elkészítés:
- A trüffelkrémhez a szilvalekvárt, a tejszínt, a mézeskalács fűszerkeveréket és a mézet összemelegítjük. Ha a szilvalekvár darabosabb volt, turmixgépben vagy botmixerrel érdemes simára keverni.
- Az étcsokoládét megolvasztjuk, majd 3-4 részletben hozzáadjuk a szilvalekvár-tejszín elegyét, és egyneművé keverjük. Végül hozzákeverjük a szilvapálinkát és a puha vajat is.
- A trüffelkrémet kb. egy órára hűvösebb helyre félretesszük, majd sütőpapírra habzsákkal vagy kivágott végű nejlonzsákkal kis halmokat nyomunk belőle.
- Hagyjuk állni 1-2 órán keresztül hűtőben vagy egy éjszakán keresztül szobahőmérsékleten, utána kézzel átgömbölyítjük. Ismét hagyjuk állni rövid ideig a kézmelegtől kicsit átmelegedett golyókat.
- A kakaóport előkészítjük egy kis tálba. A bevonáshoz szükséges étcsokoládé kb. negyedét nagyon apróra vágjuk. A maradék csokoládét vízgőz fölött vagy mikrohullámú sütőben megolvasztjuk, és hozzákeverjük az apróra darabolt csokoládét. Ebben mártjuk meg egyenként a trüffelgolyókat.
- Miután egyet-egyet kimártottunk, a kakaóporos tálba ejtjük, és a tálat addig rázogatjuk, míg a kakaópor egyenletesen nem fedi a trüffelgolyót. A bevont trüffelgolyókat sütőpapírra ültetjük, és egy órán keresztül állni hagyjuk szobahőmérsékleten.
- A kész trüffeleket adagonként szitába tesszük, és lerázzuk róluk a felesleges kakaóport.
- Ha még „mézeskalácsosabb” hatást szeretnénk, kakaópor helyett hempergessük a trüffeleket durvára tört mézeskalácsmorzsába.
Forrás: https://divany.hu/2013/karacsony/gasztroajandek_fuszeres_szilvas_truffel/?utm_source=cikklink
10. Zserbógolyó
Hozzávalók (30-40 darabhoz):
- 15 dkg keksz
- 15 dkg dió
- kb. 15 dkg sárgabaracklekvár, amennyit felvesz
- 20 dkg étcsokoládé
Elkészítés:
- A kekszet és a diót összedaráljuk, majd hozzáadunk annyi sárgabaracklekvárt, amitől jól formázhatóvá válik. (A diót érdemes 5-10 percre sütőbe tenni vagy száraz serpenyőben megpirítani, hogy még finomabb legyen.)
- Kis golyókat gömbölyítünk, majd betesszük őket 30 percre a hűtőbe.
- A csokoládét felaprítjuk, a kétharmad részét mikróban vagy vízgőz felett megolvasztjuk. Belekeverjük a maradék csokoládét. Ha ez is beleolvadt, egyesével, gyorsan megmártjuk a csokoládéban a golyókat. Alaposan lecsepegtetjük, és egy sütőpapírra sorakoztatjuk őket.
- Darált dióval meghinthetjük még őket vagy bele is forgathatjuk, amíg nem szilárdul meg a csokoládébevonat, de simán is hagyhatjuk.
További ötletek:
- https://www.bien.hu/eheto-ajandek-karacsonyra-amivel-biztos-sikered-lesz/
- https://femina.hu/karacsony/eheto_ajandek/
- https://recity.hu/eheto-ajandekok-az-utolso-pillanatra/
- https://zest.hu/eheto-karacsonyi-ajandekok
- https://hazisafrany.blog.hu/2020/12/15/hazilag_keszitheto_ajandekok
- https://www.netamin.hu/receptek/5-egeszseges-eheto-diy-ajandek-karacsonyra/