- “Felnőttként is vár a cserkészet!” - állt azokon a plakátokon, amelyek a felnőttek számára szóló cserkész alapképzésre intiválták mindazokat, akik még sosem voltak cserkészek, de él bennük a kíváncsiság.
“Felnőttként is vár a cserkészet!” - állt azokon a plakátokon és a meghívókon, amelyek a felnőttek számára szóló cserkész alapképzésre intiválták mindazokat, akik még sosem voltak cserkészek, de él bennük a kíváncsiság; akik régebben cserkészkedtek, és szeretnék újra beizzítani a tüzet, ill. akár cserkészszülők vagy olyanok, akiknek a párja cserkész, és szeretnék megérteni a cserkészet iránti elköteleződésüket.
2015 és 2020 között szövetségünk több alkalommal szervezett alapképzést roverkorú, ill. felnőtt érdeklődők számára, viszont 2023. július 6-10 között történelmet írtunk, mivel első alkalommal került sor sátorozós alapképzésre. A helyszín a Palást melletti Olvár-völgy volt, ahol ezzel egy időben zajlottak a vezetőképző táborok és a cserkész mintatábor. A cél, hogy a résztvevők élményalapú tapasztalatokat szerezzenek a cserkészetről, így könnyebben elérhető volt, hiszen a természet mellett a többi tábor közelsége jelentősen hozzájárult a cserkészies hangulat megteremtéséhez.
Mivel a képzés július 6-án már a délelőtti órákban indult, végül úgy alakult, hogy a résztvevők közül többen már előző este megérkeztek a helyszínre. Volt, aki 150 km-t tekert le kerékpárral; volt, aki elemlámpa nélkül gyalogolt 2-3 km-t a völgybe vezető erdei úton este 11 órakor; volt, aki másnap a gyermekét elvitte a kiscserkész- vagy cserkész mintatáborba, majd ő maga is táborozni indult; és olyan is volt, aki Ipolyságon leszállva, tömegközlekedési összeköttetés híján gyalog indult el Olvárba. Szóval egy nagyon belevaló, 13 fős társaság gyűlt össze csütörtök délelőttre, az alapképzés 7 tagot számláló törzsének nagy örömére.
Már az ismerkedő játékoknál látszott, mennyire nyitottak és lelkesek a résztvevők, akik mindenféle korosztályból jelen voltak, 21 évestől egészen 56 éves korig. A cserkészettel való kapcsolatukat tekintve: voltak cserkészszülők, köztük olyan, aki 20 évvel ezelőtt még tizenévesen aktívan cserkészkedett; de olyan is, aki már felnőttként tett fogadalmat. Valakinek a testvére cserkész, valakinek a párja, valakinek a gyermeke, valakinek a nyája – volt köztük ugyanis egy atya is.
Négy nap nagyon kevés idő, ha a cserkészetet szeretné bemutatni az ember, így a törzsben sokat törtük a fejünket, mi minden kerüljön a képzés programjába, hogy kapjanak elegendő információt, alapismeretet, de sok-sok élményt is a résztvevők. Az elején egy toborzós program keretén belül őrsökbe osztottuk őket, hogy kicsit megtapasztalják cserkészetünk alappillérét, a kisközösségi rendszert. Mivel volt köztük néhány elsőtáborozó, a táborhellyel is részletesen meg kellett ismertetni a társaságot. A sátorállítás nagyon ügyesen ment minden őrsnek, hiszen mindenhol volt már ebben tapasztalt tag. Az első napon leromboltuk a cserkészekről szóló mítoszokat, és tisztáztuk, ki miért, milyen céllal érkezett az alapképzésre. Étkezni a szomszédos cserkész mintatáborba jártunk át, így kicsit bepillantást nyerhettek a résztvevők, hogy is működik egy klasszikus cserkésztábor, cserkészkorú gyerekekkel. Az első este az őrsvezetőképző tábor tábortüzén vettünk részt, mely nagyon jó első tűzélménynek bizonyult. Előtte kicsit a táborhelyükön is körülnéztünk. Ezután a saját tábortüzünk köré ülve folytatódott az este, ahol a törzs tanúságtételét hallgathatták meg a résztvevők, folytatva a sort az ő saját motivációjukkal.
A második napon egy akadályverseny keretén belül begyalogoltunk közösen a faluba, hogy ott megnézzük a kiscserkész mintatábort, és a segítő tábort is. A tizenhármak bekapcsolódtak a kiscserkészek egy-egy programjába, betekintést nyertek a SETA működésébe, majd két csoportra osztódva átélhettek egy mintaőrsi foglalkozást is. A kiscserkészetről, és a cserkész életútról kiscserkész módszerek által szereztek tudomást: volt részük bábozásban, játékban és dalolásban is. Ezen az estén egy kiscserkész tábortűzön vettek részt, ahol a legapróbbak bájos jeleneteikkel minden felnőttet levettek a lábukról.
A harmadik nap a mintaőrsin kigondolt projektek megvalósításával indult: az egyik őrs elkészítette a 2023-as alapképzés zászlaját, a másik őrs ünnepi kávé- és nasiasztalt rittyentett össze a reggeli utánra. Nem maradhatott el a rövidített őrsi ciklusok lezárása, és az önértékelés sem. A nap nagy részét viszont a szabad választáson alapuló börze töltötte ki. A börzén belül volt szó a nevelési módszerünkről, csapatalapításról, munkacsoportokról a szövetségünkben, az őrsi életről, csapatadminisztrációról, kommunikációról a cserkészetben, szövetségünk elnöke és ügyvezető elnöke pedig a szervezeti felépítésről, a szövetség és a központi iroda működéséről beszélt az érdeklődőknek. Lehetett gyakorolni az elsősegélynyújtást, tűzrakást, rovásírást és csomózást is, közben pedig egy-egy szünetben méta, fél óra egyedül az erdőben, valamint egy kis lelki ösvény is volt. Az esti szentmise után az alapképzés is részt vett a vezetőképző táborok közös tábortüzén, amely szintén nagy élménynek bizonyult a résztvevők számára.
Az utolsó nap mindannyian úgy gondoltuk, maradnánk még egy-két napot, kevés volt ez a 3,5 nap. De próbáltuk még jól kihasználni az együtt töltött időt: rendhagyóan számháborúztunk, használva kicsit az elmúlt napokban szerzett ismereteket, ill. értékeltünk, terveztünk. Az utolsó zászlólevonás nagyon meghittre sikeredett, a törzs meghatódva hallgatta a tizenhárom résztvevő közösen írt dalát a képzésről, s az ott szerzett élményekről.
Azt hiszem, mindannyian hálatelt szívvel indultunk haza, remélve, hogy sokak számára hamarosan ez egy (új) kezdet lehet a helyi, vagy a legközelebb elhelyezkedő cserkészcsapatok tagjaként.