- Az irodalomórák az én koromban még nem fordítottak túl nagy figyelmet a mai kortárs magyar írókra, vagy leginkább csak kimerült a listázásuk Szabó Magdában, Esterházy Péterben és társaikban.
Ennek ellenére a 21. századnak is megvannak a maga nagy nevei. A Margó Irodalmi Fesztivál évről évre lehetőséget nyújt a már ismert és újkötetes szerzőknek, hogy a szélesebb közönség elé tárják alkotásaikat. A teljesség igénye nélkül lássunk egy rövid összegzést, kiket érdemes manapság olvasni, ha minőségi magyar irodalomra vágyunk.
Ha gyermekirodalom, akkor…
Varró Dánielt a kisgyermekes szülőknek biztosan nem kell bemutatni, a Túl a maszathegyen versgyűjteménye alapdarabja minden 3 éves könyvespolcának. Kreatív írásaival az iskolás korú gyermekeket is le tudja kötni, és buzdítani pl. az ABC és szorzás alapjainak elsajátítására. Bartos Erika a Bogyó és Babóca, illetve Anna, Peti és Gergő meseköteteiről ismert. Művein keresztül speciális igényű és súlyos betegségekben szenvedő gyerekeken is próbál segíteni, érdemes felírnunk nevét az ötlettárunkba, ha gyermekekkel dolgozunk. Lázár Ervin Mikkamakkája az idősebbeknek is ismerősen csenghet, de érdemes fellapoznunk Szabó T. Anna, Darvasi László, Berg Judit, Kiss Ottó és Lackfi János könyveit is, ha el szeretnénk mélyedni a kortárs gyermekirodalomban.
Ifjúsági irodalomból jeles
Leiner Laurát és a Szent Johanna gimit a jelenlegi őrsvezető-korosztálynak ismertetni olyan, mint Pál utcai fiúkról mesélni Vecsei H.Miklósnak: teljesen fölösleges, a kisujjukban van. Varga Bálint Váltságdíj nélkül sorozatával lehet nagyobb sikerünk lesz, ha újat akarunk nekik mondani. A kamaszokat érintő mindennapi nehézségekre Kalapos Éva Massza és Mészöly Ágnes Szabadlábon című regényei is gyógyírt jelenthetnek. Ha pedig a klasszikusokat is beemelnénk az egyenletbe, Szabó Borbála Nincsenapám, seanyám című írását érdemes a fiatalok kezébe adni.
Mitől ugrik a majom a vízbe 20-on túl
Grecsó Krisztián engem már a sármos borostás félmosolyával megvett kilóra, aztán sorra olvastam a könyveit, és nem bírtam betelni a nosztalgikus vidéki visszaemlékezésekkel. Kezdésnek a Mellettem elférszet ajánlom, nagyon meleg szívvel. Dragomán Györgyöt nemzetközi szinten is ismerik és elismerik, A fehér király című regényét több, mint 30 nyelvre fordították világszerte, már csak emiatt is érdemes ismerni. Mesterien csigázza fel a kíváncsiságunkat Nyáry Krisztián az Így szerettek ők kötetekben, melyekben klasszikus nagyjainkat ismerhetjük meg közelebbről szerelmi kalandjaikon keresztül. Szentesi Éva legismertebb írását a rákból való felépülés ihlette, azonban nem a letargia, hanem sokkal inkább az életvágy teszi egyedivé műveit. Borongós őszies napokra kifejezetten ajánlott. Végezetül pedig említsük meg Nádas Pétert, életkor tekintetében a sereghajtót, aki mögött már 50 évnyi irodalmi munka áll sok-sok remek regénnyel, novellával, esszével és színművel egyaránt.
A jövőre való tekintettel
Mint említettem, a Margó Irodalmi Fesztivál minden évben díjazza az első prózakötetes szerzőket, 2018-ban Mács Anna nyerte meg a díjat Gyerekzár című könyvével. Ha igazán naprakészek akartok lenni, már keresitek is!