Miért (ne) vállaljak őrsöt?

Hegedűs Vivien | 2024. június 18.
Valószínűleg minden cserkész életében eljön az a korszak, fellángolás, vagy nevezhetjük akár egyfajta külső nyomásnak is, amikor elkezd az őrsvezetői léten gondolkodni.

Valószínűleg minden cserkész életében eljön az a korszak, fellángolás, vagy nevezhetjük akár egyfajta külső nyomásnak is, amikor elkezd az őrsvezetői léten gondolkodni. Annyi biztos, hogy vezetővé szeretne válni, vagy legalábbis a vezetői csapattagja szeretne lenni. Ezzel a kezdeti motivációval nincs semmi gond, viszont a vezetővé válásunk alatt tudatosulnia kell bennünk, hogy mekkora felelősségű és fontosságú feladatot vállalunk azzal, hogy hetente egy kupac gyerekekkel foglalkozunk. 

Néha nehéz eldönteni, hogy készen állunk-e erre a feladatra, vagy nem is tudjuk igazán, mivel jár egy őrs vezetése. Ezt addig nem is tudjuk meg, amíg nem csináljuk. Meghallgathatjuk a tapasztaltabbakat, a VK képzőinket vagy olvashatunk róla cikket a Cserkészben, de ekkor még csak történeteket hallgatunk. Hasznosak, ez vitathatatlan. Általuk tudjuk felmérni, készen állunk-e a feladatra. Mindenképp hallanunk kell őket, és igyekeznünk tanulni belőle, de igazi tapasztalatokat csak a gyakorlatban tudunk szerezni. 

Egy elég hosszú bevezetés után térjünk rá a lényegre. Próbáljuk megválaszolni a mumus kérdést, hogy miért (ne) vállaljunk őrsöt? Kezdjük az ellenérvekkel. Nehéz ezt kimondani, de igenis lehet olyan helyzet egy fiatal életében, amikor nem biztos, hogy az őrsvezetés a legjobb döntés.

Miért ne vállaljak őrsöt? 

Már most túl sokat vállaltam: Nehéz és zsúfolt időbeosztás esetén az őrsvezetés vállalása további terhet jelenthet egy vezető számára. Sokan az iskola, barátok, egyéb hobbijaik és családjuk mellé már nem tudják besűríteni az őrsvezetést is. Ami azért, valljuk be, egy időigényes feladat. Ha az őrsvezető nem tud kellő időt szánni a felkészülésre és az őrsi megtartására, akkor az nemcsak rá, de az őrsre is negatív hatással lehet.

A többiek is őrsöt vezetnek: Képzeljétek el, hogy az őrstagjaitok közül már többen is elmentek VK-ba, őrsöt vezetnek és látjátok, hogy mennyire élvezik és jól csinálják. Ti viszont még nem. Sőt abban se vagytok biztosak, hogy valaha is készen fogtok állni erre. A tény azonban, hogy ők már elérték ezt a szintet, hatalmas nyomást gyakorolhat rátok. Lehet, ti még nem érzitek magatokat felkészültnek, mégis ott mocorog a fejetekben a gondolat, hogy ha nekik megy, nektek is fog. Ez lehet, így is lesz, viszont én azt tanácsolom nektek, hogy amíg nem éreztek egy belső motivációt az őrsvezetésre, addig ne vállaljatok őrsöt. Az sem lenézendő, aki nem vezet őrsöt. Rengeteg nagyszerű cserkészt ismerek, akik sose vezettek őrsöt. Ők máshogy vették ki a részüket a csapat életében, és hasznos tagjai a szövetségnek. 

Elérted a vezetői korosztályt: Sokan gondolják azt, hogy ha elértél egy bizonyos kort, akkor készen állsz a vezetésre, a nagyobb felelősség vállalására. Sok esetben ez az egyetlen motiváció arra, hogy a vezetői útra lépj. A motivációt és az akaratot nem az életkor határozza meg. Persze szükségünk van az őrsvezetőkre, hisz nélkülük nem létezne a mozgalom sem. Legszívesebben mindenkit elküldenék VK-ba. Azt is tudom viszont, hogy nem mindenki szeretne vezető lenni. Valakinek tökéletesen megfelel, ha “mezei” cserkész marad. Ezzel nincs semmi baj. Hiszek abban, hogy mindenkiben meg tudjuk találni a kincset, és nem mindig a legfényesebben tündöklő ér a legtöbbet. 

Az őrsvezetés rengeteg előnnyel, tapasztalattal, élménnyel és boldogsággal járhat, amelyek segíthetnek a személyes fejlődésében. Térjünk rá arra az esetre, amikor igent kell mondani az őrsvezetésre. 

Miért vállaljak őrsöt? 

Szeretnék gyerekekkel foglalkozni: Az őrsvezetés lehetőséget ad arra, hogy közvetlen kapcsolatba kerüljük a gyerekekkel, és segítsünk nekik élményeket szerezni, fejlődni és értékeket átadni. Akiknek természetes érzékük van a gyermeki lélekhez, azoknak az őrsvezetés kiváló lehetőséget ad arra, hogy ezeket az adottságaikat hasznosítsák és fejlesszék. Az őrsvezető kulcsfontosságú szerepet tölt be egy fiatal cserkész életében. Egyszerre lehetünk a barátjuk, a tanáruk, a mentoruk és sok esetben az egyetlen olyan ember, akiben megbíznak. Emiatt a csodálatos pozíció miatt egy őrsvezető egyedülálló lehetőséget kap arra, hogy pozitív hatást gyakoroljon a gyerekekre.

Fontosnak tartom az őrsvezetést: Az őrsvezetés fontos szerepet játszik a mozgalomban. Nem hiába mondjuk mindig, hogy őrsvezetők nélkül nem lenne szövetség sem. Egy ilyenfajta belső motiváció hatalmas önismeretet és érettséget követel meg. Meg kell születnie benned egy belső elhatározásnak, miszerint te fontosnak tartod azt, hogy legyenek őrsök az csapatodban. Fontosnak tartod azt, hogy a gyerekek egy jó és követnivaló példát vigyenek magukkal. Ezek nagyon komoly gondolatok, és valószínűleg nem várhatjuk el, hogy egy tinédzser ilyeneken gondolkodjon, viszont ha az őrsvezetés gondolata motoszkál a fejedben, akkor egy csapat- vagy rajparancsnoki beszélgetés sokmindenre rá tud világítani. Ezért biztatlak, hogy mielőtt végleges döntést hozol, beszélgess a vezetőiddel. Kérdezd meg, ők miért vállaltak őrsöt. 

Tanári pályán gondolkodom: Mint leendő pedagógus, magabiztosan állíthatom, hogy a cserkészet és az őrsvezetői tapasztalataim nélkül sokkal nagyobb kihívást jelentene a szakmám elsajátítása. Rengetegszer előfordult már, hogy az ŐV-ben lejegyzetelt tippekhez nyúltam egy-egy feladat megoldásánál. A praktikák mellett számtalan alkalom volt, amikor a kommunikációs készségeimre, a gyors konfliktuskezelésemre és a csoportvezetői adottságaimra volt szükségem. Míg a csoporttársaim azon izgultak, hogy emberek elé kell kiállniuk, én már el is felejtettem, hogy előadást kellett tartani. A leghasznosabb talán az, hogy 15 éves korom óta gyerekekkel foglalkozom. A módszertani segédeszközök halmaza, a rengeteg játék, dal, mondóka mind hasznos és felhasználható a tanteremben is. Az őrsvezetés lehetőséget nyújt arra, hogy ezeket a készségeket gyakorolni tudjátok és  fejlesszétek a gyakorlatban, ami hasznos tapasztalat lehet a jövőbeli tanári munkátokhoz. 

Ez a fajta elköteleződés mindenképp sokrétű, bonyolult. Inkább egy folyamat, mintsem egy eldöntendő kérdés. Nekem is évekig tartott, amire elköteleztem magam az őrsvezetés mellett. Sokszor elgondolkodtam azon, hogy mi lett volna, ha hamarabb kezdem. Valószínűleg nem tudtam volna olyan motivációval csinálni, mint ahogy csináltam. Tapasztalataim szerint meg kell próbálnunk azt az utat választani, ami a legmegfelelőbbnek tűnik, amivel saját magunknak meg tudunk felelni. A legfontosabb, hogy mindenkinek saját döntése, élethelyzete, motivációja alapján kell meghoznia a döntést.