Az olasz cserkészet

Izsák Lívia | 2019. február 20.
Az olasz cserkészet több szövetségből, föderációból áll, és összesen több mint 225 ezer tagot számlál.

Olasz cserkészet
(pexels.com)

Az olaszországi cserkészet első kísérletei 1910-re nyúlnak vissza. 1922-ben Olaszország is alapító tagja volt a Cserkészmozgalom Világszervezetének (WOSM), de tagsága a fasiszta rezsim idején történő felfüggesztése során szünetelt. 1946-ban aztán újra visszavették a taglistára.

Németország, Franciaország és Oroszország mellett Olaszországban a legtagoltabb a cserkészmozgalom, viszont azon kevés országok egyike, ahol a legnagyobb szövetség felekezeti, és az ország cserkészeinek 80%-át magában foglalja. Ez a szövetség az AGESCI, a Katolikus Olasz Cserkészek Szövetsége, mely 177 ezer tagból áll és 2 kisebbségi szövetség tartozik még alája:

  • a Südtiroler Pfadfinderschaft, mely katolikus szövetsége a dél-tiroli német ajkú cserkészeknek,
  • a Slovenska Zamejska Skavtska Organizacija, mely a Velence környékén élő szlovén cserkészek szervezete.

Az AGESCI a 12 ezer tagból álló CNGEI, azaz a Fiatal Olasz Felfedezők Nemzeti Testületével együtt 1986 óta az Olasz Cserkészszövetség (FIS) alá tartozik. A FIS nem más, mint egy hivatalos koordináció, melyben a két tagszövetség különálló egységként működik. 

 

AGESCI logo
(Forrás: AGESCI)

Az AGESCI 3 korosztályt különböztet meg:

  • Kölykök (8-12 év)
  • Felfedezők (13-16 év)
  • Roverek (17-21 év)

A mi szövetségünkhöz hasonlóan a kölykök és roverek esetében jellemző a koedukáltság, a felfedezők őrsei pedig általában egyneműek. Koedukált őrsök esetén az őrs élén egy férfi és egy női vezető is áll. 

Minden cserkészcsapatot 2 csapatvezető és a vezetői közösség irányít, melybe minden felnőtt vezető beletartozik, továbbá legalább egy pap is a tagja. Ők hetente többször is találkoznak, hogy megtervezzék a csapat oktatási tevékenységét. Munkájukat egy többéves (általában hároméves) oktatási-nevelési terv vezérli. 

A roverek csatlakozhatnak a vezetők közösségéhez, miután oktatásuk és nevelésük befejeződött. Ez az átlépés ünnepélyes keretek között történik. 

Az ún. “Wood Badge” jelvény elnyeréséhez a vezetőknek hosszú képzési folyamaton kell átmenniük, mely három kiképzőtáborból és néhány éves szolgálatból áll a táborok előtt, között és után. 

Az egyenruhájukat illetően minden korosztály világoskék inget és sötétkék nadrágot hord, kék színű zoknival. A nyakkendő színe csapatonként változik. A kiscserkészeknél a kisfiúk zöld-sárga csíkos, a kislányok piros-fekete pöttyös fejfedőt viselnek.

 

A CNGEI vezérelvei a világi (független minden vallási és politikai ideológiától), a koedukált, asszociatív demokrácia és civil kötelezettségvállalás. A korosztályi elosztás az AGESCI-éhez hasonló, azzal az eltéréssel, hogy a rover kor 15-16 éves korban kezdődik és 19 éves korig tart.

CNGEI logo
(Forrás: CNGEI)

Cserkészingjeik két színben pompáznak: a szárazföldi cserkészeké zöld színű, a vízi cserkészeké kék színű; ehhez az előbbiek barna vagy bézs nadrágot, az utóbbiak pedig kék nadrágot viselnek. Nyakkendőjük színe kombinálható, csapatonként változik.  

 

A heti foglalkozások szombaton délután egy időben, 2,5 órán át zajlanak minden korosztály számára. Havonta egyszer szombat délutántól vasárnap délutánig tartó rendezvényük van, különböző helyszíneken. Három-négynapos téli táboraikat a karácsonyi szünetben szervezik meg, nyáron pedig 8-12 napos táboraik vannak. 

KÖLYKÖK

A 8 és 12 év közötti kislányok és kisfiúk 25-30 gyermekből álló csoportokban gyűlnek össze. 
A kölykök a dzsungelben 4 éven át a falkában nevelkedne, az idősebb farkasok által bemutatott játékok és tevékenységek által, amelyek célja az egyéni növekedés. 
Az első nagy zsákmány a kisfiúk és -lányok életében az ígéret. A CNGEI-ben a kölykök ígérete így hangzik: 
“Én (név) igyekezni fogok mindent megtenni, hogy jobb legyek, együtt fejlődjek a testvéreimmel, és keressem a lelkiséget. Kíváncsisággal telve szeretném felfedezni a városomat, az országomat és a világot, szeretni akarom a természetet, és a jót cselekedni. Úgy döntöttem, hogy a (csorda neve) része leszek, és igyekezni fogok megismerni és követni annak törvényeit.” 
Az ígéret után a gyerekek a kölykökből "igazi" farkasokká válnak, akik egymás testvéreként lépnek a falkába és a személyes fejlődés útjára.

FELFEDEZŐK

A felfedezők csoportjába a 12 és 16 év közötti fiúk és lányok tartoznak. Az ő erősségük az, hogy minden tevékenységet egy kaland által végeznek el, emiatt az ő életük főként a szabadban, a termeszetben zajlik. A felfedezők egy részlegnek nevezett egység részét képezik, amely kb. 30 főből áll. A részlegen belüli élet olyan, mint a mindennapi társadalomban: szabályokat, jogokat, és kötelességeket kell tiszteletben tartani; beszélgetnek, megvitatják a dolgokat, és együtt fejlődnek. Ezt a kort a kézügyesség és a technika szavakkal lehet jellemezni: a tapasztaltaktól sok gyakorlatias dolgot tanulhatnak meg.

ROVER 

A 15-16 éves kortól 19 éves korig tartó időszak során egy vállalatnak nevezett egységben működnek, aminek során a világ megértését akarják elérni. A vállalat egy vegyes csoport, amely a közös út kialakításán dolgozik, tapasztalatokkal gazdagodik.
Ez az út nem csak intellektuális, erős fizikai pillanatai is vannak (pl. túra a hegyekben), amely során feszegethetik a saját határaikat és új helyeket ismerhetnek meg. Saját maguk döntik el, mit szeretnének, megválasztják a tevékenységeket. Közben megtanulnak együttműködni, közös szabályok szerint élni. 
Különös fontosságú ebben a korban a világ, az emberek iránti szolgálatra való elkötelezettség kialakítása.

CNGEI kiscserkészek
(Forrás: CNGEI )

KLÁN

A klánt a felnőtt cserkészek alkotják, akik egységesen kék színű nyakkendőt viselnek. Ők biztosítják a csapat működését (pénzügyek, adminisztráció, láthatóság), támogatják a gyermekek tevékenységét (különösen a téli vagy nyári táborokat). A klán rendszeresen találkozik és a csapatvezetővel együtt megtervezi azokat a tevékenységeket, amelyek leginkább megfelelnek a csapat igényeinek.