Cserkészet az Egyesült Királyságban

Gerenyi Gergő | 2020. június 11.
Itt kezdődött minden, itt született Bi-Pi, itt zajlott le az első cserkésztábor, az első dzsembori, ez az ország a szíve és a történelme a cserkészmozgalomnak. Amióta megjelent a Scouting for Boys, több mint 100 év telt el. Generációk növekedtek cserkésznevelésben, így sok minden változott az idők során. Vajon még mindig cserkészet itt a cserkészet?

Amióta megjelent a Scouting for Boys, több mint 100 év telt el. Generációk növekedtek cserkésznevelésben, így sok minden változott az idők során. Vajon még mindig cserkészet itt a cserkészet?

A rövid válasz igen, viszont ez nem azt jelenti, hogy minden ugyanolyan maradt. A több mint 110 év alatt a cserkészet korunk követeleményeihez igazodott Angliában is, értékeiben azonban semmit nem változott.

 

6.jpg
(scouts.org.uk) (scouts.org.uk)

Korosztályos eloszlás

Jelenleg ebben az országban közel 600 000 cserkész tevékenykedik több mint 8000 csapatban, és a számuk napról-napra csak nő. Ött korosztályt különböztetnek meg:

  • 6-8 év között – Beavers (Hódok)

  • 8-10,5 év között – Cubs (Kölykök)

  • 10,5-14 év között – Scouts (Cserkészek)

  • 14-18 év között – Explorer Scouts (Felfedezők)

  • 18-25 év között – Network members (Hálózati tagok)

 

1. Hódok
A hódok nagyobb közösségekbe, úgynevezett hód kolóniákba szerveződnek, miközben készségeket fejlesztenek és új dolgokag próbálnak ki, kalandokon vesznek részt, rengeteget játszanak, barátkoznak. Már kis kortól kezdve arra nevelik őket, hogy keressék a saját és mások életében azokat a pontokat, amiken javítani tudnak. Nagy hangsúlyt fektetnek a becsületességre és a kezdeményezőkészség, önállóság elsajátítására.

2. Kölykök
A hódokhoz hasonlóan a kölykök is az élményalapú tapasztalás útján sajátítják el a cserkészkészségeket, főként a szabadban töltött idő során. Éjszakai túrákat szerveznek, szabad ég alatt alszanak, közösségi kerteket gondoznak. Nagyon sok gyakorlati készséget sajátítanak el: megtanulják, hogyan kell főzni, elsősegélyt nyújtani, tökélyre fejleszteni magukat a hobbijukban. Kampányokat szerveznek a közösségi kezdeményezések érdekében, pl. adományt gyűjtenek a rászorulóknak, élelmiszerbankot üzemeltetnek, fát ültetnek.

3. Cserkészek
A 10-14 éves fiatalok olyan dolgokat próbálhatnak ki, amikre otthon vagy az iskolában nincs lehetőség, mindezt képzett trénerek segítségével. Például betekintést nyerhetnek a programozásba, megszervezhetik a saját őrsi táborukat és kirándulásukat, stb. Bár fontos az őrsi szellem, ebben a korban leginkább rajként mozognak együtt.

4. Felfedezők
A felfedezők nagy hangsúlyt fektetnek az önismeretre és a személyes kihívásokra. Önállóan fedezik fel a világot; például részt vesznek első külföldi túrájukon, idegenekkel táboroznak, keresik a lehetőséget, hogy segítség és jobbá tegyék a közösséget, amiben élnek.

5. Hálózat
A hálózat azoknak a fiataloknak szól, akik elkerülnek a cserkészközösségükből, de továbbra sem szeretnének búcsút inteni a cserkészetnek. Ezek a fiatalok közös vagy egyéni projekteken vesznek részt, gyakran külföldön vagy egy idegen közösségben. A hálózat tagjai teljesen önállóan működnek: egy applikáción keresztül tudnak cserkésztársaikkal érintkezni. Ha van egy projektötletük, azt feltöltik, és a jelentkezőkkel közösen elvégzik, vagy becsatlakoznak mások mellé egy-egy projektbe. Az elvégzett projektekért kitűzőket kapnak, ami az online profiljukban is megjelenik.

+1. Önkéntesek
A korosztályos elosztáson felül önkéntesek (Volunteers) csatlakozását is várják, akik 14 éves kortól kapcsolódhatnak be a mozgalomba. Ez a csoport a háttérembereket tömöríti, tehát az jelentkezik önkéntesnek, aki valamilyen formában segíteni szeretné a cserkészeket, például azzal, hogy teát készít egy csapatakción, elfuvarozza a gyerekeket egy kirándulás során, előkészíti a csapatotthont egy tanyázáshoz stb. A szövetség képzést is biztosít ezen emberek számára, mert a meglátásuk az, hogy aki segíteni jön, marad cserkészkedni is.

 

 

Szervezeti fejlődés

Miután Bi-Pi megszervezte az első cserkésztábort Brownsea szigetén, a cserkészet nagyon népszerűvé vált Angliában. Cserkésztörténelmileg kétségtelenül a megalakulásuk éveiben volt a legnépszerűbb, a legjelentősebb növekedéstfejlődést a szövetség 1907 után élte meg, A ugyanis a Scouting for Boys 1908-as megjelenése utáni két évben 100 000 főre nőtt a mozgalom, ezért így kellett egy szövetség, amely a brit cserkészeket összefogja. Létrejött a Fiú Cserkészszövetség, majd jóval később a Lány Cserkészszövetség is. A kettő csak 1967-től fonódott össze, ekkor a szövetség megkapta mai elnevezését - Brit Cserkészszövetség.

Nagy-Britannia gyarmatainak köszönhetően az anyaországtól távol is létrejöttek angol cserkészcsapatok, illetve Európa számos országán belül is. A legelső ilyen csapat Máltán jött létre, amely később a Máltai Cserkészszövetséggé alakult át. Majd fokozatosan kialakult a jelenleg is működő négy tengerentúli körzet, amelyek a Tengerentúli Brit Cserkészszövetséghez tartoznak: Észak-Európai, Franciaországi és Ibériai, Közel-Keleti és az eléggé viccesen megnevezett „A világ többi része”.

A WOSM és a Brit Cserkészszövetség életében 2009 májusában történt egy fontos változás: a főcserkészi posztot a híres író, felfedező és műsorvezető, Bear Grylls vette át. Azóta a közösségi médiában is nagy változások mentek végbe náluk, átalakították weboldalukat, a Scouts.org.uk-t, megújították arculatukat, és kezdetetét vette a Scouting for All cserkészstratégia is. Bear Grylls népszerűsége a cserkészetre is jó hatással van, és azt hiszem, abban is egyetértünk, hogy az angol cserkészek méltán lehetnek büszkék menő főcserkészükre. Azonban nem Bear Grylls az egyetlen híres angol cserkész, ugyanis a brit királyi család tagjai is szerves részét képezik a brit cserkészmozgalomnak: a szövetség legelőkelőbb tiszteletbeli pozíciói az Elnök és a Védelmező. Az elsőt Eduárd kenti herceg (a királynő unokatestvére), az utóbbit pedig maga II. Erzsébet királynő tölti be.

 

Egyenruha

Az amerikai filmekből ismert felvarrók rendszere az Egyesült Királyságból indult. Több fajtájuk is van, legtöbbjük teljesítmény- vagy kihívásjelvény, de vannak különféle alapvető jelvények is, amelyeket a csatlakozáskor, csapatváltáskor, vagy a mozgalomban eltöltött időért kaphatnak a cserkészek. Érdekességnek számít, hogy az évek során számos szponzoráció által létrejött felvarrót is bezsebelhettek a cserkészek, mint például az Egyesült Királyság Űrügynökség (UK Space Agency) által támogatott űrhajózási jelvényt, amely saját műholdépítéssel is megszerezhető, vagy a brit hadsereg szerelőjelvényét, amely arra biztatja a fiatalokat, hogy megismerjék a járművek működését.

A skót és ír kultúra eleme, a híres kilt, vagy ismertebb nevén skót szoknya, a kulturális értékek megőrzésének érdekében a cserkészetben is utat tört magának. Észak-Írország és Skócia területén a rövidnadrágok lecserélhetőek szoknyára, egyforma színű cipőkre és magas zoknikra.

A dzsemborikon és a felvarrókon túl több száz program, foglalkozás és képzés teszi színessé és érdekessé a brit cserkészek életét. Ez az ország a cserkészet bölcsője, és talán itt látszik leginkább, hogyan vált önálló, széles körben elterjedt mozgalommá, amely milliók életét teszi szebbé a mai napig.

 

Forrás: https://www.scouts.org.uk/