Szlovák Cserkészet - Slovenský skauting (SLSK)

Izsák Lívia | 2018. január 20.
A világon 38 millió cserkész él több mint 200 országban, különböző cserkészszövetségek tagjaként. Vannak országok, ahol több cserkészszövetség is működik. Rovatunkban egy-egy szövetség jellemzőit, érdekességeit fogjuk bemutatni.

Az első szlovák cserkészcsapatok megalakulása az első világháború utáni időszakra tehető, de az önálló szlovák cserkészet csak 1989-ben, a bársonyos forradalom után alakult meg. Az SLSK napjainkban 7000 tagot számlál (ebből 1000 vezető), és Szlovákia-szerte kb. 120 településen található cserkészcsapat, ill. cserkészraj.

Szlovák cserkészet térkép
(via skauting.sk)

A tagok korosztályos elosztása hasonló a mi szövetségünkéhez, a rover korosztályba azonban a szlovákoknál a 15-26 év közöttiek tartoznak. 26 év fölött felnőtt cserkészekről beszélünk.

A szlovák cserkészek sok különböző kreativitási versenybe kapcsolódnak be, pl. szavalóversenyek, fotópályázatok és amatőr videókészítő versenyek. A zenei tehetségüket a sikeres cserkész-zenei fesztiválon, a Soarén mutathatják be. 

2000 óta a cserkészet nagy népszerűségnek örvend a roma fiatalok körében. A személyes fejlődésüket biztosító nevelési program mellett a közösségi központokban a romák munkanélküliségének csökkentésével foglalkozó projektekben vesznek részt.

Cserkésztáboraik 15 naposak és évről évre ugyanarra a helyszínre térnek vissza, ahol már egy része a táboruknak ki van építve: pl. az őrsi sátrak fa váza vagy a táborkapu.

Szlovák cserkészek tábor
(via skauting.sk)

A szlovák rovercserkészet a vándorlásról, utazásról, önmaguk és saját értékeik, jellemük felfedezéséről szól. A roverek igényes projekteket készítenek, hegyi túrákat és expedíciókat szerveznek külföldön. Aktívan bekapcsolódnak a természetvédelembe, és szolgálatot vállalnak a helyi közösségekben. 

Április 24-én, Szent György napján van az ún. Nyakkendős nap – a mi február 22.-i szokásunkhoz hasonlóan ők is nyakkendőben járnak-kelnek egész nap.

Nyakkendőjük színe barna, szegélyük pedig korosztály szerint eltérő (sorban sárga, zöld, piros és kék). A vezetők nyakkendője szürke, a vízi cserkészeké világoskék.

Az év őrse – 3 online feladatkörből álló verseny győztes őrse nyeri el a címet. A verseny során tudásban, kreativitásban és csapatmunkában mérettetnek meg az őrsök.

Nevelési programjuk alapját a korosztályi szintlépések adják, további részét pedig az alábbiak (is) képezik:

  1. szakágazatok, amelyek az ügyességet fejlesztik: pl. a lovagi szakág jelvényének elnyeréséhez a kiscserkészeknek várat kell látogatniuk, megismerkedni a lovagok életével, lovagi felszerelést készíteni, lovagi tornát rendezni, elsajátítani a lovagi illemszabályokat, értékrendet stb.
  2. kihívások, amelyek a megpróbáltatások leküzdésére irányulnak: pl. 24 órát eltölteni egy fán; felmászni három legalább 1600 m magas hegycsúcsra stb.
  3. szabad programmodulok: pl. a NOX program - 7-9 hónapon át havi egy éjszakát kell a szabad ég vagy sajátkezűleg készített menedék alatt eltölteni, és vannak lehetőségek, hogy kivel (pl. legjobb baráttal), hol (pl. hóban, várnál) és milyen körülmények között (pl. hálózsák nélkül).

A vízicserkészet a szlovák cserkészek körében nagyon elterjedt. Különböző képzéseik vannak minden korosztály számára, amelynek köszönhetően aztán a rajban, csapatban is működtethetik ezt a szakágat.

Tudtad, hogy 2020-ban a Közép-Európai Dzsembori Szlovákiában lesz megrendezve?

További információk a szlovák cserkészetről: www.skauting.sk, www.skaut.sk, http://dzungla.skauting.sk/