Kulináris furcsaságok a világban

Izsák Lívia | 2020. június 11.
​​​​​​​Minden ország konyhájának megvan a maga ízvilága, a maga különleges ételei.

Figyelem! Az alábbi cikk olvasása nem ajánlott közvetlenül evés előtt vagy evés után, étvágyunk, ill. emésztésünk nyugodt menetének megőrzése érdekében.

Minden ország konyhájának megvan a maga ízvilága, a maga különleges ételei. Bár manapság nem probléma más országok ételeit a konyhánkba varázsolnunk, vagy valamelyik étteremben megrendelni, anyu és a nagyi főztje – a „hazai” – valószínűleg nem ismer vetélytársat. Ahogy pedig nekünk a paprikás csirke, rizsfelfújt, lángos, lencseleves vagy épp a juhtúrós sztrapacska hallatán fut össze a nyál a szánkban, úgy pl. a kínaiaknak a madárfészkes leves indítja be az ízlelőbimbóit. Íme, néhány bizarr étel a világ minden tájáról, amit még talán a legbátrabbak sem kóstolnának meg, de az adott országban kulináris élvezetnek vagy akár hétköznapinak is számítanak. Te vajon kipróbálnád valamelyiket?

Fugu.jpg
(pexels.com)

SZECSUÁNI NYÚLFEJ
Kína délnyugati részén népszerű a csípős sült nyúlfej. Az utcán is kapható mint közkedvelt csemege.

KACSAEMBRIÓ
A pici kacsákat kb. 20 napig hagyják fejlődni a tojásban, majd az utcai árusok megfőzik, és felszolgálásig forró homokban tartják. A balut néven ismert tojást Vietnámban és a Fülöp-szigeteken utcai ételként fogyasztják.

ÓRIÁSHANGYA-TOJÁS
Az escamoles olyan mexikói ételalapanyag, amely a fekete Liometopum óriáshangya lárváiból áll. Többféle étel készíthető belőle, az utcákon sokszor tortillával és citromszelettel árulják. A fehérjében gazdag étel sokak szerint vetekszik a kaviár különlegességével. 
Ha már a hangyáknál tartunk, Kolumbiában tipikus helyi mártásnak számít a „culonas", amelyet kifejezetten nagyméretű hangyákból készítenek.

SURSTRÖMMING 
A surströmming, azaz erjesztett hering a világ egyik legbüdösebb élelmiszere. A svédek évszázadok óta erjesztéssel tartósított hala igazi különlegességnek számít. A fehérje lebontásáért (rohadásért) felelős baktériumok a húsban található cukrot savvá bontják, kialakítva a jellegzetes savanyú ízt és borzalmas szagot. A halat konzervben árulják, a helyiek főtt krumplit, újhagymát, tejfölt és svéd lepénykenyeret majszolnak hozzá. A surströmming létezését a korabeli tartósításnak és élelmiszeriparnak köszönheti: a só drága volt, a hering olcsó, hát megsavanyították. Tavasszal kifogták a zsíros halat, kevés sóval hordókba vágták, és nyár végére fogyasztásra készen állt.

NYERS POLIP
A Koreában népszerű fogás igazából nem igényel sok előkészületet. A polip fejét levágják, majd csápjait szezámolajba áztatják, hogy könnyebben rágható legyen. Azért, aki úgy gondolja, megpróbálkozna egy ilyen fogással, óvatosan tegye, hiszen a tapadókorongok miatt könnyen az ember torkán akadhat egy-két falat. 

IKIZUKURI
A megnevezés a sashimi elkészítését jelenti a tenger élő gyümölcseiből, legtöbbször halból, polipból, garnélarákból és homárból. Az erre specializálódott éttermekben rendszerint a vendég egy tartályból választja ki a „rendelését”, amelyet a szakács néhány vágással (halálos sebet nem ejtve) kifiléz, és ily módon még élve tálal fel. Ezt az ételt állatkínzásra hivatkozva Ausztráliában és Németországban már betiltották, Japánban azonban találkozhatunk vele.

DARÁZSKEKSZ
Ez a sós ízű desszert a csokis süti kínai változata, ahol mogyoró- vagy szárított gyümölcsdarabkák helyett darazsakat sütnek bele. 

DURIÁN
Ez a labdaméretű, tüskés dél-ázsiai gyümölcs a világ legbüdösebb gyümölcse címet élvezi. 
A jellegzetes záptojásszagért nem más felelős, mint a kén-hidrogén (H2S), ennek a szagnak azonban a vadonban fontos feladata van: magához vonzza az állatokat, amelyek megeszik a gyümölcsöt és a magvait szétszórják. Minél frissebben fogyasztjuk, a szag annál elviselhetőbb, azonban a gyümölcshéj eltávolítása után időzített bombaként ketyeg. Szingapúrnak (és Távol-Kelet több pontjának) egy ideje már elege lett a duriánszagból, így a gyorsvasutakról, repülőjáratokról és a középületekből is ki van tiltva a gyümölcs. 

Durian
(pexels.com)

KOBRAÍNYENCSÉGEK
A kobra szívét Kínában szigorúan nyersen fogyasztják, amíg még dobog, és persze nem hiányozhat mellőle egy kupica kobravér sem. Indonéziában számos étteremben kobrahússal készül a burger. Szintén a jó egészség érdekében fogyasztják előszeretettel Tajvanon a kobratojást, illetve a kobraembriót.

AGYAS SZENDVICS
Amerikában Missouri-ban, Indiana-ban és Ohio-ban igencsak népszerűnek számítanak az ilyen falatok, de már csak néhány étteremben kaphatóak. Eredetileg a szarvasmarhák agyát használták a recepthez, de a kergemarhakór óta sertésből készítik el ezeket a furcsa szendvicseket, csemegeuborkával, hagymával, ketchuppal és mustárral tálalva.

HAKARL
Izlandi csemege a sós, ammóniabűzt árasztó hakarl, ami tulajdonképpen hónapokon át rothasztott kizsigerelt grönlandi cápa húsa. Mivel az izlandiak szerint ez nem rothasztás, sokkal inkább érlelés, a hakarlt nagyvonalúan tekinthetjük az „izlandi prosciutto”-nak.

MADÁRFÉSZEK  LEVES
A kínai sarlósfecske nyálából készült madárfészket az ázsiai szakácsok vízben oldják fel, majd a több száz éves recept alapján készített leveshez adják. Ez azonban nem az a leves, amit egy hétköznapi menüben is megtalálunk, az ára igencsak borsos.

KOPI LUWAK
A Kopi Luwak, más néven a civet coffee, a világ egyik legritkább és legdrágább kávéja. A kávé alapanyaga úgy készül, hogy az indonéziai cibetmacskaféle, a közönséges pálmasodró megeszi a kávécserjék pirosra érett bogyóit, viszont a kávébabot nem tudja megemészteni, ezért az a beleken keresztül, ürülékként távozik. Az őshonosok óvatosan kikapirgálják a kávészemeket a cica székletéből, majd megpörkölik őket. A cicák bélrendszerében található enzimek csökkentik a kávé kesernyés ízét, koffeintartalmát és a savasságát is.

FÉRGES SAJT
A juhtejből készült casu marzu egy szardíniai sajtspecialitás, amelybe a sajtlegyek belepetéznek, és amikor a kukacok kikelnek, akkor kezd el igazán erjedni a sajt. Egy nőstény sajtlégy több mint 500 petét képes lerakni egyszerre. A peték kikelnek és elkezdik beenni magukat a sajtba. Az emésztésükből származó savak tovább bontják a sajtban található zsírokat, amelytől az rendkívül puha lesz. Mire fogyasztásra kész, a casu marzuban több ezer kifejlett lárva van.

Százéves tojás
(pexels.com)

SZÁZÉVES TOJÁS
A nyers kacsatojást három hónapra egy faszénből, oltott mészből, sóból és vízből álló keverékbe helyezik. Idővel a tojásfehérje zselatinszerű, borostyánszínű masszává alakul, a tojássárgája pedig túrószerű, krémes állagú lesz és bezöldül. Általában előételként fogyasztják a kínaiak.

SÜLT TARANTULA
Kambodzsában igencsak népszerű a tarantula fogyasztása. Mivel a pókoknak önmagukban nincs jellegzetes ízük (kicsit a rákra hasonlítanak), így fokhagymával és fűszerekkel ízesítik őket, majd egészben megsütve árulják.

FUGU - GÖMBHAL
Noha a fugut a legmérgezőbb halak között tartják számon, Japánban borsos áron ugyan, de fogyaszthatják a vállalkozó szellemű ínyencek. Elkészítése képzett szaktudást igényel, hiszen a méreg az állat szemében, bőrében, bélrendszerében, veséjében, petezsákjában és ikrájában található, így ezeket mind gondosan el kell távolítani. Csak néhány, külön engedéllyel rendelkező étteremben kínálják.

FÖLDIGILISZTA KOCSONYA
Míg nálunk a kocsonyából a disznóköröm köszön vissza, a Kínában közkedvelt, ún. „Sandworm Jelly"-ből a földigiliszták. A gilisztákat rendszerint zselében főzik meg, majd hagyják formában hűlni. A kínaiak szerint a magas kollagéntartalma miatt hasznos a fogyasztó szervezete számára.

BÜDÖSBOGÁR 
A legtöbb nyugati undorodva húzza el a száját, ha arról hall, hogy bogárevés, de más országokban, például Indonéziában ezeket a bogarakat csemegeként fogyasztják, mint mi az édességet, pedig a szaguk igen borzasztó.

SÁSKA
A proteinben gazdag sáskát előszeretettel fogyasztják Izraelben az egyik legkapósabb ínyencségként.

 

Forrás: www.erdekesvilag.hu, www.mindmegette.hu, www.nosalty.hu