Okos kütyük az őrsi életben

Profile picture for user peter.dominika Péter Dominika | 2019. április 1.
Komoly fejtörést okozhat, mekkora mértékben engedjük be az online világot az őrsi összejövetelekbe, és hogyan szabjuk meg a telefonhasználat mértékét. Pont a közösen felállított és elfogadott szabályok miatt gyakran mi magunk sem merünk az okostelefonunk után nyúlni, még akkor sem, ha indokolt lenne.

Komoly fejtörést okozhat, mekkora mértékben engedjük be az online világot az őrsi összejövetelekbe, és hogyan szabjuk meg a telefonhasználat mértékét. Pont a közösen felállított és elfogadott szabályok miatt gyakran mi magunk sem merünk az okostelefonunk után nyúlni, még akkor sem, ha indokolt lenne. Természetesen nem azt mondom, hogy vezetőként kivételt képeznénk a szabályok alól: ha őrsileg úgy döntöttünk, a cserkészotthonba való belépéskor a telefonokat egy szelencébe zárjuk, az ránk pont ugyanúgy érvényes, mint az őrstagjainkra, sőt! Azonban az eltiltás nem a legjobb nevelési módszer, helyette inkább tanuljuk és tanítsuk meg, hogyan lehet hasznos eszközként bevonni az őrsi gyűlésekbe a telefonokat.

okos kütyük
(pexels.com)
  1. Közösen alkossunk szabályokat!

Őrsvezetőként nincs beleszólásunk abba, hogy a gyerekek otthon milyen módon és mennyi ideig használhatják a telefonjukat, az őrsi összejövetel azonban egy elszigetelt kis szelete a világnak, ahol mi vagyunk a moderátorok. Okkal nem főnököt írtam, mert hiszek abban, hogy a gyerekekkel karöltve partnerként lehet dolgozni akkor is, ha a felelősség a mi vállunkat terheli, ehhez azonban közösen megalkotott és mindkét fél felől betartott szabályokra van szükségünk. Nyilván őrse válogatja, én a következő kezdőcsomagot javasolnám az enyémnek:

  • Hacsak nincs kifejezett célja a telefonnak az őrsi során, tegyük el a táskánkba. A játék és egymás öröméért veszünk részt a gyűlésen.
  • Kapcsoljuk ki az őrsi elején az értesítéseket, hogy ne a Messenger pittyegő hangja zavarja meg a játékot. Ezt megelőzően nyugodtan szánjunk időt arra, hogy a leggyakrabban használt alkalmazásaink beállításait közösen is megnézzük, felfedezve, hogyan tudjuk személyre szabni őket.
  • Egyeztessünk a szülőkkel a tech-szabályokról, kérjük meg őket, hogy a gyerekek helyett minket hívjanak sürgős esetben. Erről persze az őrstagok is tudjanak, hogy értsék, miért vesszük fel a telefont őrsi közben, ha csörög.
  • A telefont csak akkor vegyük elő, ha valamilyen célt szolgál, segít megoldani egy feladatot, esetleg módszertani segédeszköz. Erre tovább olvasva kaphatsz tippeket.

 

  1. Vegyük figyelembe a korosztályos szempontokat!

Az internethasználási szokások nagyban eltérnek az egyes korosztályok között, erre ügyeljünk a szabályok megalkotása során. Egy kiscserkész őrsben még lehet, hogy a társaság felének nincs telefonja, éppen ezért nagy csodálat övezi azt, akinek már van. Beszélgessünk róla közösen, de csak fixen meghatározott időt szánjunk rá. Egy cserkész korosztályú őrsnél lehet közös célkitűzésként kezelni az őrsi telefonhasználatot, vagy akár kihívást alkotni belőle. Ugyanakkor a rover korosztály a mindennapjainak jelentős részét tölti már állandó online jelenlétben, így esetükben „social 5 percet” tartani ugyanúgy célravezető lehet, mint a másik irányból közelíteni a történetet, és inkább azt hangsúlyozni, mikor végzünk olyan tevékenységet, amit semmiképpen sem szeretnénk, ha megzavarnának a kütyük.

 

  1. Ne feledjük a példamutatás jelentőségét!

„A vezetés elsősorban példa” – ismételgetjük rendszeresen. De vajon csak mantraszerűen mondogatod, vagy figyelembe is veszed, amikor döntéseket hozol? Mit lát tőled az őrsöd? Még veszettül gépelsz, mikor megjönnek az őrsire? Végigpörgeted az Insta feeded, amíg ők egy feladaton dolgoznak? Az az első dolgod az őrsi után, hogy csekkolod az értesítéseket? A telefonodon méred az időt? Minden őrsin lőttök egy selfie-t? És mit lát az őrsi összejöveteleken kívül? Mit posztolsz? Hogyan kommunikálsz? Mit osztasz meg?

A felelős okoseszköz-használatról az unalmas prezentációk helyett példamutatással győzheted meg leginkább az őrsödet.

  • Beszélgessetek a te felhasználói szokásaidról: milyen appokat használsz, mennyi időt töltesz a telefonodon, gépeden, milyen oldalakat böngészel, mit tanulsz ezekből.
  • Hogyan használják ők az eszközeiket? Mit éreznek, amikor nem nyúlhatnak a telefonjuk után? Mennyi ideig bírják ki, hogy ne nézzenek a képernyőre?
  • Mit látnak otthon? Vannak-e, és ha igen, milyen netezési szabályok vonatkoznak rájuk családon belül?

 

  1. Használjuk célravezetően az okoseszközeinket!

A világ és az, ahogyan élünk benne, rohamosan változik. Tájolóval megmondani, merre van észak, és térképen meghatározni a helyes útirányt nagyon menő, de hacsak nincs nálad rendszeresen a két ehhez szükséges eszköz, teljességgel fölösleges. 

Cserkész körökben gyakran már-már szentelt vízzel védekezünk a Google Maps és társai ellen, pedig tegye fel a kezét, aki elsőként nem ezt nyitja meg a telefonján, ha eltéved. Sose merült még fel bennem a Börzsöny közepén, hogy a tájoló applikációmat kapjam elő, ha nem tudnám, merre kell menni. És ez teljesen oké! 

Nem önigazolni akarom magamat, hanem emlékeztetni titeket arra, mit is tanítunk a gyerekeinknek: megfelelő eszközt megfelelő célra használni. Számomra pedig az a legmegfelelőbb, amivel a legrövidebb idő alatt pozitív eredményt tudok elérni. Kikeresni egy sárga virágú növényt a növényhatározóból, vagy befotózni a növényfelismerő alkalmazással, és pillanatokon belül megkapni a biztosabb eredményt? Egyértelműen a másodikra szavazok! Nyilván vannak körülmények, amikor az egyik vagy másik megoldás nem lehetséges, ezektől most azonban tekintsünk el, és nézzünk egy listát alternatív megoldásokról egy-egy őrsi gyűléshez.

 

Tájékozódáshoz

  • Google Maps 
  • Természetjáró, a túratervező – Ha Magyarországon készültök túrázni, érdemes letölteni ezt az appot, útvonalakat, térképet, látnivalókat és szállást is ajánl.
  • Hiking Slovakia - Az előző program szlovákiai verziója.

 

Csillagászatra

  • Star Walk 2 Free - Az AR (augmented reality, azaz kiterjesztett valóság) az, ami igazán kiemelkedővé teszi ezt az appot. Irányítsd a kijelzőt az égbolt felé, az app automatikusan betájolja és kirajzolja a látható csillagképeket. Képes felismerni a műholdakat és csillagrajokat is.

 

Bábozáshoz

  • Nature Sound – Ha igazán élethűvé akarsz tenni egy bábjelenetet, figyelned kell a történetben keletkező hangokra is. Ezzel az alkalmazással a víz csobogása, a levelek susogása, erdei állatok hangjai és még sok-sok más kelthető életre.
  • Elemlámpa – Minden okostelefon beépített eleme egy elemlámpa. Ha árnyjátékot játszanál az őrsödnek, és nincs kéznél egy lámpa, nyugodtan hagyatkozz a telefonodra.

 

Növény- és állatismeret

  • Madárhatározó – Az alkalmazás a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület jóvoltából készült, így nem kell azon gondolkodnod, vajon melyik angol kifejezés lehet a búbosbanka. A madárlexikonon felül játékok is rendelkezésre állnak benne, így akár az őrsöd tudását is tesztelheted vele túra során.
  • PlantSnap – Fénykép alapján felismeri a növényt, azonban sajnos csak angol és latin megnevezést ajánl, viszont a latin alapján már könnyen megtaláljuk a magyar elnevezést is.
  • Gyógynövények – Magyar nyelven is elérhető lexikon, képfelismerésre viszont nem képes. Viszont ha a PlantSnap alapján már megvan a latin elnevezés, ebben könnyedén kikeresheted a magyar megfelelőjét.

 

Csomózáshoz

  • How to Tie Knots – Az app angolul sorolja fel a csomókat, viszont a számunkra érdekesekhez itt egy gyors kisokos: Reef knot - egyszerű kettős, Sheep shank - kötélrövidítő, Fisherman’s knot - halászcsomó, Constrictor knot - szorító nyolcas, Bowline knot - egykezes mentőcsomó, Sheet band - kofacsomó. A kiválasztott csomót lépésről lépésre megköthetitek az alkalmazás segítségével.

 

Kódoláshoz

  • Magyar Rovásírás – a program ABC-t, fordítót, jegyzeteket és gyakorlási lehetőséget is kínál, a billentyűzetedet át tudod váltani rovás ABC-re, így már csak a megszokás is segítségedre lehet a gyors tanulásban.
  • Morse Code Converter – bár a program angol, az ABC egységes, így nyugodtan tudod használni. Beépített funkcióként el tudod egyből fényjelezni a beírt kódsort, illetve akár rezgéssel vagy hanggal is lejátszani. Ha már van Google fordító telepítve az eszközödre, akkor a Morse appot kiegészítőként fel tudod rakni és fordítóként használni.