Tábori kisokos őrsvezetőknek

Profile picture for user lelkes.boroka Lelkes Boróka | 2024. június 20.
Minden gyermek egyedi és minden őrsi dinamika más és más. Az alábbiakban néhány hasznos tippet olvashattok, amit jó lett volna tudni kezdő őrsvezetőként az első cserkésztábor előtt.

Kivétel nélkül az összes őrsvezető életében meghatározó élmény, amikor először táborozik az őrsével. Minden gyermek egyedi és minden őrsi dinamika más és más. Az alábbiakban néhány hasznos tippet olvashattok, amit jó lett volna tudni kezdő őrsvezetőként az első cserkésztábor előtt.

  1. Szánj időt az őrsöd megismerésére

„Dehát ismerem a saját őrsömet!”- gondolhatnánk. Ez természetesen igaz, viszont a cserkésztábor egy nagyon specifikus környezet, ami kimozdítja őrstagjainkat a komfortzónájukból. A tábor első napján érdemes megismerni a ránk bízott gyerekek előzetes tapasztalatait és elképzeléseit a sátorozásról, a hálózsákban alvásról, a nomád stílusú táborozásról. Biztosan lesz olyan képzetük, amit finoman helyre kell igazítanunk, de egy ilyen beszélgetés hozzásegít ahhoz, hogy egy tisztább képet kapjunk a gyerekek hozzáállásáról a tábor egyes aspektusaihoz.

  1. A lényeg az apróságokban rejlik

A tábor egyik első mozzanatai közé tartozik, hogy a táborparancsnok ismerteti a szabályokat, kijelöli a tábor erkölcsi és fizikai határait és bemutatja a tábor területén található építményeket. Őrsvezetőként ránk is egy hasonló feladat vár a tábor elején. A második cserkésztáborunk után már automatikusan tudjuk, hogy a pöcét a sátor mögött szokás kialakítani és a cipőinket sosem hagyjuk kint éjszakára a sátor előtt. Egy első táborozónak viszont ezek és az ehhez hasonló dolgok mind-mind újdonságot jelentenek. Őrsvezetőként a mi feladatunk ezeknek az apró szabályoknak az ismertetése. Számos kellemetlenséget megelőzhetünk, ha előre gondolkodunk.

  1. Az a bizonyos hatodik nap

Egy tíz napos cserkésztábor során a táborozók és a vezetők is a hatodik napon érik el az úgynevezett mélypontot. Ekkorra a többség elfárad, a gyerekek hamarabb belevihetőbbek a csínytevésekbe. Ilyenkor őrsvezetőként érdemes felkészülni arra, hogy a szokásosnál is több konfliktust és nyűgösséget kell oldanunk a nap folyamán. Maradjunk türelmesek és motiváltak. Legyünk megértőek az őrstagjainkkal és biztassuk őket, hogy „holnap jobb lesz!”- és valahogy a hetedik nap mindig jobb.

  1. Kígyónak lábsó, madaraknak fogsor…

Őrsvezetőként az ember egy kicsit anyuka/apuka, pszichológus és barát is egyben. A cserkésztáborban ez hatványozottan igaz. Őrstagjaink minden apró cseprő dologgal minket keresnek és megoldást várnak. Ezek a dolgok sokszor jelentéktelennek tűnhetnek számunkra, de fontos, hogy kellő érzékenységgel kezeljük őket. Odafigyeléssel hallgassuk meg a felmerülő problémákat és legjobb tudásunk szerint próbáljunk segíteni. Egy anyukája után zokogó gyereket nem biztos, hogy meg tudunk nyugtatni azzal, hogy már csak három nap van hátra a táborból, de például meg tudjuk beszélni a táborparancsnokkal azt, hogy ha a gyerek levelet ír az anyukájának a tábori postán, azt valamilyen úton módon eljuttatjuk hozzá. 

  1. Nem szégyen kérdezni és segítséget kérni

Amikor először visszük cserkésztáborba az őrsünket, számos olyan dolog felmerül, ami minket is kihívások elé állít. Ha elakadunk, elcsüggedünk, nem szégyen segítséget vagy tanácsot kérni. Nem kudarc, ha egy-egy problémát az őrsben egy törzstag vagy egy tapasztaltabb őrsvezető old meg. Fontos, hogy mi is töltekezzünk és jól érezzük magunkat a tábor idején. Ha egy szituáció megoldása túlságosan kedvünket szegi, bátran keressük feljebbvalóinkat és a közös megoldási lehetőséget.

  1. A vezetés elsősorban példa

Szerintem ez a mondat nem szorul különösebb magyarázatra. Őrstagjaink a tábor ideje alatt is szüntelenül monitoroznak minket. Ha az őrsvezető pontos az őrstagok is pontosak lesznek, ha az őrsvezető zúgolódik, az őrstagok is zúgolódni fognak, és ha az őrsvezető fél, az őrstagok is félni fognak. Cselekedeteinkben és gondolatainkban is maradjunk hitelesek és hűek a cserkésztörvényekhez.  Nagy felelősség, ha egy vezetőre gyerekeket bíznak, mert Sík Sándor szavaival élve a neveltek a nevelő képére hasonulnak és nevelőnek lenni rettentő felelősség Isten és ember előtt. 

Nagyon sok szép őrsi élményt kívánok a nyári szünetre. Bízom benne, hogy tanácsaim hasznosnak bizonyulnak. Jó táborozást!