Nyári éjjeleink lámpásai

Sütő Zsuzsanna | 2024. június 17.
Az éjszakai égbolton egymáshoz közel látszó fényesebb csillagok csoportjait a könnyebb eligazodás érdekében az emberek már évezredekkel korábban emberi vagy isteni lények, állatok vagy tárgyak képével ruházták fel. Ma hivatalosan 88 csillagképet különböztetünk meg. 

A táborban töltött éjszakáknak mindig különleges erejük van. Mikor sötétben állunk a záróceremónián, az esti ima dallama zeng körülöttünk, szeretek felnézni, és beleveszni a sok apró fénypontba az égen, amik sokszor olyan sűrűek, hogy az ember beleveszik a végtelenség érzetébe. 

Az éjszakai égbolton egymáshoz közel látszó fényesebb csillagok csoportjait a könnyebb eligazodás érdekében az emberek már évezredekkel korábban emberi vagy isteni lények, állatok vagy tárgyak képével ruházták fel. Ma hivatalosan 88 csillagképet különböztetünk meg. 

Őseink nem csak gyönyörködés céljából kémlelték az éjszakai eget. A gyűjtögető, majd vadászó közösségek számára fontos volt az év egyes szakaszainak ismerte, ebben szolgált segítségül az évszakonként mindig más csillagképet mutató ég.  A vetés, a termés beérésének, aratásának időpontjait is az súgta meg, az egyes fényes csillagok mikor bukkanak fel először, vagy azok utolsó esti láthatósága. Az égitestek láthatósága az év során mintegy természetes naptárként szerepelt. És persze, ne feledjük a csillagok által való tájékozódást, amely a tengerészeknek és persze nekünk, cserkészeknek is nagy segítség. 

Hogy idén nyáron ne csak ámulatba ejtve dőljünk hanyatt a csillagos ég alatt, összegyűjtöttünk néhány fontos égitestet, csillagképet, amelyet megkereshettek majd a táborban. Kezdjük is a legismertebbekkel!

Esthajnalcsillag

Ez a csillag voltaképpen maga a Vénusz bolygó. Az egyik legfényesebb égitest, lentről nézve a többinél jóval nagyobbnak tűnik, így könnyen kiszúrható. Napnyugtakor a legkorábban tűnik fel a nyugati-, s hajnalban a legtovább látható a keleti égbolton. Sok népdalunkban is hallhatjuk, mint vacsoracsillag, vagy hajnalcsillag. 

Nagy Göncöl (Ursa Maior)

_
(forrás: internet)

Valójában a Nagy Göncöl a Nagy Medve csillagkép egy része, pontosabban a 7 legfényesebb csillaga (a medve hátsó része és farka).  A medve csillagkép hátsó lábait alkotó csillagok nem láthatóak egész évben, ellenben a Nagy Göncöllel, amely cirkumpoláris, azaz sohasem kerül a horizont alá, tehát mindig látható az éjszakai égbolton.

A magyar legenda szerint Göncöl egy híres, csodatevő táltos volt, aki az emberek között járva gyógyított, sőt az állatokkal, növényekkel is tudott beszélni. Egyszer azonban szekerének rúdja eltörött, de az emberek nem voltak hajlandóak neki segíteni. Így hát mérgében a szekérrel együtt az égbe repült. 

Kis Göncöl (Ursa Minor) és Sarkcsillag (Polaris)

A Nagy Göncöl felett lehet rábukkanni a Kis Göncölre, amely szintén hét csillagból áll, a legfényesebb a rúdjának utolsó csillaga, a Sarkcsillag. A Sarkcsillag Szlovákiából nézve szintén cirkumpoláris, és bár fényessége folyamatosan változik, mindig látható, épp ezért fontos pontja az esti tájékozódásnak. Az északi égi pólus közelében helyezkedik el, a többi csillaggal ellentétben mindig pontosan ugyanott marad, így biztos éjjeli iránytűként mutatja nekünk az északi irányt. Ha épp nem találod a Kis Göncölt, akkor a Nagy Göncöl csillagkép hátsó két csillagát gondolatban kösd össze, és távolságukat ötször mérd fel képzeletben a két csillagot összekötő meghosszabbított egyenesre, és máris megvan a Sarkcsillag. 

Cassiopeia

Kassziopeia királyné a görög mitológiában Képheusz király felesége volt, aki oly hiú volt, hogy még a nimfáknál is szebbnek vélte magát, ezért az istenek megharagudtak rá. Ha a Kis Göncöltől északi irányban indul el a tekintetünk, a Sarkcsillaghoz jutunk, attól kicsit keletre lesz a dupla W-t formáló Cassiopeia, amely az év minden szakaszában látható.

Nagy Nyári Háromszög

_
(forrás: internet)

Ez talán nyáron a legfeltűnőbb csillagalakzat: az égbolt három csillagából álló háromszög, amelyek igazán fényesek, ezért az alakzat megtalálása meglehetősen egyszerű. Egy nyári késő estén álljunk ki az ég alá és nézzünk pont a fejünk felé (a zenitbe) és itt látni fogunk egy, a környezetétől jóval fényesebb, kékesfehér csillagot, a Vegát, amely a nyári égbolt legfényesebb csillaga. Ez a háromszög egyik alkotóeleme, illetve a Lant csillagkép legfényesebb tagja. Innen elindulva délkeleti irányába lefelé nem sokára meglátjuk az Altair-t, a második csillagot, amely pedig egyébként a Sas csillagkép egyik alkotóeleme. A harmadik csillag megtalálásához induljunk el a Vegától északkelet felé a Cassiopeia csillagkép irányába, hamarosan egy némileg halványabb, de hasonlóan kékesfehér csillagot találunk: ez a Deneb, amely a Hattyú csillagkép része. 

Hattyú (Cygnus)

A nyáréjszakák északi részének egyik legszebb csillagképe a Tejút előtt széttárt szárnyakkal repülő Hattyú. A csillagok egy nagy keresztet formáznak, így néha Északi keresztnek is nevezik: a kereszt "feje" a Hattyú "farka", a Hattyú "feje" pedig a kereszt "lába". Legjobban augusztusban és szeptemberben látható az északi égbolton. Mivel a tejútrendszeren foglalja el a helyét, így a Hattyúban több csillaghalmaz és csillagköd is megtalálható. 

Lant (Lyra)

A Líra csillagkép az északi féltekén tavasztól őszig látható. Könnyen megtalálható, hisz ahogy fentebb olvashattad, az égbolt legfényesebb csillaga, a Vega is a része. Tőle kicsit délebbre tekintünk, és meglátunk négy, körülbelül egyforma fényességű, de nem túl világosnak tűnő csillagból álló paralelogrammát fedezhetünk fel. Ezek alkotják a lant testét, a Vega pedig a fogantyújaként szolgál.

Sas (Aquila)

Szintén a tejút ívén helyezkedik el, február végén hajnalban kel, júliusban éjfélkor delel, majd decemberben eltűnik. Legfényesebb csillaga a már említett Altair. Egyik magyar monda szerint szerint az Altair a Cigány vagy maga Szent Péter, aki a Szérűről (Tejút) szalmát lopott. A Csősz, vagyis Vega meglátta, és megpróbálta elkapni. A tolvaj a lovak közé vágott, olyannyira, hogy a suhanó szekérről szétszóródott a szalma, ebből lett a Tejút. 

Hosszú lapokon keresztül folytathatnám még a felsorolást, hiszen a nyári égbolt csodálatos dolgokat rejteget. Idén a táborban próbáljatok úgy elmélyülni benne, hogy felfedezitek az ismert alakzatokat. Sok-sok applikáció segít az égbolt feltérképezésében is, így akár egy esti őrsi sátorozás alkalmával még többet is megtudhattok a csillagos ég rejtelmeiről. Tiszta égboltot és jó szórakozást kívánunk Nektek ehhez!

 

Forrás:

https://www.csillagaszat.hu/csilltort/egyetemes-csillagaszattortenet/egyetemes-csillagkepek-es-csillagnevek/a-csillagos-eg-kepeskonyve/

https://svabhegyicsillagvizsgalo.hu/hirek/blog/minden-egy-helyen-a-nyari-csillagkepek

https://www.jachtnavigator.hu/szkippertippek/nagy-nyari-haromszog/

https://femina.hu/terasz/csillagkepek/

https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Lexikonok-a-magyar-nyelv-ertelmezo-szotara-1BE8B/e-e-2529E/esthajnalcsillag-289B7/