- Biztos észrevetted már, hogy sokszor aprócska praktikák is megkönnyítik az életünket, elég csak egy pici kreativitás. Hisz a cserkész egyik legfőbb erénye, hogy leleményes!
Tudtad, hogy számos módon ki lehet nyitni egy konzervdobozt, még akkor is, ha épp nincs nálad konzervnyitó?
Elég csak egy kő- vagy betonfelület hozzá illetve egy kés. A doboz tetejét csúsztasd oda-vissza végig a beton- vagy kőlapon. Amikor úgy látod, hogy egy kis nedvesség jelenik meg, hagyd abba a dörzsölést és fordítsd meg a dobozt. Fogj egy erős kést vagy más hasonló eszköz, hogy felfeszítsd a doboz tetejét. A dörzsölés hatására a doboz teteje elvékonyodik és kilyukad, így a kést be tudod csúsztatni a doboz teteje alá, majd leemelni róla.
Tudod, hogy miért kell széthajtva tárolni a hálózsákot, és miért fontos ez a sátraknál is?
Biztos hallottad már, hogy nem jó az, ha a hálózsákot összecsavarva tesszük bele a zsákjába, valamint azt is, hogy otthon szétterítve érdemes tárolni. Ha a hálózsákodat mindig ugyanúgy csavarod össze, a töltetet folyton egy ponton töröd meg, így az veszít a hőszigetelő képességéből valamint sérülhet a vízálló bevonata is. Éppen ezért az a leghatékonyab, ha csak belegyömöszölöd a zsákjába. És még gyorsabb is!
A legjobb mód a tárolásra az, ha kiteríted az ágyad alá, vagy szekrény tetejére. Ha erre nincs lehetőség, kapj elő egy vállfát, akaszd rá és tedd be a szekrényedbe. Ilyen esetben is érdemes 1-2 hetente megmozgatni, hogy ne mindig ugyanott törjön az anyag. Ha végképp nincs ilyenre lehetőséged otthon, akkor vegyél elő egy nagyobb, lélegző anyagú zsákot (pl. pamut) és tárold abban. Legalább háromhavonta vedd ki belőle egy napra, rázd fel egy kicsit, hogy átlevegőzzön.
A sátor lebontásakor szintén hasonló a helyzet: óvakodj attól, hogy mindig ugyanott hajtsd meg! Az ismétlődő hajtás mentén hamarabb tönkre megy az anyag, de legfőképpen, a vízálló bevonat. A legjobb, ha a sátrat is csak belegyömöszöljük a tokjába!
Tudtad, hogy nem mindegy, hol tárolod a becsomagolt sátradat?
Az természetes, hogy száraz, hűvös helyen tartjuk. Viszont figyelj arra, hogy ne tedd betonpadlóra, mert a betonba kevert anyagok maró hatásúak és hosszútávon a kipárolgással tönkreteszik a sátorbevonatot. A száraz, hűvös hely megóvja a páralecsapódástól és berohadástól. Ugyanezért ne hagyjuk a kocsiban sokáig vagy tűző napon, mert a magas hőmérséklet szintén roncsolja a bevonatokat!
Forrás: http://tulelniatermeszetben.blog.hu/2010/08/02/sator_8#ixzz5DsttYxq6