Csapataink: 10. sz. Szent György cserkészcsapat - Dunaszerdahely

SZMCS | 2025. február 25.
Az elkövetkezendő időszakban egyesével fogjuk bemutatni szövetségünk csapatait. A következő csapat nem más, mint az 10. sz. Szent György cserkészcsapat Dunaszerdahelyről.

1990-ben újraéledt Felvidéken is a cserkészmozgalom. Az elsők között alakult meg cserkészcsapatunk is. A cserkészmunka már előbb elkezdődött 1990-ben, először vezetők, majd később cserkészek toborzásával. Csapatunk megalakulására és az első cserkészek fogadalomtételére 1991. június 16-án került sor Dunaszerdahely város római katolikus temploma előtt. Az alakuló csapat Szent Györgyről, a cserkészek és városunk védőszentjéről kapta nevét. A szövetségi sorban a 10. alakuló csapat voltunk. 

Napjainkban csapatunkban 4 őrs működik, kiscserkésztől a rover korosztályig. 

A cserkészév során számos hagyományos programot szervezünk, amelyek fontos pillérei közösségünk életének. Az csapatprogramok sorát a farsangi mulatsággal szoktuk indítani. A nagyböjti lelkinapok már a csendesebb, elmélyültebb pillanatokról szólnak, amikor közösen készülünk fel húsvét szent ünnepére, erősítve lelki és közösségi kapcsolatainkat. Az év fénypontja kétségkívül a csapattábor. A természetben együtt éljük meg a közösség erejét, legyen szó tábortűz melletti éneklésről, napközbeni kihívásokról, portyákról vagy a fogadalomtétel megható pillanatairól. Ősszel, mindenszentek tájékán tisztelettel adózunk elhunyt cserkésztársaink és szeretteink emléke előtt. Az év zárásaként a Cserkész Mikulás és a karácsonyi ünnepség varázsol ünnepi hangulatot közösségünkbe, játékokkal, énekléssel és szívből jövő ajándékokkal. Vezetőink a

_
(forrás: csp)

rendszeres megbeszéléseken kívül évente kétszer törzsi programokat is szerveznek, ezzel is erősítve a vezetők közösségét. A felsorolt programokon túl rendszeresen részt veszünk Dunaszerdahely városi rendezvényein, társasjátékesteket szervezünk, valamint felnőtteknek szóló beszélgetéseket tartunk. Programjaink nemcsak élményeket nyújtanak, hanem a közösségi összetartozást, az egymás iránti tiszteletet és a cserkészszellemet is erősítik, amelyek a csapatunk alapkövei.

„Cserkész nem az egyenruha felvételével, nem is a gyakorlati ügyességek elsajátítása által leszel. A törvények szerinti élet a cserkész ismertető jele. A cserkészet életforma. A fogadalom letétele ennek az életformának vállalását jelenti. Igaz, az is lehet becsületes és tiszta, aki nem cserkész. Ez egyszerűen kötelesség. A cserkész azonban emberebb ember, jobb ember, krisztusi ember akar lenni. Ezért külön fogadalommal, férfias ígérettel kötelezi magát a cserkésztörvények megtartására.“ - részlet Ajpek Gabriella 1991. június 16-án elhangzott ünnepi beszédéből. 

Büszkék vagyunk arra, hogy több mint 30 éve őrizzük a cserkészmozgalom szellemiségét és hogy generációkat neveltünk és nevelünk arra, hogy tiszteljék gyökereiket, magyarságukat, a természetet, a közösséget és ezáltal emberebb emberekké váljanak. Továbbra is szeretnénk hidat építeni a múlt és a jövő között,  Wass Albert szavaival élve „beleépítjük mindazt, amit a múltból a jövendőbe átvinni érdemes”. Szeretnénk, ha csapatunk által minél több fiatal megtapasztalná az összetartozás erejét és tovább vinné ezt a szellemiséget a saját életében is. 

(A megjelent szövegeket és fényképeket a csapatparancsnokok szolgáltatták nekünk.)