- Több millió cserkész él a földön, a világ minden táján, és mind-mind különbözik valamiben. Azonban elég egy kicsit utánajárnunk más szövetségek működésének, hogy apró, de érdekes eltéréseket véljünk felfedezni.
Ha bárkit megkérdeznék a világon, mi jut eszébe a cserkészetről, valószínűleg azt mondaná, hogy tüzet raknak, énekelgetnek, sátorban alszanak. Végülis általánosságban ez a megállapítás nincs is olyan messze az igazságtól, cseh cserkésztestvéreink azonban ezen is csavartak egyet a helyzeten.
Nyaranta ugyanúgy, mint mi, táborokba járnak, viszont a tábor időtartama valamivel hosszabb. Legtöbbször 2-3 hétig tart, helyenként azonban akár négy hetes is lehet.
A hátukon fa deszkákkal vágnak neki a tábornak, amiket a sátraik alá helyeznek el, egyfajta tárolóhellyel ellátva a sátrat.
Ezt a módszert egy cseh felderítő, Anthony Benjamin Svojsík találta fel. Minden ilyen sátorban két ember fér el, állítólag ők is csak szűkösen, éppen ezért a teljes felszerelésüknek a sátor alatti tárolóhelyen kell lennie. A tárolóhely felett a vitorlák találhatók, melyek szépen egymásra hajlanak. Ennek köszönhetően a sátor egy az egyben úgy néz ki, mint egy ház.
A cseh cserkészszövetség, Junák-Český skaut z.s rengeteg rendezvényt szervez a cseh cserkészek számára. Az egyik leghíresebb a „Svojsvikův závod“, ahol a fiatal cserkészek őrsökben mérik össze képességeiket, állomásokon és akadályokon átküzdve magukat. Több körből áll a verseny, aminek végén a legjobbak az országos fordulóba jutnak be, a legügyesebb csapat pedig megszerzi az első helyet.
Második legnagyobb cserkészakciójuk az “ObRok”, amit a 15 éven felüli cserkészek számára rendeznek meg kétévente.
A cserkészév hozzánk hasonlóan őrsikkel, csapatakrendezvényekkel és szövetségi eseményekkel tarkított. Tőlünk eltérően azonban csapatakciókat 14 naponta tartanak, illetve minden hónapban részt vesznek egy kisebb, pár napos kiránduláson.
A korosztályokat a következő csoportokba osztják:
- „Benjamínci“ – az óvodások 7 éves korig, nyakkendőjük rózsaszín
- „Vlčatá“ (fiúk), „Svetlušky“ (lányok) – 7-től 11 éves korig, nyakkendőjük sárga
- „Skauti“ (fiúk), „Skautky“ (lányok) – 12-től 15 éves korig, nyakkendőjük innentől kezdve barna, pont úgy, mint nálunk a zöld.
- „Roveři“ (roverek) – 15-től 25 éves korig.
- „Old skauts“ (öregcserkészek) – 25 év felettiek.
Ha kedvet kaptál, tanítsd meg a következő cseh cserkészjátékot a csapatodnak egy csapatrendezvény alkalmával:
A fiúk körbeállják a lányokat míg a lányok nagyon szorosan és erősen összekapaszkodnak, majd leülnek. Ha elhangzik a START szó, a fiúknak minden erejüket latba vetve szét kell szedjék a lányokat egytől egyig. Ha már elengedte az egyik lány a társa kezét, azt már nem rakhatja vissza, nem foghatja meg újra egyik lány kezét sem. Próbáljátok meg, sikerül-e fix időn belül is teljesíteni a feladatot. Azonban ne felejtsetek el játék közben sem figyelni a társaitokra!
Gondold végig, hogy ha tehetnéd, melyik országban próbálnád ki a cserkészetet és miért?
Tudtad, hogy külföldi cserkészrendezvényeken is részt vehetsz? Keresd fel szövetségünk Külügyi Bizottságát, hátha pont az általad kiválasztott országban is szerveznek nemzetközi cserkészrendezvényt.