- Valószínűleg te is sokszor hallottad már a fenti elterjedt közmondást, vagy legalábbis az első felét. Bármit is csinálsz, ha jól akarod azt csinálni, gyakorolni kell. Na de kinek van manapság arra ideje, hogy mindent jól begyakoroljon? Igen, az időbeosztást is gyakorolni kell.
Nekünk cserkészeknek most jött el az időnk, itt van a nyár, a táborok, a túrák, a kirándulások ideje. Te se maradj le, menj ki a többiekkel, érezd jól magad és gyakorolj valamit. A mondás is biztat, a gyakorlat teszi a mestert, de a cserkészt is.
A legutóbbi számban a sátorállításról és a körletépítésről volt szó. Az első táborozás során ezek lassan és nehezen mennek, igyekszel meglesni a jó technikákat a szomszédoktól, az idősebbektől. Egy-két év múlva már elhangzanak az őrsben a „tavaly is így csináltuk, és jó volt” vagy a „hiszen megbeszéltük múltkor, hogy már soha nem fogjuk úgy csinálni” mondatok. Ahogy egyre több a tapasztalat az őrsben, úgy egyre jobban megy a munka is. Az alapszabályok azonban nem változnak. A sátorhelyet időben, még világosban ki kell választani, hogy az biztonságos és kényelmes is legyen. Ha ez megvan, az első a sátor és az árok, hogy felszerelés és a lakók védve legyenek. Ezután következik minden más.
Vigyázz, még a jól felállított sátor is beázhat, ha rosszul használod. A régebbi, vászon anyagú sátor ponyvájával ne érintkezzen semmi, mert az érintkezés helyén a ponyva beázik. Az újabb sátrak ponyváin éjszaka kicsapódik a benti nedvesség, ezért ezekben se pakoljunk közvetlenül a falakhoz. A sátrakhoz még egy nagyon fontos szabály fűződik: a táborozás végén csak tisztán és teljesen szárazon pakold el őket. Ha ez nem lehetséges, hazaérkezés után otthon állítsd fel a sátrat, hogy mielőbb megszáradjon, és csak ezután pakold el.
Egy másik nagyon fontos és nagyon sok gyakorlást igénylő dolog a tűzrakás. Cserkésztáborban napi szinten tüzet kell rakni, és ne csak a tábortűzre gondolj, hanem munkatüzekre is, például a konyhán. A tűzbiztonsági szabályokon túl még sokféle szabály és módszer létezik, hogy mindig a körülményeknek és az elvárásoknak megfelelő tüzet tudjunk rakni, tehát ez egyáltalán nem egyszerű feladat, ezért itt csak alapelveket írok most le.
- A tűz magját csak teljesen száraz gyújtósból rakd. Ha eső után vagy nedves környezetben raksz tüzet, akkor kapard le a vékony ágak kérgét, a belső rész szárazabb. Még jobb, ha vastagabb darabokból hasítasz, faragsz gyújtóst. Legjobb anyagok a száraz fenyőágak, a nyírfakéreg, akác, levegőben levő, valamin fönnakadt száraz ágak.
- Semmiképp ne használj avart, ezzel elfojtod a tüzet. Ha megvan a megfelelő mennyiségű gyújtós és a többi tűzifa is, nekiláthatsz a tűzrakásnak.
- A magot érdemes kicsit felemelni, így több levegőt kap és könnyebben lángra lobban. Miközben egyre vastagabb darabokat raksz a készülő tüzedre, ügyelj, hogy hagyj ezekkel arányosan lyukakat is, amelyeken keresztül áramlik majd a levegő, mert levegő nélkül nincsen tűz.
- Ha tüzet raksz, ne siess, gondold át, és szépen, odafigyelve rakd meg. Egy hirtelen összedobott tűzzel csak küszködni fogsz.
A tűzrakás menete és a tűz táplálása is a tűz típusától, céljától függ. Az ünnepi tábortűz szépen mutat, elegendő fényt ad és meghitt hangulatot teremt. Egy konyhai munkatűz esetében sokkal fontosabb, hogy egyenletesen égjen, elegendő hőt adjon, szükség esetén tudjuk valamennyire szabályozni.
Ha nagy lángokat, sok fényerőt szeretnénk elérni, jól időzítve dobjunk a tűzre rőzsecsomagot, vékonyabb ágakat, ezek nagy lánggal, gyorsan elégnek.
A tűz megtartására a nagyobb hasábok megfelelőek, ezek csak kis lánggal, fokozatosan, egyenletesen égnek.
Tüzeidhez mindig száraz fát használj, csak ez fog jól égni, és a konyhai tüzeknél különösen ügyelj a jó minőségű tűzifára, hiszen élelmiszerrel dolgozol fölötte. Még ha néha vonzó is lehet, hogy jó nagy tüzet rakj, hacsak nincs rá okod, ne tégy így. Fölöslegesen ne égess el több fát, mint szükséges, és ne hozz létre nagyobb veszélyforrást.
Szeretnél valami többet tanulni, megmutatni, mi van benned, szeretnél közben jól szórakozni, esetleg már most arra készülsz, hogy őrsöddel megnyerd a következő Bakancspróbát? Akkor irány a természet! Menj ki, élvezd a nyarat, gyakorolj és fejleszd magad!