- Ahogy egyre nagyobb lépésekkel araszolunk kifelé a nyárból egyenesen a hűs őszi napokra, a testünk akarva-akaratlanul is éreztetheti velünk, hogy elmúltak a jó idők, ideje elkezdenünk feltölteni vitaminforrásainkat.
Ahogy egyre nagyobb lépésekkel araszolunk kifelé a nyárból egyenesen a hűs őszi napokra, a testünk akarva-akaratlanul is éreztetheti velünk, hogy elmúltak a jó idők, ideje elkezdenünk feltölteni vitaminforrásainkat. Ehhez pedig nem is kell vagyonokat elköltenünk gyógyszertárakban kapható vitaminokra, elég, ha csak odafigyelünk arra, milyen ételt viszünk be a szervezetünkbe.
Ugyan sokan nem gondolnák, de ahhoz, hogy vitamindúsan étkezzünk, nem kell egzotikus, vitaminbombának kikiáltott gyümölcsök után néznünk, elég, ha egyszerűen csak kimegyünk a kertbe, vagy az általunk ismert egyszerű gyümölcsöket, zöldségeket vásároljuk meg.
Alma
Ismerjük a mondást: „Minden nap egy alma az orvost távol tartja”. De talán sokszor lebecsüljük ezt a könnyen beszerezhető és finom gyümölcsöt. Nem mondhatjuk ugyan, hogy több vitamint tartalmaz, mint más gyümölcsök, például A-vitamint, B-komplex vitaminokat és C-vitamint, mégis a benne megtalálható ásványi anyagoknak köszönhetően nagyon jó hatással van az emésztésre.
Körte
A körtét Homérosz egyenesen az istenek ajándékának nevezte. Rengeteg jótékony összetevő található benne, többek közt A-, B1-, B2- és C-vitamin. Ezen felül jelentős vas-, kalcium-, magnézium- és káliumtartalommal is bír. A benne található rostok segítik az emésztést és a belek normál működését.
Szilva
A szilva az egyik leghatékonyabb természetes hashajtó, ugyanakkor ártalmatlan és nagyon finom is. Magas A-, B- és C-vitaminforrás, ezen felül gazdag olyan ásványi anyagokban, mint a magnézium, vas, fluorid és a kálium. Jelentős mennyiségű K-vitamint tartalmaz, ami fontos szerepet játszik a csontok fejlődésében, a véralvadásban és az Alzheimer-kórban szenvedő betegek gyógyításában.
Szőlő
A szőlő egy igencsak gazdag vitaminforrásnak számít. Többek között A-, B1-, B2, C- és K-vitamint is tartalmaz. Ásványianyag-tartalmát nézve gazdag foszforban, vasban, magnéziumban, rézben, cinkben és káliumban. Rengeteg módon védi a szívet és az érrendszert és segíti a vérképzést, így a szőlő fogyasztása kifejezetten javasolt a vérszegénységben szenvedők számára.
Sütőtök
Eme zöldség hallatán mindenkinek az ősz és az azt egyre jellemzőbb Halloween jut eszébe, de talán sokan nem tudjuk, hogy milyen hasznos is a testünk számára. Rengeteg béta-karotint tartalmaz – ez adja narancssárga színét. Ezen kívül gazdag A- és C-vitaminban is. Ha azonban betekintünk a sütőtök belsejébe, megtudhatjuk azt is, hogy a tökmagban található anyagok gyulladásgátló hatásúak, és erősítik a kötőszöveteket és az izmokat is.
Sárgarépa
Sokszor hallhattuk kiskorunkban, hogy ha sok répát eszünk megtanulunk fütyülni, vagy, hogy jobban fogunk tőle látni. Ha fütyülni nem is fogunk tudni, de a testünk nagyon is hálás lesz a bevitt vitaminokért. A répa szinte minden vitamint tartalmaz, amire szükségünk van, többek között A-, B1-, B2-, B6-, C-, E- és K-vitamint. Magas béta-karotin tartalmáról is ismert, amit a testünk A-vitaminná alakít, ami fontos szerepet játszik a látásproblémák megelőzésében, így van alapja a fentebb említett mondásnak is.
Káposzta
A káposzta az egyik legrégebben ismert és termesztett zöldségféle. Manapság is a legelterjedtebb zöldségfélék közé tartozik, fejenként húsz kilogramm az éves fogyasztásunk belőle. Nagyon gazdag vitaminban, különösen C-vitaminban, de K-, B1- és E-vitaminban is. A népi gyógyászatban nemcsak belső panaszokra, mint gyomor, a bélrendszer, a tüdő betegségeinek megelőzése, de például leveleit reumatikus fájdalmak ellen, borogatásra is használhatjuk.
Ezeken a zöldségeken és gyümölcsökön kívül még bőségesen találunk számunkra ízletes és vitamindús fajtákat, így hát törekedjünk arra, hogy ahogy egyre közeleg a tél fogyasszunk bőségesen vitaminokban gazdag ételeket.
Az őrsi foglalkozásokból se maradjanak ki az őszi gyümölcsök:
Készítsetek őrsileg egy gyümölcstálat. Mindenki hozzon valamilyen gyümölcsöt, amit bele tud tenni a tálba. A hozott gyümölcsökről mondjátok el egymásnak, hogy milyen vitamint tartalmaz és miért hasznos az a számunkra. Le is írhatjátok, vagy rajzolhatjátok, hogy jobban megjegyezzétek.