- Az életének egy bizonyos pontján szinte mindenki szed – rövidebb vagy hosszabb ideig –valamilyen táplálékkiegészítő készítményt. Ennek lehet az oka egy téli megfázás, vagy éppen a strandidő előtti fogyókúra. A cél általában az olyan tápanyagok pótlása és kiegészítése, amelyekből a táplálkozás során nem viszünk be eleget.
Az életének egy bizonyos pontján szinte mindenki szed – rövidebb vagy hosszabb ideig – valamilyen táplálékkiegészítő készítményt. Ennek lehet az oka egy téli megfázás, vagy éppen a strandidő előtti fogyókúra. A cél általában az olyan tápanyagok pótlása és kiegészítése, amelyekből a táplálkozás során nem viszünk be eleget.
Még mielőtt fejest ugranánk a témába, három nagyon fontos alapvetést szögezzünk le az étrendkiegészítőkkel kapcsolatban:
- Nem helyettesítik a kiegyensúlyozott étrendet.
- Nem ellensúlyozzák a káros szokásokat (alkohol, mozgáshiány, dohányzás), így nem védenek meg azok következményeitől sem.
- Nem helyettesítik a szakorvosi vizsgálatot és a szükséges gyógyszeres kezelést.
Most, hogy ezt mindenki fejből tudja, nézzünk egy kicsit a mélyére a dolgoknak.
Lehet már tudod, de ismételjünk! Alapvetően mikro- és makrotápanyagokat különböztetünk meg. A mikrotápanyagok a vitaminok, az ásványi anyagok és az élelmi rostok. A makrotápanyagok pedig a fehérjék, a zsírok és a szénhidrátok.
Kezdjük a mikrotápanyagokkal!
A legelterjedtebb étrendkiegészítők mikrotápanyagokból és azok kombinációjából állnak össze. Melyik családban ne kerülne elő influenzaszezonban az 1000 milligramos C-vitamin és multivitamin csomag? A multivitaminok általában meghatározott mennyiségű vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak. Az mindenki számára tudott, hogy a vitaminok és az ásványi anyagok szervezetünk megfelelő működéséhez elengedhetetlenek. Viszont a kockázatok már kevésbé ismertek. A legfőbb kockázatnak a túladagolás lehetőségét tartja a szakirodalom.
Kétféle vitaminkategóriát különböztetünk meg:
- Vízben oldódó vitaminokat (B, C, H, P vitamin)
- Zsírban oldódó vitaminokat (A, D, E vitamin)
A vízben oldódó vitaminokat a szervezet nem tárolja, a felesleg a vizelettel távozik, így a túladagolás veszélye nem áll fenn. Viszont a zsírban oldódó vitaminokat szervezetünk a zsírszövetekben és a májban is képes tárolni, tehát ezek esetében már felmerülhet a túladagolás veszélye. Éppen ezért mindenképpen ügyeljünk arra, hogy az ajánlatott napi adagolást ne lépjük túl, mivel az egyik esetben a túladagolást kockáztatjuk, a másik esetben viszont pusztán pazarlásról beszélünk.
Mi a helyzet a makrotápanyagokkal?
A helyes táplálkozáshoz a változatos étrenden túl elengedhetetlen a megfelelő makrotápanyag-arányok kiválasztása és betartása. Ez viszont nagyban függ attól, hogy éppen fogyni vagy súlyt növelni szeretnénk. És ezzel meg is érkeztünk a táplálékkiegészítők egy másik nagy csoportjához, a fehérjekészítményekhez.
Ha valaki izomtömeget szeretne növelni, vagy épp ellenkezőleg, súlyt szeretne veszíteni, azt a leghatékonyabb módon úgy érheti el, ha a makrotápanyagok bevitelében a fehérje részarányát az átlagos táplálkozáshoz képest megnöveli.
Tekintve mekkora piaci potenciál rejlik ebben, az élelmiszertudósok hosszú évek tudományos munkájával eljutottak oda, hogy különböző élelmiszeripari megoldásokkal tej-, hús- vagy növényi alapanyag felhasználásával az eddig ismertnél sokkal magasabb fehérjetartalmú, és jóval gyorsabb felszívódású étrendkiegészítő termékeket tudnak gyártani. Ezekre az egyik legjobb példa a – számodra is biztos ismert – protein porok, amelyeket shake formájában lehet fogyasztani.
Viszont ebben a témakörben gyakran születnek egymásnak ellentmondó kutatási eredmények, így kiemelten fontos, hogy több forrásból is tájékozódj, mielőtt ilyen típusú kiegészítőt választasz. Szerencsére az EU-n belül szigorú irányelvek szabályozzák az étrendkiegészítőkre vonatkozó előírásokat. Ennek köszönhetően éles határvonal húzódik gyógyszer és táplálékkiegészítő között, illetve a gyártónak minden egészségre vonatkozó állítást is szerepeltetnie kell a csomagoláson.
Álhírek, hoaxok
Számos kutatás bizonyítja az egyes étrendkiegészítők hatékonyságát, de sajnos van, aki visszaél ezzel. Az álhírek korát éljük, és ebből a táplálkozással, gyógyszerekkel és egészséggel kapcsolatos portálok sem maradnak ki. Ha valahol azt olvasod, hogy a megadósizú C-vitamin tabletta, vagy éppen a barackmag gyógyítja a daganatos megbetegedéseket, biztosra veheted, hogy egy ilyen oldalon jársz. Ahogy a cikk elején a harmadik alapszabályban már említettem: semmilyen táplálékkiegszítő nem helyettesíti a szakorvosi vizsgálatot és a szükséges gyógyszeres kezelést.
Összefoglalva, mindennek az alapja a tápanyagokban gazdag és kiegyensúlyozott táplálkozás, a mozgásigény kielégítése és a káros szokásoktól való távol maradás. Ha úgy érzed, izomfejlődés, súlycsökkentés vagy immunrendszer-erősítés miatt érdemes lenne a táplálkozásod étrendkiegészítőkkel is támogatni, akkor mindenképpen tájékozódj, és olvasd el részletesen az adagolásra és felhasználásra vonatkozó javaslatokat.