- Ha beírod a Google-be a „diéta” szót, rengeteg cikket találsz majd, átláthatatlanul. Órákat tölthetsz el a géped előtt, és valószínű, hogy nem is fogod tudni, melyiket válaszd. Csoda tablettákkal, turmixokkal és jól megírt marketingszövegekkel találkozol. A kérdés csak az, hogy melyik a hatásos.
Gondolj bele: ha megalkották volna a tökéletes diétát, ami gyorsan eléri a célját és tartós is, akkor miért találkozunk mindig újabb és újabb szuper alternatívákkal?
Ha megkérdeznél tíz fogyókúrázót, miért szeretne lefogyni, kilencnek biztosan az lenne a válasza, hogy a külső miatt. Sajnos kicsi azon túlsúlyosak aránya, akik belátják, az egészségükkel játszanak. Legtöbbször a kiindulópont tehát a külső, de fontos, hogy tudatosak legyünk, és szem tartsuk előtt azt is, mi jó a szervezetünknek, a testünknek. Mielőtt a legújabb diétába belevágnál, gondold át, hogyan csinálod! Mert lehet változtatni okosan is, méghozzá tartós életmódváltással.
1. tévhit: A változás rövid időn belül is elérhető!
Tipp: Ha fogyni szeretnél, első lépésként fontos, hogy megfogalmazd a célodat. Álmodozni lehet, de a fogyásért meg kell dolgozni. Ne azonnal a fő cél lebegjen a szemed előtt, ami legyen esetünkben például -15 kg. Ha kitartó szeretnél lenni, és ez nem csak egy újabb fellángolás, akkor tűzz ki magad elé részcélokat. Ez lehet például az, hogy hat hét múlva szeretnék eggyel kisebb ruhaméretet hordani, vagy szeretném magam rászoktatni a cukros italok helyett a vízre, vagy elkezdek sportolni és megtalálom azt a mozgásformát, amit örömmel végzek. Ha folyamatosan vannak kis céljaid, amelyeket elérsz, sikerélményekkel gazdagodsz, ez pedig lendületet ad a folytatáshoz.
Gyakori hiba, hogy eredményt akarunk valós cselekvés nélkül. Elvárjuk, hogy amilyen tempóban a plusz kilók felszaladtak, le is menjenek rólunk.
Valóság: Kitartás nélkül nincs eredmény. Lehet bármilyen jól összeállított étrended, lehet szuper edződ: ha nem teszel a célodért nap mint nap, ne számíts nagy eredményre. Tenni kell érte akkor is, amikor fogy a motivációd, és akkor is, amikor hétvégén kicsit elbillent a mérce egy szülinapi bulin. Tudnod kell vasárnap ott folytatni, ahol abbahagytad. Az „ennek a napnak már mindegy” és „majd hétfőtől újra diétázom” mondatok nem visznek előre.
2. tévhit: A kanapén ülve is leadhatod a plusz kilókat!
A bevezetőben említettem a csodát ígérő diétákat. Valóban egészséges és jót tesz neked, ha 5 hét alatt 10 kilótól szabadulsz meg? Tudom, könnyebb elhinni, megvenni és meginni a csodaitalt vagy a tablettát, és a kanapén ülve várni a csodát. Ha a fogyás el is indul – mert miért ne indulna el, ha az addigi napi 2500-3000 kalória helyett, most lehet csak 1200 kalóriát viszel be a szervezetedbe –, nem lesz tartós!
Tipp: Ha egy új csodadiétáról vagy -termékről hallasz, gondold át, hogy ezt tudnád-e egy életen át csinálni. Ha a válasz nem, akkor valószínűleg csak egy újabb kipróbált és sikertelen fogyókúra lesz a listádon. Sajnos a legtöbb, azonnal gyors súlyveszteséget ígérő diéta után a kilók gyorsan vissza is szaladnak. Valljuk be, nem tartható egy életen át a reggeli turmix, vagy a csirke-saláta kombó napi háromszor, sem pedig az este 6 után nem evés.
3. tévhit: Rám nem hat a jojó effektus!
Biztos neked is van olyan ismerősöd, aki folyamatosan diétázik. Kipróbálja a legújabb diétát, lefogy, majd visszatér a régi szokásaihoz, azaz újra tömi magát korlátok nélkül. Ha nem fontos az egészséged, akkor hajrá, ez is járható út. De ha jobban belegondolsz, valószínűleg nem ez tesz majd boldoggá. Egyrészt, bár van sikerélmény, de minden visszajött plusz kiló után ez az érzés kezd kikopni, majd jön a csalódás: „megint nem tudtad tartani a súlyod”. Az önbizalmad ismét csökken, hiszen hiába értél el valamit, ha azt megtartani nem vagy képes. Ilyenkor jönnek a negatív gondolatok, amitől stresszevésbe kezdesz, és egyre mélyebbre kerülsz. Hová akarsz eljutni? Nem csak a testednek, de a pszichédnek sem tesz jót a folyamatos lelki hullámvasút, amit minden diéta során átélsz.
4. tévhit: A kalóriaszámolás a megoldás!
És beszéljünk egy kicsit azokról a híres kalóriákról. Tévhitnek számít, hogy ha a napi energiaszintednek megfelelő kalóriaszámot nem léped túl, akkor fogyni fogsz, bármit is eszel. Persze, van ennek igazság alapja is, hiszen logikus, hogy ha inaktív életet élsz, de sokat eszel, hízni fogsz. Ebből következik, hogy ha a bevitt kalóriát tartósan csökkented, beindul a fogyás. Igen ám, de nem mindegy, hogy miből viszed be a napi kalóriákat! Gondolj csak bele, hogy egy 1500 kalóriás étrend állhatna három tábla csokiból is. Viszont tudjuk, hogy a csoki nem fog túl sok tápanyagot adni a sejtjeidnek, és energiád sem lesz tőle a napi feladatokhoz. Megint oda jutunk, hogy a kulcs a változatos étkezés.
Ha egy pár hétig tartó diéta során nagyon lecsökkented a kalóriabevitelt, akkor az alap anyagcseréd ehhez alkalmazkodik majd. Ez pedig aztán ahhoz az ördögi körhöz vezet, hogy egyre kevesebbet ehetsz csak, hogy megtartsd a súlyod, nem beszélve a fogyásról.
Enni fontos, hiszen ezzel táplálod a szervezeted. És enni szeretünk. Szerintem nincs olyan ember, aki ezt tagadná. Ne vond meg magadtól a táplálékot, de válogasd meg, mit viszel be a szervezetedbe!
Végezetül mi az, amiben hiszek? Ez az egyensúlyi étkezés. Ha a napod/heted 70-80 % -ban odafigyelsz arra, hogy mit eszel, hidd el, hogy belefér a hétvégén a süti vagy a szombat esti pizza. A lehetőség a változásra a te kezedben van! Hinned kell magadban, mert nincs lehetetlen.
És még egy fontos dolog: Ne stresszeld túl! Minden ember más. Adj időt magadnak az új szokások kialakítására és arra, hogy szeresd azt, amit csinálsz. Ha az egész fogyókúra egy nagy stresszfaktor neked, biztos, hogy nem leszel sokáig kitartó. Vidáman, lelkesen és türelmesen kezdj neki, legyen szó bármilyen változásról is.
Tehát, ami a lényeg: Étkezz rendszeresen, változatosan, és iktasd be az életedbe a mozgást!
Légy büszke minden egyes elért eredményedre! Mert ez a tiéd!