- A cserkészet egy élő közösség, ahol számos alkalmunk és lehetőségünk adódik új emberek megismerésére. A nyári cserkésztáborok az új barátságok kialakulásának gyakori színterei. De hogyan is szerezzünk barátokat egy cserkésztáborban?
A barátság egy nagyon meghatározó dolog az emberek életében. A baráti kapcsolatok a támogatás, az elfogadás, az összetartozás, az érzelmi stabilitás érzését adják, és növelik az egyén önbecsülését. Minden embernek szüksége van barátokra és arra, hogy meg is tudja tartani azokat. A cserkészet egy élő közösség, ahol számos alkalmunk és lehetőségünk adódik új emberek megismerésére. A nyári cserkésztáborok az új barátságok kialakulásának gyakori színterei. De hogyan is szerezzünk barátokat egy cserkésztáborban?
- Legyünk nyitottak!
A cserkésztábor egy nagy fergeteg, ahol sok új emberrel találkozhatunk. Ahhoz, hogy megismerhessük őket, nyitottnak kell lennünk. Ne féljünk egy-két szót váltani a számunkra még ismeretlen cserkésztestvéreinkkel. Tegyük meg az első lépést, kezdjük egy mosollyal és egy baráti bemutatkozással. Ha pedig egy még számunkra ismeretlen cserkész jön oda hozzánk, ne rejtőzzünk el előle. Beszélgessünk és adjunk lehetőséget magunknak és a potenciális barátunknak, hogy megismerjük egymást.
- Keressünk hasonlóságokat!
A barátok kiválasztásánál leginkább a hozzánk hasonló emberekhez vonzódunk, azokhoz, akikkel egy rugóra jár az agyunk. Carolyn Parkinson (kaliforniai idegtudós) és kollégái 2018-ban azt kutatták, hogy milyen hasonlóságok fedezhetőek fel a barátok agyműködésében. Az eredmények egyértelműen azt mutatták, hogy a barátok agya nagyon hasonlóan működik: ugyanazok a részletek ragadják meg a figyelmüket, és azok hasonló agyi tevékenységet váltanak ki náluk a megfigyelt területeken. Ebből következtetve a táborban keressünk olyan embereket, akiknek érdeklődési köre és értékrendje megegyezik a miénkkel.
- Legyünk magabiztosak!
Marisa G. Franco barátságkutató TED előadásában arról beszél, hogy miután megismerkedtünk egy új emberrel gyakran hajlamosak vagyunk megtorpanni és azt hinni, hogy az adott személy igazából nem is kedvel minket. „Talán nem vagyok eléggé szerethető? Megbánthattam valamivel?” – ilyen és ehhez hasonló kérdések merülhetnek fel bennünk. Fontos, hogy ismerjük belső értékeinket és bízzunk önmagunkban. Kutatások bizonyítják, ha saját magunkban nem bízunk, akkor ridegebben viselkedünk az újonnan megismert emberekkel, és ez a ridegség akadályozhatja az új barátságok kialakulását. Ha új emberekkel ismerkedünk, higgyük el, hogy kedvelni fognak minket – ez táptalaja lehet az új barátságok kialakulásának. A jelenség neve „elfogadás prófécia” (acceptance prophecy).
- Töltsünk együtt minőségi időt!
Cari Romm amerikai pszichológus 2018-ban publikált munkájában arra kereste a választ, hogy mennyi idő kell ahhoz, hogy barátokat szerezzünk. Kutatásaiból kiderül, hogy 40-60 óra együtt töltött minőségi idő szükséges ahhoz, hogy egy ismeretség barátsággá alakuljon. További 60 óra minőségi időre van szükség ahhoz, hogy szoros barátság alakuljon ki két fél között. Legalább 200 közösen eltöltött óra után jutunk el a „legjobb barát” szintre. Tehát ha új barátokat akarunk szerezni, lehetőség szerint töltsünk együtt minél több időt.
- Na adjuk fel!
Előfordul, hogy miután megismertünk egy új embert, rájövünk, hogy nem pendülünk egy húron. Megeshet, hogy egy-két nap után elfogynak a közös témák, vagy nem alakul ki szoros baráti kapcsolat. Ebben az esetben sem szabad kétségbe esni, az élet megy tovább! Ez is egy természetes folyamat. A cserkésztáborban sok új emberrel találkozhatunk, keressük meg azt, akivel/akikkel egy hullámhosszon vagyunk.
Végül, de nem utolsó sorban fontos megemlíteni, hogy ha egy barátság megszületett, azt ápolni is kell. Ezt a folyamatot leginkább egy virághoz lehet hasonlítani. Elvetjük a magot, amely kibújik a földből, fejlődik, de ha nem locsoljuk, nem biztosítunk neki napfényt, akkor elhervad. Így van ez a barátsággal is. Ha a cserkésztáborból hazamegyünk, és többet nem találkozunk, nem beszélünk a táborban megismert új barátainkkal, akkor a barátság ismeretséggé szelídül, majd egy kedves emlék marad csupán. Egy barátság akkor válik igazán tartóssá és erőssé, ha kiállja az élet próbatételeit. Vigyázzunk újonnan szerzett barátainkra, és ne hagyjuk, hogy a közösen ültetett virág elhervadjon!