- Mindennapjainkban már megszokásunkká vált, hogy mikor ledönt lábunkról egy betegség, fejfájás, rosszullét, azonnal nyúlunk a gyógyszeres dobozhoz vagy VMD-hez. Olykor ott motoszkál a fejünk hátsó zugában, hogy biztos van más megoldás is, de valljuk be, ez a legegyszerűbb.
Viszont most jön a tavasz, nyílik a sok gyógyító növény, amelyeket cserkészekként még jól is ismerünk. Nézzünk körbe a kertünkben, vajon mivel tudunk helyettesíteni egy „paralent” vagy „ibalgint”.
Fejfájás
- Kakukkfű: végy körülbelül két maroknyi friss vagy szárított kakukkfüvet, tedd egy kád meleg vízbe, majd mártózz meg benne legalább 20 percen át. Ezt akár többször is alkalmazhatod hetente.
- Cickafark: ez a növény elég multifunkcionális, fejfájás mellett hatásos még menstruációs zavarok, gyomorgörcs, felfázás ellen, illetve feszültségoldó hatása is van. Forrázz le egy evőkanálnyi szárított cickafarkat 2 dl vízzel, hagyd lefedve állni 15 percig, majd szűrd le és már fogyaszthatod is.
- Rozmaring: fogyaszthatod teaként vagy használhatod illóolajként is akár levendulával együtt, fokozva a hatást. A rozmaring serkenti a vérkeringést, így fokozza az agy vérellátását, csökkenti a stresszt.
- Borsmenta: szintén használható teaként és illóolajként is. Fájdalomcsillapító és idegnyugtató hatással bír, jól kombinálható citromfűvel.
Hasfájás
- Fehér akácvirág: esténként, étkezés után ajánlott az ebből készült teát fogyasztani, rendkívül jó hatással van a gyomorégés ellen, hiszen csökkenti a gyomorsavtermelést, illetve enyhe hashajtó hatása is van. Jó tudni, hogy az akác a gyomorsav-csökkentő hatása miatt étvágycsökkentő is.
- Borsmenta, citromfű és kamilla: kiváló hatásuk van az émelygés és a hányinger ellen.
- Körömvirág: az ebből készült tea kitűnő gyomorgörcsökre és hasmenésre is.
Lázcsillapítás:
- Orvosi zsálya: nagyon jó hatású láz ellen, valamint a torokgyulladással járó betegségeket is kiválóan gyógyítja.
- Majoránna, bazsalikom, koriander és gyömbér: mind megtalálható a konyhánkban és bizony mind kitűnő gyulladásgátló és lázcsillapító hatással bírnak. Emellett a majoránna jó száraz köhögés ellen is, a bazsalikom pedig görcsoldó és gyulladáscsökkentő.
- Kamilla: ez a kis növény sok minden mellett a lázcsillapításra is jó, és nyugtató hatása sokat segíthet a fáradt, legyengült szervezetnek is. Fogyaszthatjuk teaként napközben 2-3 alkalommal, de a kamillás borogatás is hatékony lehet.
Ha épp nem találod ezeket a növényeket a környezetedben, látogass meg egy patikát vagy gyógynövényüzletet, ahol szakszerűbb felvilágosítást is kapsz a felhasználásukról. Sőt, ha kiszárítod őket, akár táborba is vihetsz belőlük a VMD-dben! Természetesen ne csak betegség alatt jussanak eszedbe ezek a csodanövények, hiszen ha rendszeresen fogyasztod, akár meg is előzheted a bajt. És bizony még finomak is!
Forrás: www.egeszsegkalauz.hu, www.gyogyszernelkul.com, www.hazipatika.com