- A természet színes ruhát ölt, a már olykor hideg őszi szél faleveleket fújdogál, és lassan kezdjük előszedni a melegebb holmikat is. Ebben az időszakban alaposan fel kell töltenünk szervezetünk tartalékait, úgy, mint elődeink, amikor minden ősszel telerakták éléskamráikat.
A természet színes ruhát ölt, a már olykor hideg őszi szél faleveleket fújdogál, és lassan kezdjük előszedni a melegebb holmikat is. Ebben az időszakban alaposan fel kell töltenünk szervezetünk tartalékait, úgy, mint elődeink, amikor minden ősszel telerakták éléskamráikat. Ez az időszak a legalkalmasabb arra, hogy a sok friss zöldség és gyümölcs révén megerősítsük szervezetünket, ezzel is felkészülve a téli viszontagságokra, influenzára vagy más járványokra. Lássuk, melyek azok az őszi gyümölcsök, zöldségek, amelyeket idén érdemes megkóstolni!
A datolyaszilva Kaliforniából, Kínából és Japánból érkező őszi gyümölcs, a 19. században jelent meg először Európában. A legjobb még ropogós állapotban fogyasztani. A datolya tele van B6-vitaminnal, magnéziummal és káliummal, illetve segít feltölteni az energiakészleteinket. Kiváló önmagában, desszertekben, joghurtba, vagy akár müzlibe keverve. Íze a sárgadinnye és a sárgabarack keverékének felel meg.
A vörös áfonya remek rostforrás, és 100 grammban csak 25 kalória van. Ráadásul tele van polifenolokkal és flavonoidokkal, amelyek támogatják a szív és az immunrendszer egészségét. A vörös áfonya jelentős mennyiségben tartalmaz C-vitamint és az úgynevezett proanthocyanidin-t, amely nagyon erőteljes antioxidánsként működik. Az antioxidánsokról pedig tudjuk, hogy segítik megvédeni a szervezetet az ún. szabad gyökökkel szemben, amelyek hosszútávon különböző szintű sejtkárosodást okoznak. A tiszta áfonyalé rendkívül hatékony a húgyúti fertőzésekkel szemben és a húgyhólyag, valamint a húgycső egészségét is fenntartja, felfázáskor kifejezetten ajánlott a fogyasztása.
A cikória őse a mezei katáng. Bár többnyire sárga, fehér vagy lila a színe, a zöld saláták kitűnő kiegészítője lehet ősszel. Ilyenkor kezd a cikória lágyabb és édesebb lenni. Enyhén keserűbb is a megszokottnál, frissítően roppan. A cikória az egész világon elterjedt, és ennek a vadnövénynek a későbbi változatai a kávékészítésre használt növények is. A kávépótló cikória egy nemesített fajta, ennek gyökerét felaprítják és megpirítják, így készítik el belőle a pótkávét már a 18. század óta. Franciaországban már Napóleon idejében is nagy sikernek örvendett.
A kelbimbóról sokunknak maradt pár rossz emléke gyermekkorából. Ennek ellenére érdemes fogyasztani, mivel figyelemreméltó rákmegelőző és csonterősítő hatása van. A kelbimbó egy jelentős K-vitamin és kalcium forrás, ebből 37 milligramm, vagyis egy adag elfogyasztásával is hozzájárulhatunk a csontjaink egészségéhez. A kelbimbóban található C- és A-vitaminnak a bőr védelmében és egészségében is kiemelkedő szerepe van. A kelbimbót pirítva, pörkölve, olívaolajjal vagy karamellizált hagymával készítik.
A szőlő az őszi gyümölcsszedés egyik főszereplője. Nyersen, befőzve és bor formájában egyaránt fogyasztható. Vitamin- (A, B, C, K) és ásványianyag-tartalmának (vas, kálium, magnézium stb.) köszönhetően antioxidáns, tisztítja az érfalakat, elősegíti a sejtek regenerálódását, szőlőcukor tartalma vitalizál. Nehéz fizikai, szellemi munkát végzőknek, sportolóknak kifejezetten ajánlott. A vörös szőlő apró magjaiból nyerik a flavonoidtartalmú kivonatot, amely többszörösen felülmúlja a C- vagy az E-vitamin antioxidáns hatását, szívbarát és rákellenes tulajdonságai miatt vált népszerűvé.
A birsalma tele van C-vitaminnal, rosttal, antioxidánsokkal, pektinnel és rézzel. Segíti az emésztést, és befolyásolja a vércukorszintet. Az íze elég keserű, de feldolgozott formában (befőzve), desszertekhez adva finom. Almabort és pálinkát is készítenek belőle, illetve a természetes pektin előállítására is felhasználják, amelyet lekvárkészítésnél adalékként alacsony pektin tartalmú gyümölcsökhöz adagolnak.
De jó is a frissen pörkölt dió! Eme gyümölcs értékes zsírsavakat tartalmaz, így fogyasztásával biztosítjuk az omega 3-zsírsavak és az alfa-linolénsavak jelenlétét a testben, amelyek kedvező hatásúak a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, illetve hozzájárulnak az erek állapotának javulásához. A dió E- és B-vitamint, illetve tiamint tartalmaz, amely ideg- és izomvédő, serkenti a növekedést. A friss diófalevélből tea is készíthető, amely javasolt egyebek mellett bőrproblémák, mint például a sömör, vagy pattanások kezelésére.
A végére pedig egy olyan gyümölcsöt hagytam, amelyik szerintem tök jó, egészséges és finom választás, ha jót akarsz enni. Az ősz egyik legjobb része köztudottan a sütőtökszezon. Levesként, köretnek és pirítva is finom. A sütőtök a rostokon és ásványi anyagokon kívül béta-karotinban is gazdag, ami javítja a látást. Ezenkívül káliumtartalmának köszönhetően segít a vérnyomás szabályozásában. Nagyon magas az A- és C-vitamin tartalma, és kiváló antioxidáns forrás is egyben.