- Ebben a hónapban 10 olyan tényezőt járunk körbe a rovatban, amelyeket figyelembe véve biztosíthatjuk, hogy az őrsünk erős, energikus és vidám legyen. Őrsvezetőként nem elég, ha saját magunk étkezési szokásaira, edzőtervére és pihenésére figyelünk oda.
Nem kielégítő, ha az őrstagjainkat csak szóban emlékeztetjük arra, hogy a „mekis szendvics“, a kevés alvás és testmozgás nem megfelelőek a szervezetünknek, ha ráadásként állandó telefonpötyögtetés, lustaság és stressz a napjaink velejárója.
Az egyes pillérek mélyebb értelmezése helyett inkább leírtam a saját „100%-osan egészséges“ őrsi összejövetelemet, amelyet nagyon élvezetünk a lányokkal. A lista sorrendjét aszerint írtam le, ahogy az egyes elemek egymást követték nálunk.
1. Tanulás – több téren (önismeret, mások megismerése, érdeklődési kör)
Az egész úgy indult, hogy ki akartam próbálni valami újat, felbontani a hagyományos őrsi rendszert egy alkalomra. Az én mozgás utáni állandó vágyam arra ösztönzött, hogy a lányokat is erre biztassam. Ez a része könnyebben ment, mint gondoltam volna. A lányok nagyon lelkesnek tűntek, amikor felvetettem, hogy a legközelebbi őrsire edzőruhában jöjjenek. Így valami újat tanultam róluk már az elején, és előreláthatóan tudtam, hogy ez az őrsi folyamán csak fokozódni fog, megismerhetem majd még egyéb oldalukat is. Ez aztán leginkább a fáradtság és a kondi hiánya által bizonyosodott be, ugyanis voltak meglepő reakciók.
2. Baráti közeg
Mindent könnyebb úgy csinálni, ha közben kényelmesen és felszabadultnak érezzük magunkat. Ezt a légkört pedig legjobban a közeli barátok tudják megteremteni. Lehet, nem minden őrsben alakul ez teljesen ki, de nálunk ezzel nem volt probléma. A lányokat már régóta ismertem, így már szorosabb kapcsolatban voltam velük, és egymás között is kialakultak szorosabb kapcsolatok.
3. Kommunikáció
A közösségi média által mindenkihez gyorsan eljutott az információ, hogy mivel készülök a következő őrsire. A pozitív visszajelzések után meg is kezdődött a szükséges logisztikai tervezés. Ebben az esetben is fontos volt odafigyelni a megfelelő kommunikációra: mindenki tisztában legyen vele, mire számíthat, mit kell hoznia, mi fog történni, mennyi ideig tart majd az őrsi. A lelkesítés is fontos ilyenkor.
4. Bizalom
Nálunk a bizalom elég korán kialakult. Jó kapcsolatban vagyunk, őszinték egymáshoz, így nem maradt más hátra, csak bízni bennük, hogy ha valakinek nagyon nem tetszik a dolog, azt elmondja. Erre alapozva a feladatokat is szétosztottam. A lányok pedig tudták, hogy ha valamit elhanyagolnak, az az egész őrsre és az esténkre is kihatással lesz.
5. Testmozgás
Közös megegyezéssel a választásunk a zenés aerobicra esett. Én személy szerint izgultam, mert sosem tudtam olyan gyorsan követni a mozdulatokat, mint ahogy azokat a videókban végzik, de megnyugtattam magam azzal, hogy lehet, más is így van ezzel. És legfeljebb majd fejlődök és mosolyt csalok a lányok arcára.
6. Nevetés
Maga a testmozgás fárasztó volt. Az elején egy testbemelegítő videóval kezdtünk. Ezt követték – a lányok lelkesedésből adódóan – a nehezebbnél nehezebb testgyakorlatok és táncmozdulatok kombinációi. Páran alig tudtuk követni az ütemet, nem hogy a lépéseket! Így aztán nem egyszer kerültünk vicces helyzetekbe. A jóízű nevetések azonban plusz edzést biztosítottak a hasizomnak is.
7. Természet: levegő, napfény
Fokozni lehetett volna ezt a kis aerobicot azzal, ha a szabad levegőn végezzük. Sajnos, mi csak egy esti időpontban tudtunk megegyezni, így bent kellett edzenünk. Viszont a nagy beleélésünk és a lelkiismeretesen végzett gyakorlatok kellően hevült hangulatot eredményeztek. Így kinyitottuk az ablakokat, a friss levegőtől és a megnövekedett oxigénszinttől frissebbeknek éreztük magunkat, és még lelkesebben ment az aerobic.
8. Táplálkozás és folyadékpótlás
A rendszeres folyadékbevitelről sem feledkeztünk meg: a pörgősebb körök után mindenki kötelezően ivott, még ha csak egy kortyot is. Egészség címszó alatt még megturbóztuk az estét egy kis gyümölcssalátával, amelyet mi magunk készítettünk el. Természetesen a tejszínhab sem hiányozhatott, hiszen a cukrot pótolni kell egy ilyen teljesítmény után. ;)
9. Lelki nyugalom
Mindannyiunk nevében elmondhatom, hogy fizikailag ugyan elfáradtunk, de lelkileg viszont nagyon feltöltődtünk. A mozgásból származó jó érzés, az elfogyasztott vitaminmennyiség és a nevetés során termelt sok-sok endorfin mindenkit boldoggá és elégedetté tett. Emellett fejlődésre is volt tér. Én a végére még a komfortzónámból is teljesen ki tudtam lépni, annak ellenére, hogy az elején azt hittem, erre nem lesz szükség. Újat tanultam magamról és a lányokról is, és ez örömmel töltött el.
10. Pihenés
Az edzésünk az esti órákban ért véget, így másnap kérdeztem rá, hogy ki mennyit aludt, esetleg milyen más módon regenerálódott. Ha van rá lehetőségetek, egy ilyen alkalom remek lehetőség arra is, hogy egybekössétek egy ottalvós bulival is.
+1 Mértékletesség, szeretet
Az életmódváltás egyik legnagyobb előnye a testi és lelki egyensúly. Meg kell találnunk a dolgok megfelelő minőségét és mennyiségét, és mindezt szeretettel, alázattal tegyük.
Cserkészként nem is olyan nehéz egészségesnek lenni, ugye? Bármelyik őrsin könnyen össze lehet illeszteni ezeket a mozaikokat. Légy kreatív és legyen fitt a te őrsöd is!