Így ne edd túl magad karácsonykor (sem)

Profile picture for user kurcz.anna Kurcz Anna | 2023. december 21.
Nagyon sok betegségnek az az oka, hogy túl sokat, vagy nem megfelelő ételt esznek...

„Nagyon sok betegségnek az az oka, hogy túl sokat, vagy nem megfelelő ételt esznek... A fejlődő fiúnak azonban nem szabad koplalnia, viszont ne legyen olyan, mint az a kismalac, aki amikor az iskolai ünnepélyen megkérdezték:

  • Tudnál még enni? –, ezt válaszolta: - Igen, enni még tudnék, de már nincs hová lenyelnem.” (Bi-Pi)

Bipi is említi az evést a könyvében, ezért eme téma mellett sem mehetünk el, különösen ebben az „evős(ebb)“ időszakban. Senkitől sem irigyeljük a sok finomságot, hiszen egész évben dolgoztunk, ilyenkor jöhet is a megérdemelt „kalács”. Arra azonban ilyenkor is érdemes odafigyelni, hogy ez hogyan történik. Hoztam nektek pár tippet, hogy hogyan tudtok jól enni, hogy aztán jól is legyetek.

  1. Köss barátságot a testeddel

A tested segít neked, csak figyelned kell rá. Teszi a dolgát akkor is, ha te különösen nem figyelsz rá. Ugyanígy jelzi az éhség- és a teltségérzetet is, neked csak odafigyelni, megérteni, majd megfelelő módon (és mennyiségben) kell cselekedni. Köss vele egyezséget a szokásaiddal és mértékletességeddel. Sokkal jobban fog működni, ha „beprogramozod” – napi rendszeres főétkezésekkel, nem nagy kilengésekkel a nassolásban, elegendő víz bevitellel, stb. Ha megadod a testednek, amit jelez, és nem a te szemeid kívánságaira hallgatsz, hidd el, hogy egyre minőségibb falatokat fog kívánni. Egytől tízig tartó skálán – ahol egyes az éhezés, tízes, amikor tele vagyunk – a 2-4-es szintnél való étkezés az ideális, amely a 7-8-as szintű érzetig kellene, hogy tartson.

_
(forrás: internet)
  1. Lassíts és az evésre figyelj

Elsősorban ha enni szeretnél, készülj fel rá. Állj le az előző feladattal, és ne is törd a fejed a következőkkel. Ne foglalkozz közben semmi mással, TV-nézéssel sem, sőt a telefonodat is tedd félre. Teremtsd meg a nyugodt környezetet az evéshez, adj hálát és kezdj hozzá. Ha már aztán nekilátsz, rágj lassan. Kezdetben nagyon megéri kicsit eltúlozni is ezt – túl lassan rágni, hogy berögződjön a szokás. Ezáltal jobban átérzed az ízeket és kevesebbet is eszel egyszerre, mert a sok hosszú rágás megterhelő, unalmas lehet. Néha a körülmények nem engedik meg, hogy a legideális légkört megteremtsd, de törekedj rá.

  1. Tudatos étkezés

A tervezés nagyban segít neked és a szervezetednek is. A napi, heti étkezés megtervezésével, akár az ételek előre elkészítésével rengeteg időt (és akár pénzt) megtakaríthat, ráadásul kiküszöbölhetjük, hogy valamiféle fontos tápanyag kimaradjon.
 

  • Pontos adagolás. Igyekezzünk mindig annyit szedni, amennyit (mértékletesen) megeszünk. Inkább szedjünk többször, mint hogy otthagyjuk, vagy erővel esszük meg. A maradékot pedig megfelelő módon tároljuk. A nap folyamán együnk többször (4-5x), de kisebb adagokban, a főételek mellé együnk zöldséget és gyümölcsöt.
  • Fókuszban a valódi ételek. Figyelmed irányuljon a teljes értékű – rostokban, valódi tápanyagokban, fehérjében gazdag – igazi ételekre. Az olajos magvakkal óvatosan, mert azokkal könnyű túlenni magunkat. Nem maradhatnak ki a zöldségek és a gyümölcsök (a nem túl édes, leveses fajták a jobbak).
  1. Vízivás

_
(forrás: internet)

Fontos, hogy az egyéb folyadékbevitel mellett tiszta vizet is igyunk. Itt is hangsúlyban van a szokás kialakítása. Reggel felkeléskor ajánlatos egy pohár víz megivása, majd napközben 2 dl-enként inni, amikor eszedbe jut. Ha pedig elkap a karácsonyi evési láz, kényszeres evésedet is lágyíthatod vízivással vagy enyhén cukrozott üdítővel (illetve ragadj meg inkább valamiféle gyümölcsöt, vagy előtte egy kicsit sportolj). 

  1. Sok alvás, kipihentség 

Nagy az összefüggés az alvás és az evés között. Amikor fáradtak vagyunk, energia után nézünk, ez pedig az evés. Ezért törekedjünk arra, hogy testünknek megadjuk a megfelelő mennyiségű pihenést. Alvás előtt 2-3 órával ne is együnk, hogy a szervezetünk ne legyen alvás alatt megterhelve, akkor neki is pihennie kell. 

  1. A stressz csökkentése

Amikor stresszesek vagyunk (karácsonykor azért biztosan), hajlamosak vagyunk az ételhez nyúlni, vagy éppen nem enni. Ezáltal kevésbé figyelünk a bevitt ételek mennyiségére és minőségére. Meg kell tehát találnunk a stressz okát, majd a csökkentésének módját. Ez lehet mozgás, természet, társas kapcsolatainkra figyelés.

  1. Az étel esztétikája 

Nemcsak az befolyásolja a teltségérzetedet, hogy mit eszel, hanem az is, hogy hogyan fogyasztod el az adott ételt. Arról már beszéltünk, hogy a környezetet meg kell teremteni, de magát az étel formáját is. Ez is időbe telik, de ezáltal is gyakoroljuk az önmegtartóztatást, a nem kapkodást.

  • Ízesítsd megfelelően az ételeket. Nem kell túl édesre vagy túl fűszeresre készíteni az ételeket, mert akkor elvesznek az alapanyagok eredeti ízei. Egy svájci tanulmány szerint az ecet, dresszing és a fahéj (mértékelt) használata hatékonyan segíthetik a vércukor normális értékek között tartását, valamint segítenek abban is, hogy tovább érezd jóllakottnak magadat evés után.
  • Tálalás. Egy kutatás szerint a résztvevők többsége úgy vélte, hogy több csokoládé szerepelt a képen, ha az több részre volt feldarabolva és nagyobb felületen elterítve... Ezt a példát követve te is segítheted magadat, hogy a szokások kialakításának fázisában megtanuld a kisebb mennyisségű étel fogyasztást.
    _
    (forrás: internet)

,,Ha van rengeteg friss levegőtök, az étel egészségben tart. Ha viszont egész nap szobában ültök, a sok ételtől kövérek és aluszékonyak lesztek. Bármelyik esetben jobb, ha mértékletesen esztek. A legjobb orvosság a szabad levegő és a mozgás, nagy pohár víz kora reggel, ha székrekedésetek van, és fél liter meleg víz, mielőtt lefeküdnétek.”

BiPi

Tehát figyeljétek a szervezeteteket, a jelzéseit és igyekezzetek a szemeteket és szaglásotokat kevésbé használni. Ennek ellenében azért kívánok sok finomságot és mértékletes evést, nem csak Karácsonykor!