Jól enni vs. jól lenni?

Laczkó Dóra | 2020. június 11.
Ebben a cikkben arról lesz szó, hogy hogyan lehet bevágni mekis hambik tömkelegét, aztán lefújtani egy kis sültkrumplival, végül ráküldeni fél liter vizezett Coca-Colát úgy, hogy közben egészséges legyen az étrendünk. A válasz pedig az, hogy fél éves időintervallumokkal.

Gyorsan átrágtuk magunkat ezen a kérdésen, úgyhogy most már taglalhatjuk azt a hosszú szünetet két hambi között. Nem is kerülgetem tovább a forró kását, a válasz: kiegyensúlyozott táplálkozás.

amoon-ra-n8vDuIpGb0c-unsplash.jpg
(pexels.com)

A mérleg egyik végén lévő szalonnának egyensúlyban kell lennie a másik oldalon kukucskáló zöldségekkel. A kulcs, a titok, a varázs azokban a szavakban rejlik, amelyeket már hótziher hallottál, de csak azért is leírom: rendszeres és változatos.

Mindent szabad enni, csak nem mindent ugyanolyan gyakran. Igen, tudom, ez fáj, és igazságtalan. Abból kiindulva, hogy Éva mennyi mindent elszúrt egy almával, igazán tanulhatnánk tőle. Ne együk meg azt, amit nem szabad. Vagy csak ritkán.

A rendszeres és változatos étrend azt jelenti, hogy naponta 4-5x, nagyjából ugyanabban az időpontban étkezünk, különböző tápanyagokat bejuttatva ezáltal a szervezetünkbe. Az ideális tápanyageloszlás egy napra vetítve: 15-20% fehérje, max. 30% zsír, 50-55% szénhidrát. A napi energiabevitel maximum 10%-a származzon egyszerű szénhidrátokból. A gyakori, kisebb étkezések ugyanis biztosítják a napi energia- és tápanyagbevitel egyenletes eloszlását, megkönnyítik szervezetünk működését.  

 

Mi is kerüljön a változatos étrendünkbe?

  • Gabona- és sütőipari termékek (pl. liszt, kenyér, száraztészta, péksütemények stb.) közül válasszuk azokat, amelyek teljes kiőrlésű alapanyagokat (is) tartalmaznak. 

  • Fogyasszunk napi fél liter tejet vagy ennek megfelelő, kalciumtartalmú tejterméket (pl. sovány sajtok, kefír, joghurt, túró stb.). A megfelelő kalciumszint biztosíthatja csontjaink egészséges működését.

  • Húsok, húsipari készítmények közül válasszuk az alacsony zsírtartalmúakat, fogyasszunk ritkábban füstölt és magas sótartalmú felvágottakat, kolbászt, szalámit.

  • Legalább hetente egyszer együnk halat, amelyet zsírszegényen készítünk el!

  • Lehetőleg minden étkezéskor fogyasszunk friss gyümölcsöt vagy zöldséget. Magas víz-, rost-, vitamin- és ásványianyag-tartalmukkal segítik szervezetünk munkáját, sokszínűségükkel, számtalan felhasználási módjukkal étrendünk változatossága könnyen biztosítható. Ha tehetjük, válasszunk idénygyümölcsöket és zöldségeket.

  • Köretként a hagyományos rizs és burgonya helyett – legalább fél adagnyi mennyiségben – fogyasszunk friss zöldségekből készült salátákat vagy sűrítés nélkül készült főzelékféléket (pl. párolt, gőzben főtt zöldségeket).

  • Használjunk növényi eredetű zsiradékokat (pl. olívaolaj, napraforgóolaj, repceolaj stb.) a telített zsírokban gazdagabb állati zsiradékok helyett!

 

Hallottál már a „superfood”-ról? Egészen a múlt század elejéig visszanyúl eredete, én mégsem tudtam róla ezidáig. Utánaolvastam és több hiteles forrás is azt írja, hogy… nem tudom, ezt hogyan is kellene felvezetnem. Tehát. Röviden összefoglalva: szupererőd lesz tőle. Just kidding.

A superfood tápanyagokban dús élelmiszer, amelyről úgy tartják, hogy különösen kedvező hatást gyakorol az egészségre és a jó közérzetre. Tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal, élelmi rostokkal.

Nem génkezelt, nem hőkezelt, nem finomított. Tiszta környezetben, szennyeződésektől és vegyszerektől mentesen nevelkedett, tápanyagdús növényekből készült, amelyeket valódi napfény érlelt és eső táplált. Ezeket a növényeket nevezték el superfoodoknak, mivel rengeteg tápanyag, vitamin és esszenciális zsírsav található meg bennük. Viszont sokan visszaéltek ezzel a megnevezéssel, és olyan árucikkeket is felruháztak ezzel a névvel, amelyekre nem volt igaz, így betiltották az elnevezést.

Image brooke-lark-jUPOXXRNdcA-unsplash.jpg
(pexels.com)

Agyunk a legfontosabb szervünk – egy olyan erőmű, amelynek rengeteg különféle tápanyagra van szüksége a megfelelő működéshez. A kulcs a boldog, produktív élethez pedig az egészséges agy, és mikor a működéséhez szükséges tápanyagokról van szó, az ördög a részletekben rejlik. Vizsgaidőszakban igazán hasznosak lehetnek az agyserkentő ételek. Ezek az ételek védik ás ápolják agyunk működését. Könnyebben tanulunk, javul a memóriánk, elősegítik a koncentrációt, motiváltabbak, nyugodtabbak és boldogabbak vagyunk. Nem csak hozzájárulnak mentális egészségünkhöz, de a degenereatív betegségektől is megvédenek.

  1. Hal: hangulatjavító élelmiszer, csökkenti a depresszió kialakulásának esélyeit. Gyulladáscsökkentő hatásuk sem elhanyagolható. Ez azért lényeges, mert a krónikus gyulladások felelősek a depresszió, szorongás, ADHD és egyéb olyan degeneratív megbetegedések kialakulásáért, mint a demencia vagy az Alzheimer-kór.

  2. Tojás: az egészséges memóriáért és a gördülékenyebben történő tanulásért.  Segítségével gondolkodásunk gyorsabb lesz, valamint fókuszáltak maradunk az évek múlásával, és még az Alzheimer-kór kockázatát is csökkenti.

  3. Bogyós gyümölcsök: antioxidáns bombák. Áfonya, eper, málna, szeder. Fontos szerepet játszanak számos kognitív képesség (memória, tanulás, döntéshozatal) fejlődésében. A bogyós gyümölcsök segítségével megelőzhető az agyzsugorodás is, amely lekapcsolja az agysejtek energiatermelődését, ezzel pedig az ADHD-hoz, krónikus szorongáshoz és depresszióhoz hasonló tüneteket idéz elő. Az áfonya segít megelőzni az idősödéssel járó szellemi leépülést, valamint megtisztítja agyunkat a toxikus fehérjéktől, így megakadályozva az Alzheimer- és Parkinson-kór kialakulását.

Ide tartozik továbbá az avokádó, dió, étcsokoládé, kókuszolaj, olívaolaj, fodros kel, tengeri zöldségek, kurkuma is.

Abban az esetben, ha fáradékony vagy, motiválatlan, feszült és szétszórt, elsősorban az étrenden kell változtatni. Néha a legkézenfekvőbb megoldások nem jutnak eszünkbe. Egész nap nem eszel, max. valami gyorskaját bekapsz, öntöd magadba a kávét, egy kis süti, egy kis chips, aztán alszol 4 órát, és másnap nem érted, miért nem megy az élet. Másfél-két liter víz, nyolc-kilenc óra alvás, a fent felsorolt ételek, pozitív gondolkodás, elegendő mozgás, ez tehát az élet elixírje. El ne felejtsem: ki ne hagyd fél évente a hambit!

 

Források:
nosalty.hu
cleaneating.hu
agyserkento.hu