Az alkotás öröme
A festészet évszázadok óta életünk részét képezi. Nemcsak élvezetes, hanem mentálisan és egészségügyileg is számos pozitív hatással bír.
A festészet évszázadok óta életünk részét képezi. Nemcsak élvezetes, hanem mentálisan és egészségügyileg is számos pozitív hatással bír.
Aki betyáros káromkodásokat akar hallani, annak az adventi időszakban ki kell mennie valamelyik nagyáruház parkolójába, ott aztán csak figyelnie kell a nép megnyilvánulásaira. Mert a karácsony előtti vásárlási láz embertömegeket csal be a termékhegyek közé, emiatt az áruházak előtti tér megtelik parkolni szándékozó, egymással ordítozó sofőrökkel.
A karácsony éppen elég türelmet próbáló időszak a maga grandiózusságával, amit csak tetéz egy-egy nehezen kezelhető rokon, barát, ismerős. Nem megyek messzire, a saját rokoni körömben látott mintákból szemezgetek, és próbálok tippet adni, hogyan érdemes kezelni a nehéz helyzeteket.
Sokszor esünk bele abba a hibába, hogy azt gondoljuk, a gyermeket irányítani kell minden percben, mert mi tudjuk, mi a jó neki. (De miért? Azért, mert azt mondtam.)
Ebben a cikkben arról lesz szó, hogy hogyan lehet bevágni mekis hambik tömkelegét, aztán lefújtani egy kis sültkrumplival, végül ráküldeni fél liter vizezett Coca-Colát úgy, hogy közben egészséges legyen az étrendünk. A válasz pedig az, hogy fél éves időintervallumokkal.
Kaptad már magad azon, hogy zarándokhelyként jársz a hűtőszekrényhez? Vagy hogy automatikusan előveszed a tábla csokit, mikor egy vizsgára készülsz? Ha valami siker ér, egyértelmű, hogy egy sütivel jutalmazod magad?
Miért pont zsiráfnyelv? Mi köze hosszú nyakú barátunknak az erőszakmentességhez, és főleg a kommunikációhoz? A „zsiráfnyelv” elnevezés egy játékos metaforára utal.
Az autizmus egy olyan fejlődési zavar, amely minden esetben 3 területet érint: szociális készségek kialakulását, a kommunikációt, illetve a rugalmas gondolkodást, rugalmas viselkedés-szervezést. Rengeteg fajtája van, a tudomány pedig még máig nem tudja pontosan, mi okból alakul ki.
Az utóbbi években egyre többet hallani az örökösen mozgó, rohangáló, mindenhová felmászó, mindig bajba kerülő, gyakran sérüléseket szenvedő, figyelmetlen, fegyelmetlen, „rossz“ gyerekekről. Sokszor nem értjük, hogy ezek a gyerekek miért mások, miért nehéz őket lekötni, miért nem tudnak öt percig a helyükön ülni. Biztosan felmerültek már ezek a kérdések bennetek is, mint őrsvezetőkben. A válasz a kérdések jelentős esetében a hiperaktivitás.
Miért jutalmazunk egyáltalán? A jutalom egyik értelmezése a lefizetés. Csináld meg azt, amit én szeretnék. „Ha összerakodsz, kapsz egy csokit. / Ha nem lesz hármasod a biziben, kapsz egy telefont. / Ha jól fogtok viselkedni, veszek nektek nyalókát. / Ha eljössz őrsire, kapsz egy matricát.” Jutalom lehet bármi, ami a befogadó félnek az érdeke: édesség, jó pont, tárgyi ajándék, kivételezés, kiváltság, többlet, pénz.
A szeretet, amit adunk és kapunk, életünk egyik legfontosabb, meghatározó élménye. Meglehet, van, aki úgy érzi, hogy ő soha nem kapott elég szeretetet és az is könnyen előfordulhat, hogy a hozzánk legközelebb álló szeretteinkkel kapcsolatban érezzük: már nem vagyunk számára, számukra fontosak, nem szeretnek minket úgy, ahogy rég.
A drámapedagógia és ezen belül a drámajáték módszere nagy figyelmet szentel a személyiségnek, és ezáltal a résztvevők könnyebben megismerik a körülöttük lévő tárgyi világot, a belső világukat, és a szociális közeget is könnyebben felfedezik. Egyebek között érzékenységre, erős érzelmi stabilitásra és kreatív gondolkodásra nevel.